jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۲۷۰۱۲۹   ۱۴ تير ۱۳۹۹  |  ۱۰:۲۳

جنگ یمن از ابتدای شروع خطایی استراتژیک بود که توسط امارات و عربستان انجام شد. وقتی به تاریخ یمن توجه می کنیم متوجه می شویم سه جریان در گذشته به نوعی در تحولات یمن نقش داشتند یکی اختلافات درونی در جامعه یمن است. جامعه ای عشیره ای با فرهنگ خاص خود و معمولا هیچ نوع دخالت خارجی در کشورهایی با مشخصات جمعیتی یمن پاسخگو نیست. بنابراین از اساس اشتباه مهمی رخ داد و از این رو عربستان با شکست در یمن روبرو شد مساله دوم رقابت های منطقه ای است. علاوه بر آنچه که در داخل یمن می گذرد رقابت هایی منطقه ای وجود دارد که بعد ایدئولوژیک پیدا کرده و بر مشکلات یمن افزوده است. این رقابت ها در گذشته منجر به تجزیه یمن شد و رقابتی ایدئولوژیک بین منابع جاری در قدرت بوجود آمده بود و یمن جنوبی و یمن شمالی تشکیل شد یکی از این بخش ها به سمت اتحاد شوروی سابق رفت و دیگری به سمت غرب کشیده شد. بنابراین بدون ارزیابی درست از شرایط یمن دخالت ها به جایی نمی رسد. امروز عربستان سعودی و امارات که در ابتدا متحد بودند دچار مشکل شده اند. امروز امارات به سیاستی برگشته که از یمن جنوبی حمایت می کند تا یمن مجددا به سمت تجزیه ارضی حرکت کند. زیرا اتحاد یمن بعد از جنگ سرد متفاوت از اتحادی بود که آلمان پیدا کرد. بر این اصل روشن است که یمن راه حل نظامی ندارد عربستان سعودی کمابیش به این نتیجه رسیده است و باید ساختار قدرتی تعریف شود و توافقی بین نیروهای داخلی و بین المللی بوجود بیاید تا یمن از وضعیت پیش آمده خارج شود. بنابر پیش بینی سازمان ملل متحد شاید به زودی قحطی بزرگی در این کشور بوجود بیاید و مردم بسیاری کشته شوند اعتبارت بین المللی برای مردم محاصره شده یمن بسیار پایین است از طرفی نیروهایی چون داعش و القاعده فرصت یافته اند تا در این مناطق حضور پیدا کنند و همین مساله در آینده بر مناسبات این کشور خطر آفرین است.
 
تنها بهانه آمریکا حضور القاعده و داعش در یمن است به نوعی می توان گفت آمریکا مساله را به سمت مبارزه با تروریست برده است ولی حقیقت این است که سازمان القاعده و داعش به دلیل چراغ سبز آمریکا وارد این مناطق می شود. حوثی ها و انصار الله یمن جدا از وابستگی هایی که به خارج دارند به سلاح های پیشرفته دست پیدا کرده اند که از جمله این سلاح ها پهبادهایی هستند که می تواند مناطق مختلفی از عربستان سعودی را هدف قرار بدهد. تکنولوژی بدست آمده حتی قادر است منافع آمریکا را هدف قرار بدهد و امروز نمی توان این قدرت نظامی شکل گرفته در یمن را نادیده گرفت. در ارتباط با بحثی که در مورد یمن و صلح یمن وجود دارد باید این قدرت و منافع او را در نظر گرفت. البته انصارالله نیز باید این واقعیت را بپذیرد که هیچ قدرتی در یمن نمی تواند به شکل انحصاری صاحب قدرت باشد و این قدرت به شکلی عادلانه بین جناح های سیاسی و حزبی و قومی مختلفی که در یمن وجود دارد تقسیم می شود. اگر این آگاهی در انصار الله و بقیه نیروها بوجود بیاید و بدانند که یمن راه حل نظامی ندارد می توان راه حلی سیاسی برای یمن پیدا کرد. 
 
پیرمحمد ملازهی - کارشناس منطقه
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
افزایش قدرت بازدارندگی مقاومت

افزایش قدرت بازدارندگی مقاومت

اعلام آتش‌ بس از سوی کابینه نتانیاهو، آن هم پس از 11روز کودک‌کشی و بمباران همه نقاط فلسطین توسط رژیم‌صهیونیستی، پیروزی بزرگی برای فلسطینیان محسوب می‌شود.

نان در خون مردم زدن

نان در خون مردم زدن

«این که آنها آتش‌ بس یکطرفه اعلام کنند و تجاوزها و کشتارهایشان متوقف شود، خوب بوده اما کافی نیست. مساله اصلی قدس است.»

آسمان ابری کابل

آسمان ابری کابل

یک: «ما هزاره‌ها را پنجاه‌پنجاه و صدتاصدتا می‌کشیم و چنان مرموز هم می‌کشیم که این‌ها نمی‌دانند از کجا زده شدند.» اینها را عبدالمنان نیازی گفته است، پس از آنکه مذهب هزاره‌ها، یعنی تشیع را «دروغین» خواند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر