jamejamonline
فرهنگی عمومی کد خبر: ۱۲۶۵۷۶۶ ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۱۸:۴۴

از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛

شیوه‌نامه بازگشایی مساجد اعلام شد

رعایت مفاد راهنمای فاصله گذاری اجتماعی و الزامات سلامت محیط و کار زیارتگاه‌ها و اماکن متبرکه از جمله مساجد الزامی است.همچنین نظارت روزانه بسیج، به خصوص پس از برگزاری هر وعده نماز الزامی است و ضرورت دارد.

به گزارش گروه فرهنگی جام جم آنلاین از وزارت بهداشت، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای سلامت نمازگزاران و حفظ سلامت روانی و اجتماعی جامعه، شیوه نامه بازگشایی مساجد در مناطق سفید کرونا را اعلام کرد.

رعایت مفاد راهنمای فاصله گذاری اجتماعی و الزامات سلامت محیط و کار زیارتگاه‌ها و اماکن متبرکه از جمله مساجد الزامی است.

همچنین نظارت روزانه بسیج، به خصوص پس از برگزاری هر وعده نماز الزامی است و ضرورت دارد.

مسئول هیات امنا یا نمایندگان آگاه آن، مسئول اجرا و نظارت بر حسن اجرای این شیوه نامه است.

زمان حضور در مساجد حداکثر نیم ساعت، آن هم در وقت اذان فقط جهت برگزاری نمازهای یومیه است. کلیه نمازگزاران و مراجعه کنندگان باید با ماسک و دستکش وارد مسجد شوند.

بر اساس این شیوه نامه، در صورت فعال بودن کفشداری، از کیسه‌های یک بار مصرف برای نگهداری کفش استفاده شود.

همچنین در مساجدی که صحن‌های روباز و حیاط دارند، اولویت برگزاری نماز در صورت مساعد بودن هوا، در صحن‌های روباز و حیاط است. ضمنا از توزیع چای، غذا و نذورات باید خودداری شود.

کلیه وسایل مشترک در مساجد جمع آوری شده و کلیه نمازگزاران باید از سجاده، مهر و چادر شخصی استفاده کنند.

تجهیزات ضد عفونی و شست‌وشوی دست همراه با ماده ضد عفونی کننده و مایع دستشویی در مکان‌ های مناسب از جمله ورودی مسجد، روشویی و سرویس‌های بهداشتی به تعداد کافی نصب شده باشد. ضمنا سرویس‌های بهداشتی باید از وضعیت بهسازی و نظافت مناسبی برخوردار باشند.

بر این اساس، در صورت وجود صندلی نماز، ضمن رعایت فاصله حداقل یک متر، نسبت به گندزدایی صندلی‌ها بعد از هر نماز اقدام شود. گندزدایی دستگیره درها، سرویس‌های بهداشتی و سایر سطوح مشترک بعد از هر وعده نماز و خروج نمازگزاران، توسط خادم یا خادمان صورت پذیرد.

از برگزاری هرگونه مراسم که مستلزم تجمع افراد است، مانند مراسم ختم، دعا، مولودی، عزا و مواردی نظیر آن خودداری شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر
افطاری‌ ها

ماه رمضان امسال چه سریال‌هایی روی آنتن شبکه‌های مختلف سیما خواهند رفت؟

افطاری‌ ها

پیشخوان بیشتر