jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۲۶۸۶۴۰   ۲۱ خرداد ۱۳۹۹  |  ۱۱:۱۳

غواص روس در دمای زیر صفر درجه چه چیزهایی دید؟

موجودات شگفت ‎انگیز اعماق دریای سفید (گزارش تصویری)

اعماق دریاها و اقیانوس ها همواره بستر زندگی موجوداتی هستند که چشم بشر به ندرت به آنها می افتد. برخی از این موجودات آنچنان ظاهر شگفت انگیزی دارند که انسان را انگشت به دهان می گذارند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دیلی میل، یک غواص شجاع در دمای زیر صفر درجه برای گرفتن تصاویر خیره کننده از «بیگانگان زیر آب» 500 پا در زیر دریای سفید غواصی کرده است. دریای سفید،دریایی است در سواحل شمال غربی روسیه و یک شاخه و پهنه آبی جانبی از دریای بارنتز به‌شمار می‌آید.

این غواض که الکساندر سمونوف نام دارد زیست شناسی اهل مسکو در روسیه است. او در مدت زمان 40 دقیقه زیر آب های سرد به اعماق 500 پایی دریای سفید رسید و با تکنولوژی جدید عکاسی در آب موفق به ثبت جانورانی شده که چشم بشریت به ندرت به آنها می افتد.

این موجودات چه چیزهایی هستند؟

 

در گالری عکس های سمونوف ابتدا به یک شب تاب دریایی می رسیم که با نام «عروس دریایی یالدار» هم شناخته می شود. این جانور زیبا بدنی آبی و صورتی دارد. 49 سانتی متر پهنایش است و در قطب شمال به وفور یافت می شود.

موجودات شگفت‎انگیز اعماق دریای سفید (گزارش تصویری)

 

 

«کرم دریایی طلایی روده مانند» نام جانور دیگری است که این غواص روسی با هوشمندی عکس های آن را با دوربینی فوق پیشرفته ثبت کرده است. این کرم دریایی از بدن جانوران مرده دریایی که در ته و اعماق آب ها وجود دارند تغذیه می کند. آنها آرواره کوچکی هم دارند که از آن برای بلعیدن ماهی های بسیار ریز استفاده می کنند.

موجودات شگفت‎انگیز اعماق دریای سفید (گزارش تصویری)

 

 

 

این هم تصویر یک جانور بی مهره است که از «شانه داران کوچک» قطب شمال به شمار می رود. دریای سفید چهار تا شش ماه از سال توسط یخ پوشانده شده است  اما سمنوف ریسک بزرگی کرده و در چنین شرایطی به اعماق آب رفته تا عکس چنین جانوران شگفت انگیزی را ثبت کند.

موجودات شگفت‎انگیز اعماق دریای سفید (گزارش تصویری)

 

نام عملی موجود زیر هم «گالبا هایپریای صورتی» است. این جانور گونه ای نادر از زئوپلانکتون است که ظاهر شفافی دارد و از چشم های برجسته ای برخوردار است که تمام ضلع سر آن را اشغال می کند.

موجودات شگفت ‎انگیز اعماق دریای سفید (گزارش تصویری)

 

این هم یک جانور عجیب و کمیاب دریایی دیگر است که شبیه به یک گل به نظر می رسد اما در واقع «هدیروزوئانس» نام دارد. نام این جانور از یونان باستان گرفته شده. شاید شبیه یک گل برسد اما در واقع یک جانور کوچک و البته غارتگر است. آنها گاه به تنهایی زندگی می کنند و گاه به زندگی کلونی وار روی می آورند.

موجودات شگفت‎انگیز اعماق دریای سفید (گزارش تصویری)

 

 

«لیماکینا هلیکینا» هم نام یک حلزون پلانکتونیک شناور است که برای نخستین بار در سال 1675 یافت شد. این موجودات همچنین متعلق به گونه ای شناخته شده از جانوران دریایی هستند که به نام پروانه های دریایی شناخته می شوند.

موجودات شگفت‎انگیز اعماق دریای سفید (گزارش تصویری)

 

منبع: دیلی میل /  مترجم: هیلدا حسینی خواه 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو