jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۶۶۱۳۸   ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۱۵:۵۹

یک روانشناس کودک و نوجوان گفت: تک فرزندان، ویژگی‌های فرزندان اول و آخر را با هم دارند.

به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران جوان، سعید حسن زاده روانشناس کودک و نوجوان درباره نحوه برخورد با تک فرزند‌ان اظهار کرد: تک فرزندها با اینکه توجه زیادی از سوی والدین خود دریافت می‌کنند، اغلب توانایی اجتماعی کمی برای ارتباط برقرار کردن با هم سن و سال‌های خود دارند؛ از آن جایی که تک فرزندان خانواده زمان زیادی را در تنهایی سپری می‌کنند، تدریجا به مهارت بالایی در زمینه سرگرم کردن خود دست می‌یابند.
 
او تصریح کرد: آن‌ها درست مانند فرزندان ارشد خانواده از اعتماد به نفس بالایی برخوردار هستند، به جزئیات هر چیز دقت زیادی می‌کنند و در مدرسه معمولا عملکرد قابل قبولی دارند.
 
این روانشناس گفت: تک فرزندان هیچگاه برای به دست آوردن توجه والدین با خواهر و یا برادری رقابت نکرده اند و همچنین تجربه تقسیم اسباب بازی هایشان را نیز ندارند؛ از این رو عمدتا نمی‌توانند به نحوی موثر با واقعیت رو به رو شوند و تمایل دارند که همه چیز طبق سلیقه و خواست آن‌ها پیش رود.
 
این روانشناس کودک و نوجوان افزود: از آن جایی که الگوی رفتاری و عملکردی تک فرزندان نیز همانند فرزندان ارشد والدین و بزرگسالان است، غالبا کمال گرایی در این دسته نیز دیده می‌شود.
 

خصوصیات مثبت تک فرزندان

 
حسن زاده گفت: از جمله خصوصیات مثبت این بچه‌ها می‌توان به عدم یکنواخت بودن آن‌ها اشاره کرد، این فرزندان در زندگی به دنبال تغییر دنیا هستند؛ همچنین آن‌ها افرادی مرتب و منظم، با وجدان و وظیفه‌شناس و بسیار قابل اطمینان هستند و از قبول مسئولیت‌های مختلف ترسی ندارند و خوش‌بیان هستند و احتمالا بیش از بچه‌های دیگر از تخیل خود استفاده می‌کنند.
 

خصوصیات منفی تک فرزندان

 
او ادامه داد: از جمله خصوصیات منفی این قبیل کودکان می‌توان به پرتوقع بودن و غیرقابل انعطاف و کمال‌گرا بودن آن‌ها اشاره کرد؛ این فرزندان کمی کینه‌ای و پرتوقع هستند و معمولا از قبول اشتباهات خود سر باز می‌زنند، همچنین در برابر دیگران افرادی بسیار حساس و نفوذپذیرند.
 

ازدواج با تک فرزندان خوب است یا بد؟

 
این روانشناس کودک و نوجوان تاکید کرد: در ازدواج با تک فرزند‌ها به خانواده نگاه کنید، تک فرزند‌ها هیچ وقت یاد نگرفته‌اند که چطور باید با خواهر و برادر‌های بزرگ‌تر یا کوچک‌تر کنار بیایند و همیشه خودشان تنها در خانه فرمانروایی کرده‌اند؛ این افراد با توجه به اخلاق والدین‌شان خصوصیات متفاوتی دارند. برخی شبیه فرزندان اول سلطه‌جو و مستقل هستند و عده‌ای مانند فرزندان آخر نیازمند حمایت و توجه دیگرانند.
 
حسن زاده تصریح کرد: بنابراین با توجه به شخصیت تک‌فرزندی زندگی متفاوتی خواهند داشت، اما در کل ازدواج با تک فرزند‌ها چندان بد نیست، چون آن‌ها می‌توانند با تمام وجودشان به همسرشان عشق بورزند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت و درمان تا ظهر دیروز بیش از 27 میلیون و 790 هزار نفر دوز اول واکسن را دریافت ‌و بیش از 13 میلیون و 459 هزار نفر نیز هر دو دوز را تزریق کرده‌اند‌.‌

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها