jamejamsima
سیما عمومی کد خبر: ۱۲۶۸۱۰۴ ۱۳ خرداد ۱۳۹۹  |  ۱۵:۲۷

همزمان با فرارسيدن سالگرد ارتحال امام خميني(ره) و قيام 15 خرداد شبكه هاي مختلف راديويي با توليد و پخش برنامه هاي متنوع اين ايام را گرامي مي دارند.

به گزارش گروه سیما جام جم آنلاین از روابط عمومی معاونت صدا، حمید شاه آبادی، معاون صداي رسانه ملی ضمن تسلیت به مناسبت سی و یکمین سالگرد ارتحال معمار کبیر انقلاب اسلامی و پنجاه و هفتمین سالروز قیام خونین ۱۵ خرداد ، گفت: 15 و 14 خرداد از روزهاي ويژه در تاريخ ايران است و همه شبكه هاي راديويي به مناسبت 14 خرداد و ارتحال رهبر كبير انقلاب و انتخاب مقام معظم رهبري به عنوان ولي امر مسلمين جهان و همچنين قيام خونين 15 خرداد با پخش برنامه هاي گوناگون در قالب نمايش، گزارش، مستند، برنامه هاي گفتگو محور به صورت ترکیبی، تولیدی و زنده اين ايام را گرامي خواهند داشت.

معاون صدا در ادامه افزود: در سی و یکمین سالگرد عروج ملکوتی حضرت امام خمینی (ره) به دلیل شیوع ویروس کرونا، تجمع و برنامه ای در حرم امام راحل (ره) نیست و بر همین اساس شبکه های رادیویی در پوشش این مراسم به شکلی دیگر ورود می کنند.

وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب در روز ۱۴ خرداد ماه سخنرانی خواهند کرد، افزود: امسال سخنرانی ایشان از طریق شبکه های رادیویی منتخب از جمله رادیو معارف به صورت زنده در سراسر کشور پخش خواهد شد.
معاون صدا با تفکیک برنامه های هر شبکه بیان داشت : رادیو ایران با 19 عنوان برنامه از جمله «سیمای فرزنگان» ،«خاطرات ماندگار»،«خردادنامه»،«همیشه با امام»، «و اینک خرداد» به موضوع ارتحال امام خمینی (ره) و انتخاب رهبری توسط مجلس خبرگان می پردازد.

معاون صدای رسانه ملی در خصوص برنامه های شبکه رادیویی فرهنگ نیز گفت: در رادیو فرهنگ برنامه های «هفت کوچه در سوگ»، «سرود سپیده»،«شنیدنی های تاریخ» و «روزنه» ،مجله ادبی «ققنوس»،«هفت اقلیم» ، «نقد امروز» ، «صبح به وقت فرهنگ» ، «پیام ولایت» ،«چهارباغ» و «گفتارش» با رویکرد ارتحال امام خمینی(ره) و بررسی اندیشه های امام و رهبری پخش می شود و در اداره کل هنرهای نمایشی رادیو نیز به مناسبت ایام ارتحال «امام خمینی» مجموعه رادیویی «مهمان ما»،«سه دیدار» ،« بر بال فرشتگان» ، «وقتی کوچک بودم» و برنامه کوتاه 104 ثانیه ای را تولید شده است

وی تصریح کرد: رادیو گفتگو نیز با برنامه ها ی گفتگو محور فرهنگی ، اقتصادی ، علمی و سیاسی ، «بی قاب بی نقاب»، «رهنما» و «ترنج» به این مناسبت ها می پردازد ودر سومین سال متوالی، با برنامه های "دهه امام‌شناسی" (۳ تا ۱۴ خرداد) اندیشه‌های امام(ره) و رهبری را تبیین می کند و رادیو جوان هم برنامه «امید او» را با محوریت جوانان دهه هشتادی و تکیه بر امید امام خمینی ره به دبستانی ها پخش می کند.

شاه آبادی با اشاره به ارتباط مقوله فرهنگ و اجتماع و ورزش در اندیشه امام خمینی بیان داشت: رادیو ورزش نیز با توجه به رسالت خود برنامه «روح الله» را با هدف تبیین اندیشه و رفتار امام (ره) در راستای آشنا نمودن مخاطبان شبکه به خصوص جوانان و ورزشکاران تدارک دیده است و در برنامه های «صبح و ورزش» ، «نیمکت» و «عصرانه » نیز به این مناسبت اشاره می شود و رادیو تهران برنامه گفتگو محور «گفتاورد» را با موضوع اندیشه های امام خمینی ره پخش می کند. رادیو صبا هم برنامه های «صباهنگ» و «همپای صبا» را برای گرامیداشت این ایام در نظر گرفته است.

معاون صدا گفت: رادیو معارف ویژه برنامه «آرام جان» ،مستندهای « روایت رهبری» و« نیمه خرداد» و همچنین برنامه گفتگو محور «عصر روح الله» را با تبیین اندیشه های امام خمینی(ره) را تدارک دیده است و رادیو اقتصاد ویژه برنامه اندیشه اقتصادی و برنامه گفتگو محور«رهیافت» را با رویکرد اندیشه های سیاسی- اقتصادی امام (ره)پخش می کند همچنین رادیو پیام هم بخش های مختلفی از فواصل برنامه ها را به پخش مطالب و موسیقی مرتبط در این ایام اختصاص می دهد.

شاه آبادی با اشاره به برنامه های شبکه های رادیویی رسالت و قرآن نیز بیان کرد: برنامه های «خونه زندگی» و «کافه سلامت» از رادیو سلامت و «قرآن کتاب زندگی» ، « کلام ناب از خورشید انقلاب» و «تفسیر آفتاب» از رادیو قرآن با محوریت بررسی شخصیت های قرآنی و آثار تفسیری امام راحل روی آنتن می رودو ایرانصدا نیز برنامه «عبد صالح خدا» و هشت «سخنرانی » از بزرگانی چون علامه جعفری ، مصباحی مقدم، ناطق نوری، مهندسی ، قوامی و ادیب یزدی را درباره امام خمینی (ره) در نظر گرفته است.

بررسی قیام خونین پانزدهم خرداد در رادیو«حمید شاه آبادی» در ادامه با تشریح برنامه‌های شبکه‌های مختلف رادیویی در سالروز قیام خونین ۱۵ خرداد، گفت: رادیو ایران در مجله های رادیویی «سیمای فرزانگان» ،«باغ ارغوان» و «خیزش خونین» خاطرات خرداد سال ۱۳۴۲ را روایت می‌کند و در فواصل پخش این شبکه رادیویی نیز تاریخچه قیام و نقش آن

در پیروزی انقلاب اسلامی، گرامیداشت یاد و نام شهدای ۱۵ خرداد پخش می‌شود.
معاون صدای رسانه ملی اظهار داشت: رادیو فرهنگ در شب ۱۵ خرداد در برنامه «سرود سپیده » نگاهی به اشعار حضرت امام خمینی (ره) داشته و اشعاری متضمن قیام 15 خرداد را بررسی می کند.« هفت کوچه» و «شنیدنی های تاریخ » و«نقد امروز» از دیگر برنامه های این شبکه در این روز هستند.

وی افزود: رادیو معارف در ویژه برنامه «نیمه خرداد» محورهای علل و عوامل شکل‌گیری قیام ۱۵ خرداد، نقش امام‌خمینی (ره) در مدیریت سیاسی و اعتقادی این قیام را بررسی می‌کند. رادیو جوان نیز در فواصل برنامه ها به موضوع قیام 15 خرداد خواهد پرداخت و رادیو گفت‌وگو نیز در ویژه برنامه ای به بررسی رابطه بین قیام ۱۵ خرداد و پیروزی انقلاب اسلامی می‌پردازد.

شاه آبادی ادامه داد: رادیو تهران در برنامه «گفتاورد» مباحث مربوط به قیام 15خرداد را مطرح می کند و مستندی از اتفاقات رحلت امام خمینی و قیام خونین نیمه خرداد را پخش می‌کند و همچنین کلیه بخش‌های رادیو پیام به موضوعاتی همچون قیام ۱۵ خرداد، گرامیداشت یاد و خاطره این قیام و شهدای آن ، اهمیت و نقش این روز در پیروزی انقلاب اسلامی، بعد تاریخی این قیام و نقش رهبری حضرت امام خمینی (ره) در آن برهه از تاریخ ،دارد.

وی تصریح کرد: رادیوقرآن در برنامه «قرآن کتاب زندگی » نقش قیام پانزده خرداد و حضور مردم در پیروزی انقلاب ، شخصیت قرآنی و آثار تفسیری مقام معظم رهبری را بررسی می کند .
معاون صدای رسانه ملی در آخر گفت: علاقمندان می‌توانند از پایگاه ایرانصدا به نشانی iranseda.ir هفت قطعه موسیقی در مورد قیام ۱۵ خرداد را بشنوند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان تعهدات یکطرفه

پایان تعهدات یکطرفه

اقدام اخیر مجلس شورای اسلامی در تصویب دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، گامی مثبت و مهم در جهت برداشتن محدودیت‌های فعالیت‌های هسته‌ای است.

پاسخ ایران قطعی است

پاسخ ایران قطعی است

گرچه ترامپ و نتانیاهو سعی دارند در برهه حساس و سرنوشت‌ساز فعلی، قواعد منازعه و توازن قوا در منطقه را به سود اهداف خود بر‌هم بریزند، اما هوشیاری ایران و جبهه مقاومت اجازه چنین اقدامی را به آنها نمی‌دهد.

دولت تجدیدنظر کند

دولت تجدیدنظر کند

محسن فخری‌ زاده، مرد درجه‌ یک صنعت‌ هسته‌ای کشور بود که در گسترش آموزش و پژوهش در ایران و تشکیل هسته‌های علمی نقش اساسی بر عهده داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر