jamejamonline
ورزشی فوتبال کد خبر: ۱۲۶۶۶۹۴ ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۰۹:۴۸

یک پزشک متخصص در گفت و گو با جام جم آنلاین مطرح کرد؛

آغاز دوباره لیگ برتر یعنی آغاز فاجعه کرونایی

یک پزشک متخصص می گوید آغاز دوباره لیگ برتر فوتبال ایران آن هم در حالی که شمار مبتلایان به کرونا روند تصاعدی دارد نه تنها عقلانی که انسانی هم نیست.

 دکتر خلیل رازقی پزشک متخصص داخلی در گفت و گو با جام جم آنلاین ، در پاسخ به این پرسش که ورزش های گروهی تا چه اندازه خطر شیوع کرونا را افزایش می دهد عنوان کرد: نه تنها در ایران که در هر کشور دیگری راه اندازی مجدد رقابت های ورزشی منطقی نیست و خطر بروز دوباره پیک کرونا را افزایش می دهد.

وی گفت: تاکید بر این است افراد جز در موارد ضروری از خانه خارج نشوند و وقتی هم بیرون می روند ضمن استفاده از دستکش و ماسک، فاصله اجتماعی را نیز رعایت کنند. هیچ استثنایی هم وجود دارد. حالا با چه منطقی قرار است لیگ برتر فوتبال ایران مجددا آغاز شود. آغاز این لیگ یعنی آغاز پیک دوباره و یک فاجعه انسانی دیگر.

انتقال سریع ویروس کرونا در اماکن ورزشی

این پزشک متخصص افزود: ویروس کرونا به راحتی انتقال می یابد. یک محیط ورزشی به سادگی آلوده به ویروس شخص ناقل می شود و به افراد دیگر نیز منتقل می شود. همین فوتبال را در نظر بگیرید. 22 بازیکن در میدان فوتبال حضور دارند و افراد دیگر مثل مربیان را در نظر نمی گیریم. کشور ما یکی از کشورهایی است که شیوع در آن بالا و نرخ مرگ و میز بسیار تاسف بار است. با این شرایط چه کسانی ، با کدام علم و  با چه جراتی حرف از آغاز دوباره مسابقات ورزشی می زنند؟

وی ادامه داد: محیط های سربسته خطرات بالایی دارند، به خصوص محیط هایی که در آن سیستم تهویه قابل توجهی وجود نداشته باشد. در این صورت ویروس در محیط سربسته راحت تر به افراد منتقل می شود.

رازقی خاطرنشان کرد: راه پیشگیری از کرونا پوشاندن دهان و بینی هنگام عطسه و سرفه کردن، دوری از افراد مبتلا، شستن مداوم دست ها، استفاده از عینک و محفظه مخصوص چشم در هنگام بیرون رفتن است. این بیماری اکنون خود را با علائم جدیدتری نظیر اسهال و استفراغ نشان می دهد و باید بسیار مراقب بود.

این پزشک متخصص تاکید کرد: لباس آلوده به ویروس هم می تواند خطرناک باشد. به افراد توصیه می کنم که بعد از بازگشت به منزل لباس های خود را بشویند. حالا که به اینجا رسیدیم خطرات ورزش بیشتر دیده می شود. تصور کنید بعد از پایان یک مسابقه بازیکنان در محیط رختکن تجمع می کنند، لباس های آنها روی هم انباشته می شود و محیط به شدت غیربهداشتی است. علاوه بر آن در طول یک مسابقه به دلیل جنب و جوش یک بازیکن نفس های او عمیق تر می شود به این ترتیب او خطر بیشتری برای بلعیدن ویروس های احتمالی در اطراف خود را دارد.

وی در پایان گفت: پاندمیک کرونا فعلا ادامه دارد. تعیین زمان پایان آن مقدور نیست اما تعیین پیک مجدد آن شدنی است. به نظر می رسد که با ادامه شرایط فعلی باید در انتظار یک اوج گیری دیگر باشیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
یادداشت بیشتر
اسطوره نشد، اسطوره نیست

اسطوره نشد، اسطوره نیست

یکی از جذاب ترین فوتبالیست های تاریخ 45 ساله شد، فوتبالیستی که در دوران اوج خود حتی از فوق ستاره های گران قیمت دنیای فوتبال بیشتر محبوبیت داشت. امروز بکام در 45 سالگی هنوز محبوب است، محبوب و البته جذاب.

همه جنجال ها از ایتالیا می آید

همه جنجال ها از ایتالیا می آید

9 ماه پیش بود که پیش از اینکه روح استقلالی ها خبر هم داشته باشد روزنامه «گازتا دلواسپور» ایتالیا اقدام به چاپ سلسله اخباری در رابطه با استراماچونی سرمربی استقلال کرد و مدعی شد که او به زودی از جمع آبی پوشان تهرانی جدا می شود.

شنای دلالیسم در دیگ جوشان کرونا

شنای دلالیسم در دیگ جوشان کرونا

دیگر حسابش از دستمان در رفته که ویروس کرونا چند روز است کشور ما که نه تمام دنیا را درگیر خودش کرده است. اما این همه گیری کرونا آنقدر طول کشیده که حوصله بعضی ها بدجوری سر رفته است از جمله دلال های محترم و ریز و درشتی که جزئی جدایی ناپذیر از فوتبال ایران محسوب می شوند.

گفتگو

بیشتر
حمله به رکورد ۵۰‍۱

مجتبی ملکی، قهرمان پاورلیفتینگ جهان در گفت‌وگو با جام‌جم از هدف بزرگ بعدی‌اش گفت

حمله به رکورد ۵۰‍۱

پیشنهاد سردبیر بیشتر