محمد درویش در برنامه «در انتهای الوند» گفت: وقتی آب را به شیوه قنات استخراج کنید هیچ خللی در نظام آب شناختی وارد نمیشود و از بیابان‌زایی جلوگیری می شود.
کد خبر: ۱۲۶۸۸۴۹

به گزارش گروه سیما جام جم آنلاین، محمد درویش، کارشناس محیط زیست مهمان برنامه صبحگاهی شبکه دو سیما در انتهای الوند شنبه 24 خردادماه بود.

او با اشاره به نگاه مردم به آسیب‌های محیط‌ زیستی گفت: به نظرم موج بیداری محیط‌ زیستی در کشورمان ایجاد شده است و حساسیت بیشتری نسبت به آن پیدا کرده‌اند.

او در مورد راهکارهایی که باید برای جلوگیری از بیابان‌زایی درنظر گرفته شود گفت: روز جهانی مقابله با بیابان ‌زایی از سال 1994 شروع شده و ایران به عنوان اولین کشورها به این تعهد پیوست. مساحت زیادی از کشورمان بیابانی است و متاثر از این موضوع هستیم. علاوه بر این مردم ما که بخش زیادی‌شان در بیابان زندگی می‌کردند نشان دادند که می‌توانند با رعایت قوانین حاکم بر طبیعت از پس آن بربیایند.

تکنیک‌هایی مثل کاریزها و قنات‌ها و ... نشان دهنده این است که ایرانیان توانستند شرایط ویژه این سرزمین را درک کنند. ما به عنوان نخستین ملتی که بیش از 3هزار سال قدمت تعامل پایدار با شرایط بیابانی را داریم حرف‌های زیادی برای گفتن داریم. پدران این سرزمین 20 میلیارد مکعب آب را از زیر زمین با شبکه غرور آفرین قنات استخراج می‌کردند و شاید بتوان گفت طول این قنات‌ها به اندازه 7-8 دور زمین است.

درویش بیان داشت: جالب است که وقتی آب را به شیوه قنات استخراج کنید هیچ خللی در نظام آب شناختی وارد نمیشود و هرگز میزان برداشت از میزان اضافه شدن آب بیشتر نمی‌شود. این همان مفهوم توسعه پایدار است. بنابراین اگر بتوانیم این تکنیک را دوباره در کشورمان احیا کنیم گام بلندی در جهت جلوگیری از بیابان‌زایی برداشتیم.

این کارشناس محیط ‌زیست با اشاره به تعریف بیابان زایی گفت: بنابر تعریف جهانی بیابان‌زایی تخریب زمین در مناطق خشک و نیمه خشک است. اگر زمینی شور شود، ریزگردها افزایش پیدا کند، جنگلی آتش بگیرد یا روستایی خالی از سکنه شود نشانی از بیابان‌زایی است. حتی اگر میزان آبزیان در دریا کم شود نوعی بیابان‌زایی است. اکنون برنامه ملی برای جلوگیری از بیابان‌زایی در دست اجرا داریم.

او با اشاره به آتش‌سوزی جنگل‌ها به عنوان عاملی برای بیابان ‌زایی گفت: دقت داشته باشید که تنها 7 درصد از خاک ما جنگل است بسیار اثرگذار است. با توجه به این که جنگل‌ها منبع تولید آب شیرین و اکسیژن هستند هر هکتاری از جنگل‌ها که اتش بگیرد آب شیرین خود را از دست می‌دهیم. اگر جلوی آتش‌سوزی‌ها را نگیریم ممکن است جریان بیابان‌زایی سرعت بیشتری پیدا کند. درخت‌ها نتیجه سال ها زحمت طبیعت است و نباید بگذاریم ناگهانی از بین رود.

خوشبختانه فعالان محیط زیستی و مردم در سالیان اخیر نسبت به تخریب محیط زیست حساس شدند و اکنون حدود 850 NGO حمایت از محیط زیست در کشور فعال هستند. برای مثال در منطقه زاگرس گروه‌هایی فعال هستند. همچنین در کهگیلویه و بویراحمد گروهی فعالند که با مردم محلی میثا‌ق‌نامه امضا کردند تا بتوانند رویشگاه‌ها را دوباره احیا کنند.

برنامه «در انتهای الوند» به تهیه کنندگی امیرحسین آذر کارگردانی مسعود مرعشی و با اجرای نجمه جودکی، حامد مهربانی و مجید یحیایی شنبه تا چهارشنبه از حدود ساعت 7:30 تا 9:30 روی آنتن شبکه دوسیما می رود.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها