مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران در برنامه «روی خط اقتصاد» گفت : دولت به تنهایی نمی تواند تصدی گر بازار مسکن باشد و باید از بخش خصوصی و تعاونی ها در تولید مسکن حمایت کند
کد خبر: ۱۲۷۹۸۷۴

سیاست های واحدی در بازار مسکن وجود ندارد/ نظام پولی کشور از مستاجران حمایت نمی کند

 

به گزارش گروه سیما جام جم آنلاین از رادیو اقتصاد، دکتر خشایار باقرپور مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران در برنامه «روی خط اقتصاد» از رادیو اقتصاد درباره راهکارهای برون رفت بازار مسکن از وضعیت موجود و چاره اندیشی برای بازار اجاره مسکن گفت : آنچه در فضای بازار مسکن و بویژه بازار اجاره حاکم است جدای از فضای کلان اقتصاد کشور نیست، و زمانی که در کلان اقتصاد شاهد تورم هستیم این موضوع در بازار مسکن هم صدق می کند.

وی در ادامه افزود : سیاستگذاران باید بین عرضه و تقاضا توازن ایجاد کنند که اکنون این توازن وجود ندارد و سیاست های واحدی هم دنبال نمی شود و این را از برنامه هایی که در حال طراحی و اجراست می توان متوجه شد؛ در حقیقت نه هدفگذاری درست وجود دارد و نه سیاستگذاری درستی در این بخش می بینیم.

باقرپور با اشاره به اینکه در بخش اجاره مسکن نمی توانیم نسخه کوتاه مدتی داشته باشیم چون نظام پولی ما چنین اجازه ای برای حمایت از مستاجر نمی دهد، تصریح کرد : در نگاهی بلندمدت و میان مدت باید خانه دار کردن مستاجر را در دستور کار داشته باشیم و سیاستگذاران باید شتاب تولید و عرضه بیشتر مسکن با قیمت های مناسب تر را در دستور کار داشته باشند.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران در ادامه این گفت و گو با رادیو اقتصاد گفت :دولت به تنهایی نمی تواند در بخش مسکن تصدی کند و حتما نیاز به مشارکت بخش خصوصی و بویژه تعاون در این حوزه داریم، که برای این امر باید دولتمردان ساز و کار هماهنگی های بین دستگاه های حاکمیتی را ایجاد کنند تا به اهداف ترسیم شده برسیم.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که چرا برخی خانه های لوکس خالی هستند و به بازار عرضه نمی شوند، یادآور شد : خالی بودن یا پربودن واحدهای مسکنی جزو حقوق مالکانه مالکین است و نمی توان به صورت دستوری مثل طرح اخیر مالیات بر خانه های خالی ، افراد را مجبور به عرضه واحد مسکونی کرد و معتقدم این طرح ممکن است تقلب را در جامه بیشتر باب کند.

دکتر باقرپور درباره راهکارهای موجود برای سامان دادن به بازار در شرایط کنونی افزود : تنها راهکار موجود ایجاد ساز و کاری است که مستاجران بتوانند صاحب خانه شوند و باید دولت وام هایی را به مستاجران بدهد که به سمت رهن مسکن بروند که با این کار دولت می تواند بازار را مهار کند.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران با تاکید بر اینکه تمامی واحدهای خالی لوکس محسوب نمی شوند و درصد پایینی جزو خانه های لوکس هستند اظهارداشت : اجبار مالکین برای عرضه واحدهای مسکونی منطق حقوقی ندارد.

خشایار باقرپور در پایان این گفت و گوی رادیویی به نظام قیمت گذاری بویژه در تهران اشاره کرد و گفت : نظام قیمت گذاری در مناطق مختلف اعداد و ارقام عجیبی پیدا کرده که بر اساس عرف است اما این را باید در نظر گرفت که هزینه تولید هم بالاست و این یک واقعیت است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها