jamejamonline
بازار عمومی کد خبر: ۱۲۷۳۳۲۹   ۲۰ مرداد ۱۳۹۹  |  ۱۲:۰۵

آیا می دانید روزانه چند نفر به دلیل رعایت نکردن مسایل ایمنی جان خودرا از دست می دهند؟

کار، مقوله‌ای است که بشر از ابتدا تاکنون با آن غریبه نبوده و می‌توان گفت محل کار، نوع پوشش و شرایط انجام کار و بخصوص مسئله ایمنی در کار، نکات مهم در این زمینه است. امروزه برای انجام اغلب کارها،تجهیزات ایمنی  مناسب آن در نظر گرفته شده است. با توجه به صنعتی شدن جوامع و کشورها، طبیعتا کارها از آن حالت سنتی و قدیمی خارج شد و اشکال متنوع‌تری پیدا کرد. بنابراین همواره این نیاز احساس می‌شد که فعالان هر نوع از مشاغل مانند کارگران کارخانه‌ها، آشپزهای رستوران‌های بزرگ، پزشکان و پرستاران و حتی مشاغل کوچک‌تر نیز باید استفاده از لباس کار، کلاه و دستکش کار را برای ایمنی خود و همچنین رعایت اصول بهداشتی جدی بگیرند.
 
ما در ادامه این مطلب به بررسی چهار نکته مهم در هنگام کار که شامل پوشیدن لباس کار، کلاه، دستکش و کفش کار ایمن می‌شود پرداخته و با شما درباره‌ی تاثیری که این پوشش استحفاظی می‌تواند بر روی سلامت و دوام عمر کاری شما داشته باشد صحبت خواهیم کرد.
 

1. لباس کار باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

 

اندازه و سایز

 
یکی از موارد مهم هنگام تهیه لباس کار توجه به سایز آن است. هر فردی باید در لباس کاری که می‌پوشد احساس راحتی داشته باشد. لباس کار تنگ ممکن است شما را به هنگام فعالیت‌های کاری خسته و عصبی نماید. عکس آن هم صادق است، اگر لباس کار برای شما گشاد باشد ممکن است برای شما ایجاد مشکل کرده و جلوی دست و پای شما را بگیرد.
 
نوع پارچه
 
پارچه‌ای که برای تهیه لباس کار مورد استفاده قرار می‌گیرد باید از میزان پلاستیک بسیار کمی برخوردار باشد. زیرا پارچه‌هایی که پلاستیک‌شان زیاد است، هنگام کار در مناطق و یا محیط‌های گرم و همچنین مکان‌هایی که هوا در آن جریان کمی دارد، برای پوست بدن مشکلاتی را به وجود می‌آورد و یا در برخورد با مواد آتش‌زا دچار اشتعال می‌شود.
 
نوع دوخت لباس کار
 
شاید ما به عنوان کسی که قرار است لباس کار خاصی را بپوشیم توجه چندانی به نوع دوخت لباس کار نداشته باشیم. اما این نکته واقعا مهم است؛ زیرا اگر لباس کار دوخت محکمی نداشته باشد، پس از مدتی درزهای آن باز شده و شما را با مشکل در ظاهر لباس و خطر مواجه خواهد کرد. بهتر است افرادی که از لباس کار استفاده می‌کنند هر چند وقت یکبار تمامی قسمت‌های آن را بررسی کرده و درزهای باز شده و پارگی‌ها را برای حفظ سلامت خود بدوزند و ترمیم نمایند.
 
4نکته که لازم است در هنگام کار بدانید

آیا می دانید لباس و کفش کار مناسب 30درصد راندمان کار افزایش میدهد؟

انوع لباس کار برای مشاغل مختلف
 
هر نوعی از مشاغل، لباس کار مخصوص به خود را دارد. نمی‌توان لباس مخصوصی را که یک آرایشگر می‌پوشد برای یک کار صنعتی استفاده کرد، یا لباس یک حرفه صنعتی را برای کار در رستوران پوشید. نکته‌ی دیگری که باید در برخی لباس کارها در نظر گرفته شود، تمهیداتی برای دیده شدن فرد هنگام کار است. بسیاری از مشاغل در تاریکی شب و یا در جاهایی انجام می‌شود که ممکن است خطراتی فرد را تهدید نماید. وجود نشانه‌هایی با رنگ براق می‌تواند درمقابل برخورد وسایل نقلیه و یا خطرات دیگر از فرد محافظت نماید.
 

2. کلاه کار بیشتر برای چه مشاغلی مناسب است؟

 
استفاده از کلاه کار نیز مانند لباس کار دارای اهمیت بالایی است. شاید آن چه که با شنیدن نام کلاه کار به ذهن ما خطور می‌کند، کلاه‌های مخصوصی باشد که مهندسان و کارگران شاغل در کارخانه‌ها و یا مشاغلی مرتبط با ساخت‌وساز، آتش نشانی و... بر سر می‌گذارند. این تصور درست است. کلاه کار و یا کلاه ایمنی اصولا برای این نوع مشاغل استفاده می‌شود تا افراد را از برخورد جسم سنگین با سر و خطرات جبران ناپذیر ناشی از آن حفظ نماید. اما کلاه کار تنها به این مورد خلاصه نمی‌شود.
 
بسیاری از مشاغل دیگر نیز مانند پزشکان، کادر درمانی بیمارستان‌ها، افرادی که به عنوان سرآشپز در رستوران‌ها مشغول به کارند، نانواها و یا افرادی که وظیفه سرو غذا را بر عهده دارند باید از کلاه کار برای حفظ بهداشت خود و سایرین استفاده نمایند.
 
این نوع از کلاه‌ها باید از جنس نخ یا کتان تهیه شده باشند تا از عرق کردن سر جلوگیری کرده و شرایط رسیدن هوا به سر را مختل ننمایند.
 
ویژگی کلاه کار
 
اگر از کلاه کار برای مشاغل صنعتی استفاده می‌کنید باید نکات زیر را در نظر باشید.
قسمت خارجی کلاه باید از جنس محکمی تهیه شده باشد و در برابر ضربه از مقاومت بالایی برخوردار باشد.لبه‌های کلاه باید از صورت و گردن فرد محافظت نماید.بندها و تسمه‌ها باید کیفیت بالایی داشته باشند و بتوانند به خوبی کلاه را روی سر نگه داشته و از شدت ضربه‌ها بکاهند.کلاه کار ایمنی باید از نوار عرق‌گیر قابل شست‌وشو بهره‌مند باشد.
 

3. دستکش کار، محدودیت یا سلامت؟

 
استفاده از دستکش کار نیز مانند لباس کار و شاید بیش‌تر از آن اهمیت دارد، زیرا اولین قسمتی از بدن که با کار درگیر می‌شود، دست‌ها هستند. در مشاغل صنعتی، ساخت‌وساز و معماری، پخت غذا، کار با چوب و اره‌های صنعتی، کارهای مختلف پزشکی و حتی آرایشگری و... که با مواد مختلف سروکار دارند، اهمیت استفاده از دستکش نمایان می‌شود.
 
برای انتخاب و خرید دستکش کار باید به نکات مهمی توجه کنید. امروزه متناسب با نوع کار، دستکش‌هایی تولید شده‌اند که می‌توانند از دست‌ها در برابر مواد شیمیایی و یا در برخورد با برق و جریان الکتریسیته محافظت نمایند. همچنین دستکش کارهای مختلفی نیز وجود دارند که دست شما را برای کار با دستگاه‌ها و ابزارهای صنعتی مانند ابزارهای برش و... مصون نگه می‌دارند. 
 
نکته مهم در انتخاب دستکش کار آن است که کاملا اندازه دست‌های شما باشد و دقیقا برای آن کار طراحی و تولید شده باشد. دیگر آن که در هنگام کار ضمن حفظ سلامت شما از دقت و تسلط شما بر کار کم نکند.
 

4. کفش کار از قلب دوم شما محافظت می‌کند.

4نکته که لازم است در هنگام کار بدانید
 
ایا می دانید 70 درصد از کمردردها به دلیل استفاده نکردن از کفش کار مناسب است؟
 
حتما می‌دانید که پا، قلب دوم انسان است و سهل‌انگاری در مراقبت از آن عواقب جبران‌ناپذیری را به دنبال دارد. استفاده از کفش کار برای برخی مشاغل به همان اندازه مهم است که لباس و کلاه کار اهمیت دارد. اگر در محیطی کار می‌کنید که با شرایط زیر روبرو هستید، حتما تهیه‌ی کفش کار مناسب و ایمن را در اولویت قرار دهید.
 
احتمال افتادن اجسام سنگین و برنده روی پاهاسروکار داشتن با فلزات مذاب و مایعات داغکارکردن در مناطق صعب‌العبور، بیابانی و سنگیسروکار داشتن با مواد قابل اشتعال و برق با توجه به این موارد لازم است برای انتخاب کفش کار مناسب به نکات زیر توجه نمایید.
 
جنس زیره کفش‌ها باید از پلی اورتان باشد. این مواد در برابر مواد نفتی، شیمیایی و روغنی مقاوم بوده و ضد لغزش هستند و عایق جریان الکتریسیته نیز به شمار می‌آیند.
 
بهتر است رویه کفش کار از جنس چرم طبیعی باشد. چرم طبیعی سازگار با بدن بوده و در طی مدتی که پاها در آن است از تعریق بیش از حد و ایجاد مشکل جلوگیری می‌نماید.
 
سرپنجه ها بهتر است از جنس فولاد و یا کامپوزیت باشند تا در صورت برخورد با جسم سخت از انگشتان پاها محافظت شود.
 
توجه به این چهار نکته مهم یعنی انتخاب لباس، کفش، دستکش و کلاه کار ایمن و با کیفیت می تواند شرایط کاری لذتبخش و ایمنی را برای شما فراهم آورد و سلامت شما را تضمین نماید.
 
ایمن ترافیک کالا یک فروشگاه تخصصی اینترنتی در زمینه فروش محصولاتی مانند تجهیزات ایمنی، مبلمان شهری ، تجهیزات ترافیکی ولوازم کمپ و سفر فعالیت دارد. در این فروشگاه آنلاین شما می توانید 3000 نوع کالای تخصصی  را در یک جا بیابید. چنانچه برای سفارش کالای مورد نظر خود نیاز به دریافت راهنمایی و کمک دارید، گروه کارشناسان ایمن ترافیک کالا آماده پاسخگویی می باشند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

نیازمندی ها