معاون ستاد مقابله با کرونا در تهران :

دو هفته خطرناکی پیش رو داریم

دکتر رضا جلیلی خشنود، معاون ستاد مقابله با کرونا در تهران، آخرین وضعیت شیوع کرونا را در گفت و گو با برنامه «تهران کلینیک» رادیو تهران، تشریح کرد.
کد خبر: ۱۲۷۴۹۳۶
به گزارش جام جم آنلاین، دکتر جلیلی خشنود در این برنامه با اشاره به آخرین وضعیت شیوع ویروس کووید 19 بیان کرد: بارها از طریق رسانه‌ها از مردم خواهش کردیم که نسبت به مسافرت در تعطیلات هفته گذشته احتیاط بیشتری داشته باشند. ما در حال نزدیک شدن به فصل پاییز هستیم و قطعا با موجی از بیماری‌های تنفسی و عفونی مواجه خواهیم شد. با شروع فصل پاییز، بار عفونی مراکز درمانی افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد و این مساله بر توان کادر درمان بی‌تاثیر نخواهد بود.

وی ادامه داد: حجم مسافرت‌های هفته گذشته بسیار بالا بود و اثرات این حجم از سفرهای تابستانی را طی 10-14 روز آتی خواهیم دید. با رعایت پروتکل‌های بهداشتی اعم از دورکاری و لغو طرح ترافیک، آمار فوتی‌های این ویروس را از 250 به 110 رساندیم اما متاسفانه این عدم رعایت ما را در هفته‌های آتی با مشکل روبرو می‌سازد.

دکتر جلیلی خشنود، معاون ستاد مقابله با کرونا در تهران در پایان یادآور شد: مسافرانی که از سفر بازگشتند، باید به این نکته توجه کنند که طی بازه 7-5 روزه از حضور در تجمعات خودداری کنند، زیرا که ممکن است ناقل ویروس بوده و فعلا بدون علامت باشند. این بازه یک هفته‌ای به این دلیل است که در صورت بروز علایم بیماری سریعا به مراکز درمانی مراجعه کنند.

 

با اهدای عضو، صدقه جاریه بدهیم

دکتر کتایون نجفی زاده، رییس انجمن اهدای عضو ایرانیان در بخش دیگری از این برنامه در خصوص مساله اهدای عضو گفت: مرگ مغزی نوعی از موهبت الهی است که به فردی که هنوز قلب در سینه او می‌تپد، داده می‌شود تا پیش از اینکه سموم به سایر اعضای او ترشح شود و اعضا را نابود کند، اعضای قابل اهدای خود را به نیازمندان عضو اهدا کند. مشکلی که ما در اکثر مواقع با آن روبرو می‌شویم، این است که خانواده‌ها تصور می‌کنند تا زمانی که قلب می‌تپد، احتمال برگشت وجود دارد و مرگ مغزی را با کما اشتباه می‌گیرند. مطالعاتی در دنیا و در ایران انجام شده که نشان می‌دهد که اگر کسی کارت اهدای عضو داشته باشد، احتمال اینکه خانواده وی با اهدای او مخالفت کنند، دو برابر می‌شود.

وی در خصوص اهدای عضو در افراد سالم گفت: همواره احتمال نیاز افراد سالم به اهدای عضو شش برابر بیشتر از این است که خود ما در صدد اهدای عضو باشیم. حتی اگر از منظر سود و منفعت هم به مساله اهدای عضو نگاه کنیم، احتمال اینکه خود ما به عضو نیاز پیدا بکنیم، بیشتر است.
 


کارت اهدای عضو، اهدا را تسهیل می‌کند

نجفی زاده با اشاره به مشکلات پذیرش اهدای عضو از سمت خانواده‌ها بیان کرد: این نگرانی همیشه وجود دارد که حتی با وجود دریافت کارت، باز هم خانواده‌ها  با مساله اهدای عضو کنار نیامده و همچنان منتظر باشند. واکنش خانواده‌ها در چنین شرایطی کاملا طبیعی است اما بعد از دست دادن و قطع امید از برگشت یک نفر به زندگی، خانواده هم درصدد این برمی‌آید که خواسته و وصیت عزیز از دست رفته خودش را برآورده کند و این مساله با دریافت کارت اهدای عضو تسهیل می‌شود.

رییس انجمن اهدای عضو ایرانیان با تشریح چگونگی دریافت کارت اهدای عضو اظهار داشت: انجمن اهدای عضو ایرانیان روند اهدای عضو را به ساده‌ترین شکل ممکن تبدیل کرده تا اهدای عضو، صدقه جاریه‌ای باشد برای کسانی که می‌خواهند نام و یادشان بعد از مرگ نیز در  ذهن به یادگار بماند. کسانی که تمایل دارند کارت اهدای عضو دریافت کنند با ارسال کد ملی خود به سرشماره 3432 و در ادامه  ارسال تاریخ تولد، در کوتاه‌ترین زمان ممکن کارت اهدای عضو خود را دریافت و در سامانه اهدای عضو نیز ثبت می‌شوند.
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

همه زنده زنده سوختند

نصرت‌الدین نصراللهی تنها شاهد حادثه سقوط هواپیمای فرماندهان جنگ، از آن روز می‌گوید

همه زنده زنده سوختند

نیازمندی ها