jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۶۶۱۳۸ ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۱۵:۵۹

یک روانشناس کودک و نوجوان گفت: تک فرزندان، ویژگی‌های فرزندان اول و آخر را با هم دارند.

به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران جوان، سعید حسن زاده روانشناس کودک و نوجوان درباره نحوه برخورد با تک فرزند‌ان اظهار کرد: تک فرزندها با اینکه توجه زیادی از سوی والدین خود دریافت می‌کنند، اغلب توانایی اجتماعی کمی برای ارتباط برقرار کردن با هم سن و سال‌های خود دارند؛ از آن جایی که تک فرزندان خانواده زمان زیادی را در تنهایی سپری می‌کنند، تدریجا به مهارت بالایی در زمینه سرگرم کردن خود دست می‌یابند.
 
او تصریح کرد: آن‌ها درست مانند فرزندان ارشد خانواده از اعتماد به نفس بالایی برخوردار هستند، به جزئیات هر چیز دقت زیادی می‌کنند و در مدرسه معمولا عملکرد قابل قبولی دارند.
 
این روانشناس گفت: تک فرزندان هیچگاه برای به دست آوردن توجه والدین با خواهر و یا برادری رقابت نکرده اند و همچنین تجربه تقسیم اسباب بازی هایشان را نیز ندارند؛ از این رو عمدتا نمی‌توانند به نحوی موثر با واقعیت رو به رو شوند و تمایل دارند که همه چیز طبق سلیقه و خواست آن‌ها پیش رود.
 
این روانشناس کودک و نوجوان افزود: از آن جایی که الگوی رفتاری و عملکردی تک فرزندان نیز همانند فرزندان ارشد والدین و بزرگسالان است، غالبا کمال گرایی در این دسته نیز دیده می‌شود.
 

خصوصیات مثبت تک فرزندان

 
حسن زاده گفت: از جمله خصوصیات مثبت این بچه‌ها می‌توان به عدم یکنواخت بودن آن‌ها اشاره کرد، این فرزندان در زندگی به دنبال تغییر دنیا هستند؛ همچنین آن‌ها افرادی مرتب و منظم، با وجدان و وظیفه‌شناس و بسیار قابل اطمینان هستند و از قبول مسئولیت‌های مختلف ترسی ندارند و خوش‌بیان هستند و احتمالا بیش از بچه‌های دیگر از تخیل خود استفاده می‌کنند.
 

خصوصیات منفی تک فرزندان

 
او ادامه داد: از جمله خصوصیات منفی این قبیل کودکان می‌توان به پرتوقع بودن و غیرقابل انعطاف و کمال‌گرا بودن آن‌ها اشاره کرد؛ این فرزندان کمی کینه‌ای و پرتوقع هستند و معمولا از قبول اشتباهات خود سر باز می‌زنند، همچنین در برابر دیگران افرادی بسیار حساس و نفوذپذیرند.
 

ازدواج با تک فرزندان خوب است یا بد؟

 
این روانشناس کودک و نوجوان تاکید کرد: در ازدواج با تک فرزند‌ها به خانواده نگاه کنید، تک فرزند‌ها هیچ وقت یاد نگرفته‌اند که چطور باید با خواهر و برادر‌های بزرگ‌تر یا کوچک‌تر کنار بیایند و همیشه خودشان تنها در خانه فرمانروایی کرده‌اند؛ این افراد با توجه به اخلاق والدین‌شان خصوصیات متفاوتی دارند. برخی شبیه فرزندان اول سلطه‌جو و مستقل هستند و عده‌ای مانند فرزندان آخر نیازمند حمایت و توجه دیگرانند.
 
حسن زاده تصریح کرد: بنابراین با توجه به شخصیت تک‌فرزندی زندگی متفاوتی خواهند داشت، اما در کل ازدواج با تک فرزند‌ها چندان بد نیست، چون آن‌ها می‌توانند با تمام وجودشان به همسرشان عشق بورزند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
یادداشت بیشتر
خطر کرونا هنوز جدی است

خطر کرونا هنوز جدی است

هنوز همه‌گیری کرونا در کشور ما مساله‌ای جدی است و افراد اگر مسائل بهداشتی را رعایت نکنند، هر لحظه امکان ابتلای آنها به کرونا وجود دارد.

راز کارنامه موفق ایران در مقابله با کرونا

راز کارنامه موفق ایران در مقابله با کرونا

آنچه از جلسه دیروز ستاد مبارزه با کرونا با حضور رهبر معظم انقلاب و همچنین بیانات ایشان استنباط می‌شود تاکید بر باور ملی است. ایران از توانمندی‌های خوبی در عرصه علمی و همچنین حضور افراد کارشناس و متخصص برخوردار است.

کرونا با آنفلوآنزای جدید می آید

کرونا با آنفلوآنزای جدید می آید

ویروس کرونا هنوز برای دانشمندان بسیار ناشناخته‌است و به این دلیل، نباید با عجله درباره رفتار این ویروس در ماه‌های آینده قضاوت کنیم بنابراین هنوز نمی‌توانیم بگوییم آیا در ماه‌های آینده به‌خصوص در فصل پاییز با یک همه‌گیری وسیع برمی‌گردد یا خیر.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش