jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۶۹۶۸۲   ۰۵ تير ۱۳۹۹  |  ۱۴:۱۲

نتایج تحقیقات محققان دانشگاه موناش استرالیا نشان می‌دهد، حتی قرار گرفتن کوتاه‌مدت در معرض آلودگی هوا بر عملکرد ژن‌ها تاثیر دارد و افراد را در معرض بیماری‌هایی مانند سرطان، بیماری‌های قلبی و عروقی و تنفسی قرار می‌دهد.

به گزارش جام جم انلاین به نقل از ایسنا، مدت‌هاست که مشخص‌شده قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی کوتاه‌مدت مانند اختلال تنفسی شود، همچنین قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض آلاینده‌های هوا منجر به استرس اکسیداتیو(عدم تعادل بین رادیکال‌های آزاد و آنتی‌اکسیدان‌ها در بدن) و مواردی مانند افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی می‌شود.
 
در حال حاضر، انجمن ریه آمریکا هشدار داده است که خطر آلودگی با افزایش آلودگی‌های گسترده مانند آتش‌سوزی جنگل‌ها بیشتر می‌شود.
 
نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که هم‌اکنون تعداد زیادی از مردم جهان در معرض افزایش آلودگی هوا قرار دارند.
اولین شواهد ارائه‌شده در این تحقیق نشان می‌دهد، قرار گرفتن در معرض حتی میزان بسیار کم آلودگی هوا می‌تواند عملکرد ژن‌ها را تغییر دهد که این تغییر بیانگر ابتلا به بیماری‌هایی مانند سرطان است.
 
این تحقیق توسط استادیار یومینگ گوو از دانشکده بهداشت عمومی و پزشکی موناش و همکارانش در دانشگاه ناگازاکی ژاپن و دانشگاه کمبریج انگلستان انجام‌شده و شامل نمونه خون 266 جفت دوقلو (192 یکسان و 74 غیر یکسان) و همچنین 165 والدین در بریزبن استرالیا در سال‌های 2005 تا 2010 است.
 
دوره‌هایی که نمونه خون‌گرفته شد، با داده‌های هفت ایستگاه کنترل کیفیت هوا در اطراف بریزبن در آن زمان مطابقت داده شد تا میزان قرار گرفتن در معرض PM2.5 (ماده اصلی ذرات موجود در دود) و دی‌اکسید گوگرد (آلاینده اصلی گازی) اندازه‌گیری شود.
 
محققان تغییر عملکرد را در 6 ژن مرتبط با استرس اکسیداتیو و التهاب که مدت‌هاست از مهم‌ترین بیماری‌هایی است که توسط آلاینده‌ها ایجاد می‌شوند را موردبررسی قرار دادند و دریافتند میزان پایین آلودگی هوا منجر به تغییر عملکرد ژن همراه با عوارض جانبی و مرگ‌ومیر در درازمدت می‌شود.
 
نتایج آخرین تحقیق نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض آلاینده‌های هوا حتی در میزان پایین عواقب طولانی‌مدت بر سلامتی دارد که پیامدهای واقعی آن را در بیماری همه‌گیر کووید-19 شاهد هستیم.
نتایج این تحقیق در نشریه پزشکی PLOS منتشرشده است.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پیک پنجم با واریانت هندی

پیک پنجم با واریانت هندی

در پیک پنجم که نشانه‌های بروز آن آشکار شده، ما با واریانتی به نام دلتا یا واریانت هندی روبه‌رو هستیم.

موج پنجم ‌شکل نگیرد عجیب است!

موج پنجم ‌شکل نگیرد عجیب است!

در روزهای اخیر درباره این‌که موج پنجم کرونا در کشورمان شروع شده یا خیر، اظهارنظرهای مختلفی می‌شود اما بهتر است فارغ از این‌که آیا این موج ایجاد شده یا قرار است در آینده ایجاد شود، به این مساله توجه کنیم که چه اتفاقاتی در کشورمان در حال وقوع است.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش