jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۲۶۸۰۱۷ ۱۲ خرداد ۱۳۹۹  |  ۱۶:۲۰

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت:

در مرحله حمله به ویروس کرونا هستیم

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور با بیان اینکه در حال حاضر در مرحله حمله به «کرونا» قرار داریم، تاکید کرد: تلاش می شود مبتلایان پیش از وخامت حال و پیش از انتقال بیماری به سایر افراد جامعه، شناسایی شوند.

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، دکتر محمد مهدی گویا در جلسه امروز (12 خرداد) ستاد مدیریت و کنترل کرونای استان کرمانشاه با بیان اینکه در ماه های ابتدایی شیوع کرونا، کشور در حالت تدافعی قرار داشت، گفت: در آن روزها تمام تلاش و تمرکز ما بهبود روند درمان و جلوگیری از مرگ و میر افراد بود و عملا در لاک دفاعی رفته بودیم.

وی افزود: یک ماهی است که حمله به کرونا را شروع کرده ایم و تلاش ما این است مبتلایان بیماری را قبل از اینکه راهی مراکز درمانی شوند شناسایی کرده و از شیوع هرچه بیشتر بیماری در جامعه پیشگیری کنیم.

گویا از مرحله غربالگری به عنوان یک مرحله ارزشمند در بحث مقابله با کرونا یاد کرد و افزود: زمانی این مرحله از کار موفقیت آمیز خواهد بود که مردم همکاری کرده و مبتلایان شناسایی شده ایزوله شده و قرنطینه شوند.

رییس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت به راه اندازی مراکز 16 ساعته در کشور اشاره کرد وافزود: این مراکز 16 ساعت در روز فعالیت دارند تا ناقلین بیماری را شناسایی کنند و در کنار آن بحث غربالگری اینترنتی و تلفنی هم در حال انجام است.

گویا تصریح کرد: در کنار بحث غربالگری، بسیار مهم است که به مردم آموزش داده شود که بعد از ابتلا به بیماری چطور از خود مراقبت کرده و چطور مانع انتقال بیماری به دیگران شوند، چرا که اگر این مرحله از کار لحاظ نشود قطعا با شیوع زیرپوستی بیماری مواجه خواهیم شد و مراکز درمانی مملو از بیمار می‌شوند.

این مسئول با خطرناک دانستن این تصور از سوی مردم که شرایط جامعه عادی شده، افزود: به هیچ عنوان شرایط کشور به لحاظ شیوع کرونا به حالت عادی برنگشته و در هیچ استانی وضعیت عادی نداریم. مردم باید با جدیت رعایت پروتکل های بهداشتی را داشته باشند.

رییس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت تاکید کرد: مردم باید بدانند کرونا همچنان در سطح جامعه وجود دارد و نباید مراسم و تجمعات و مجالس به حالت عادی برگردد.

گویا از تمام مسئولین استانها خواست تا تنها به اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم نسبت به خطرات کرونا و رعایت نکات بهداشتی الزامی از طریق صدا و سیما اکتفا نکرده و حتما از شیوه های اطلاع رسانی محلی در محلات مختلف و بویژه مناطق حاشیه نشین شهرها استفاده کنند.

این مسئول همچنین از دستگاه های مختلف خواست جهت کنترل هرچه بهتر بیماری، از حضور کارمندان بیمار خود در محل کار خودداری کرده و اجازه دورکاری بدهند.

گویا تصریح کرد: همچنین این ضرورت وجود دارد که در محل های شلوغ مانند فروشگاه‌ها و مال های بزرگ پروتکل های بهداشتی با حساسیت بیشتری اجرایی شده و از ورود افراد بدون ماسک به این اماکن خودداری شود.

این مسئول در پایان تاکید کرد: همه مردم و مسئولین باید همکاری کرده تا بتوانیم این روزهای سخت را پشت سر بگذاریم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سوختن درخت طبیعی نیست!

سوختن درخت طبیعی نیست!

در ده روز گذشته، حدود 300 نقطه از اراضی جنگلی آتش گرفته است. شاید بسیاری بگویند این آتش‎سوزی‌ها عمدی است.

توهم خودشیفتگان مجازی

توهم خودشیفتگان مجازی

فضای مجازی بستری شده‌است برای ظهور افرادی که با کسب مخاطب اقدام به اظهارنظرهای غیرکارشناسانه می‌کنند؛ بستری که در آن بیشتر حرافی می‌کنند.

سلامت‌ دانش‌ آموزان اولویت والدین و قانون

سلامت‌ دانش‌ آموزان اولویت والدین و قانون

صعودی شدن مجدد شیب ابتلا به کرونا، بسیاری از والدین دانش‌آموزان را نگران کرده است؛ والدینی که حالا با صحبت‌های دیروز رئیس‌جمهور، احتمالا چاره‌ای ندارند جز این که فرزندان‌شان را از 15 شهریور به مدرسه بفرستند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر