jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۷۶۴۰۷ ۲۹ شهريور ۱۳۹۹  |  ۱۰:۱۹

تعداد مبتلایان به کرونا در جهان جهش های چند صد هزارتایی دارد و با ادامه این روند دو روز دیگر به عدد 31 میلیون می رسد.

به گزارش جام جم آنلاین ، آنچه در ادامه می آید مرور اخبار مربوط به ویروس کرونا در رسانه های معتبر جهان است.

 

*تعداد افراد بستری شده در انگلیس رکورد زد و به دو برابر رسید. هر هشت روز یک بار این نرخ باز هم دو برابر دیگر جهش پیدا می کند. پیش بینی می شود اکتبر بسیار سختی در انتظار بریتانیا باشد.

*خبر امیدوارکننده درباره ویروس کرونا این است که بر خلاف تصور ویروس کرونا طوری جهش نیافته که باعث شود مسری تر باشد. این نتیجه بر پایه تحقیقی است که در لندن انجام شده.

*در یک بررسی علمی نتیجه گیری شده که کنترل های شدید برای سفرهای برون مرزی جهت کنترل ویروس کرونا احتمالاً تاثیر بسیار زیادی دارد. دانشگاهیان یافته های 36 مطالعه را بررسی کردند که آیا غربالگری فرودگاه ، بستن مرزها و قرنطینه کردن مسافران تأثیر واقعی در کاهش موارد دارد یا خیر و نتایج این تحقیقات مثبت بود. به نظر می رسد بستن مرزهای کشورها بر روی یکدیگر تا 26 درصد از شیوع بیشتر ویروس کرونا جلوگیری می کند.

*یک مطالعه جدید نشان می دهد استفاده از عینک ممکن است خطر ابتلا به ویروس کرونا را کاهش دهد. محققان چینی دریافتند که احتمال ابتلا به کرونا در میان افراد عینکی پنج برابر کمتر از سایر افراد است. حالا این عینک می خواهد طبی باشد، ، آفتابی و یا عینکی که صرفا برای جلوگیری از کرونا به چشم زده می شود. این تحقیق که در بیمارستان دانشگاه نانچانگ انجام شد نشان داد که برخی از گیرنده های ACE-2 که کرونا را به خود جذب می کند در چشم وجود دارد و وجود عینک بر روی چشم باعث می شود تا ویروس به آنها نرسد.

*مقامات بهداشتی ایالات متحده آمریکا ادعا می کنند که ماه ژانویه کل جمعیت آمریکا در مقابل کرونا واکسیناسیون خواهند شد.

* دکتر رابرت ردفیلد ، مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا ادعا کرد که ماسک تاثیر فوق العاده ای در جلوگیری از انتقال ویروس کرونا دارد. این پزشک حتی مدعی شد ماسک حتی از واکسن کرونا هم موثرتر است!

* نهادهای نظارتی ایالات متحده شروع مجدد آزمایش واکسن کرونا تهیه شده از سوی دانشگاه آکسفورد و شرکت داروسازی آسترازینیکا را در این کشور ممنوع کردند. این تصمیم در پی آن اتخاذ شد که یکی از داوطلبان انسانی دریافت این واکسن در انگلستان پس از ترزیق دچار یک عارضه نادر در ستون فقرات شد و دانشگاه آکسفورد نیز دراینباره اطلاعات بیشتری را ارائه نداده است.

* محققان شرکت داروسازی «الی لیلی» نتایج موقت حاصل از مطالعه بر روی داروی آنتی بادی ساخت خودشان را منتشر کردند و مدعی شدند این داروی مخصوص کرونا می تواند از بستری شدن بیماران ویروسی کرونا در بیماران خفیف تا متوسط جلوگیری کند. آنتی بادی هایی که در قالب دارو از سوی این شرکت تولید شده  LY-CoV555 نام دارد. این آنتی بادی ویروس را یک بار آلوده کرده و به آن متصل می شود و از انتشار پاتوژن در بدن جلوگیری می کند.

*شرکت داروسازی فایزر که یکی از پیشتازان ساخت واکسن کرونا در جهان است طی بیانیه ای اعلام کرد واکسن این شرکت در فاز پایانی آزمایش قرار دارد و روی برخی از داوطلبان عوارضی همچون سردرد ، درد عضلانی ، لرز و درد مفصل را به وجود آورده است.  

 

 

 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

نگاه راهبردی به بحران کرونا

نگاه راهبردی به بحران کرونا

نیروهای مسلح در همه کشورهای دنیا، نقش مهمی در مدیریت بحران‌ها ایفا می‌کنند و حتی اگر وظیفه اصلی در این زمینه به‌عهده آنان قرار نگیرد، حتما نقشی محوری در کنترل شرایط بحرانی به آنها سپرده خواهد شد.

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

درباره این‌که بالاخره مدارس منشأ انتقال ویروس کرونا هستند یا خیر و آیا از زمان بازگشایی مدارس تا امروز دانش آموزان در محیط مدرسه مبتلا شده‌اند یا نه، میان مسؤولان بهداشتی وآموزشی کشور و افکار عمومی اتفاق‌نظر وجود ندارد.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش