jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۲۷۴۸۱۲   ۰۸ شهريور ۱۳۹۹  |  ۲۱:۴۵

به دنبال برتری جنگنده های رادارگریز سوخوی ۵۷ روسیه موسوم به (SU -۵۷) در مقایسه با انواع آمریکایی معروف به اف ۲۲، عراق تمایل خود را برای خرید این نسل جدید از سوخو اعلام کرده است.

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، همزمان با این ابراز تمایل وزارت دفاع عراق برای خرید نسل پنجم سوخوهای پیشرفته روسی رادار گریز، آمریکا از اکنون به حربه تهدید به تحریم برای ممانعت عراق از خرید جنگنده های روسی روی آورده است.

برخی رسانه های عراق روز شنبه نوشتند که آمریکا تهدید کرده است در صورت اقدام بغداد به خرید این جنگنده های رادارگریز روسیه، علیه عراق تحریم اعمال می کند.

در همین حال مجله «فوربس» آمریکا در گزارشی به تلاش عراق برای خرید جنگنده‌های رادارگریز SU-۵۷ روسی اشاره کرده است.

فوربس در گزارش خود نوشته است که رسانه‌های روسی به نقل از «عماد الزهیری»، بازرس وزارت دفاع عراق از قصد بغداد برای خرید جنگنده ‌های SU-۵۷ روسیه خبر داده که مسکو هنوز تنها نمونه های اولیه آن را تولید کرده است.

گرچه به طور رسمی هنوز بغداد و مسکو در باره درخواست عراق برای خرید این جنگنده ها موضع نگرفته اند این مجله آمریکایی ادعا کرده است که به دلایل اقتصادی و نظامی، خرید این جنگنده ها از سوی عراق محل تردید است زیرا بغداد اکنون با بحران اقتصادی ناشی از شیوع کرونا و سقوط بهای جهانی نفت رو به رو است و صرف هزینه هنگفت برای خرید این نوع جنگنده‌ها برای عراق دشوار خواهد بود.

این در حالی است که مقام های ارشد نظامی عراق بارها از تمایل کشورشان برای تنوع تسلیحات خود از کشورهای مختلف خبر داده اند.

برخی رهبران سیاسی عراق مانند «نوری المالکی» از جمله شخصیت هایی هستند که به شدت از خرید تسلیحات روسی حمایت کرده و در دوره نخست وزیرش برای امضای قرارداد با روس ها کوشید و بخشی از تسلیحات آنها را وارد عراق کرد و در جنگ با داعش از آنها بهره برد.

در عین حال، نشریه فوربس آمریکا نوشته است که جنگنده‌های SU-۵۷ هنوز در مرحله آزمایش‌ های اولیه قرار دارند و با وجود این که روسیه تولید آن را از ژوئیه سال ۲۰۱۹ به صورت جدی کلید زده است اما این امر به چندین سال زمان نیاز دارد تا جنگنده مذکور در شمار ناوگان هوایی روسیه وارد شود.

این مجله ادامه داده است که فرایند صادرات این جنگنده ها به زمان طولانی ‌تری نیاز خواهد داشت همچنین عراق با مشکل دیگری مربوط به نگهداری جنگنده‌ها روبه رو خواهد شد.

بغداد در اوایل سال ۲۰۱۰ میلادی چهار میلیارد دلار برای خرید ناوگان جنگنده‌های F-۱۶ آمریکایی هزینه کرده است اما طبق گزارش‌های رسانه‌ای از زمان خروج تیم فنی مهندسی آمریکا، با مشکل راه‌اندازی مناسب این جنگنده‌ها روبه رو شده است.

عراق در میانه سال ۲۰۱۵ نخستین جنگنده F-۱۶ خود را تحویل گرفت اما وزارت دفاع عراق متوجه شد که جنگنده های آمریکایی را بدون تجهیزات یدکی از جمله موشک ها و سامانه های راداری تحویل گرفته تا جایی که برخی از فرماندهان نظامی از این جنگنده ها به عنوان «آهن پاره» یاد کردند.

فوربس در ادامه گزارش خود افزود که نگهداری جنگنده‌های SU-۵۷ برای عراق چالشی دشوارتر از جنگنده‌های F-۱۶ آمریکا در بر خواهد داشت به ویژه اینکه روسیه تیم تکنسین و مستشار نظامی در عراق ندارد و آموزش خلبانان عراقی برای به کارگیری این جنگنده های پیچیده زمان بر خواهد بود.

فوربس نوشت که عراق در صورت خرید جنگنده‌های روسی به موجب قانون «کاستا» (CAATSA) آمریکا احتمالا مورد تحریم واشنگتن قرار خواهد گرفت؛ قانونی که ترکیه را بعد از خرید سامانه پدافندی S-۴۰۰ روسیه از در اختیار داشتن جنگنده‌های آمریکایی F-۳۵ محروم کرد.

فوربس با انتشار این گزارش از اکنون به مقام های عراقی و وزارت دفاع این کشور هشدار داده است که در صورت خرید تسلیحات از روسیه با تحریم های آمریکایی روبه رو خواهند شد.

آمریکا در حالی به حربه تهدید عراق روی آورده که هنوز طبق قرارداد تمام جنگنده های اف ۱۶ که به مراتب ضعیف تر از اف ۲۲ هستند را تحویل عراق نداده است.

روسیه بارها آمادگی خود را برای همکاری با عراق و فروش تسلیحات پیشرفته به این کشور را برای جنگ با داعش اعلام کرده است و سفیر روسیه در بغداد نیز به تازگی بر آمادگی مسکو تاکید کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
Jaber
Germany
۲۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۸
آخه کدوم آدم عاقلی اف ۲۲ رو ضعیف تر از این آشغال روسی میدونه؟خواهشمندم تو نوشتن مطالب از افراد متخصص استفاده کنید.
۰
۰

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها