jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۲۶۵۴۹۵ ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۰۹:۵۶

یک روانشناس درباره چگونگی رفتار والدین با کودکان حساس و زودرنج، توضیحاتی داد.

به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران،  هانیه لواف روانشناس و مشاور درباره کودکان حساس و زودرنج، اظهار کرد: در تعریف این کودکان در ابتدا باید بگویم، کودکان حساس کودکانی هستند که نسبت به هر مسئله ای بیش از اندازه واکنش نشان می‌دهد، یعنی بیشتر از سایر کودکان می‌ترسد، هیجان زده و عصبانی می‌شود.

وی درباره علت زودرنج بودن برخی از کودکان بیان کرد: گاهی اوقات روش تربیتی اشتباه والدین باعث می‌شود که کودکان زودرنج باشند، والدینی که فرزندانشان را تحقیر، تهدید، تمسخر و توهین می‌کنند این حساسیت را در فرزندانشان به وجود آورند.

این روانشناس با بیان اینکه الگو برداری کودکان از والدین از دیگر دلایل زورنجی و حساس بودن کودکان است، تصریح کرد: والدینی که خودشان حساس و زودرنج هستند فرزندانی حساس و زودرنج دارند به این معنی که کودکان این رفتار والدین را درونی می‌کنند.

لواف با اشاره به اینکه علت دیگر، تسلیم شدن والدین در مقابل خواسته های کودک است، گفت: به همین کودک با این رفتارها و بروز حساسیت زیاد از خود سعی می‌کنند والدینشان را تسلیم خود کنند. همچنین گاهی کودکان برای جلب توجه والدین زودرنج و حساس می‌شوند و کودکانی که اعتماد به نفس پایین دارند به واسطه زودرنجی می‌خواهند خود را مطرح کنند.

وی راهکار برای نحوه برخورد با کودکان حساس، تصریح کرد: اگر کودک به دلیل کمبود اعتماد به نفس حساس و زودرنج شده است باید کارهای کوچک را بر عهده آنها قرار بدهیم تا انجام بدهند چراکه والدین می‌توانند از این راه کودکان را تشویق کنند که به توانایی خودشان پی ببرند.

این روانشناس با اشاره به اینکه اگر کودکی در محیطی احساس ناامنی می‌کند باید از آن محیط خارجش کنیم، ادامه داد: به زور و از روی اجبار کودک را در آن محیط ناخوشایند نگه نداریم چراکه با این کار نمی‌توانیم حساسیت کودک را از بین ببریم و آستانه تحملش بالا برود.

لواف گفت: درباره رفتاری که انتظار داریم کودک از خودش نشان دهد با او صحبت کنیم تا کودک با خواسته های ما آشنا شود و یک مجموعه رفتارهایی را به کودک آموزش دهیم که در محیط جدید میخواهید بروید چه رفتاری را باید از خودش نشان دهد و رفتار خود را مطابق با آن محیط سازگار کند.

وی با بیان اینکه کودک را تشویق کنیم تا درباره موضوعی که او را ناراحت کرده صحبت کند، اضافه کرد: از طریق صحبت کردن می‌توان زودرنجی و حساس بودن کودک را کم کرد تا کودک بتواند این مسئله را مدیریت کند درواقع با این کار تلاش می‌کنیم که کودک احساسات خود را بروز دهد و وظیفه والدین این است که کودک را با احساساتش آشنا کنند تا بتواند احساساتش بیان کند.

این روانشناس افزود: گاهی کودکان مهارت های حل مسئله را نمی‌دانند بنابراین در مقابل واکنش های نادرست از خودشان نشان می‌دهند به همین دلیل آموزش مهارت حل مسئله به کودک می‌تواند کمک کننده باشد همچنین کودکان حساس در برقراری ارتباط با دوستان و همسالان خود دچار مشکل هستند به همین دلیل والدین می‌توانند ارتباط موثر با دیگران و مهارت اجتماعی به کودکان آموزش دهند تا بتوانند ارتباط مفیدی با دیگران برقرار کنند.

لواف خاطرنشان کرد: والدین حساس بودن کودکان را بپذیرند چراکه والدین با پذیرش این مسئله می‌توانند راه حل بهتری در مقابل کودک داشته باشند تا اینکه بخواهند در مقابل زودرنجی و حساسیت کودک گارد بگیرند، چراکه گارد گرفتن والدین در مقابل کودک باعث تقویت منفی در کودک می‌شود و به جای فاصله گیری از زودرنجی و حساس بودن بیشتر به سمت این رفتار می‌رود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
آتش غفلت در جنگل

آتش غفلت در جنگل

حجم بالای بارندگی‌های چند هفته گذشته باعث افزایش رویش علف‌های هرز در جنگل‌های مختلف ایران شده‌است.

خانواده امن‌ترین پایگاه دوران قرنطینه

خانواده امن‌ترین پایگاه دوران قرنطینه

خانه‌نشینی عمومی بخش زیادی از مردم در ماه‌های اسفند و فروردین، به جز برخی موارد محدود سبب ایجاد چالش‌های روانی حادی در منازل ایرانیان نشد که این موضوع بار دیگر نقش و جایگاه بالای خانواده در فرهنگ اصیل مردم ما را ثابت کرد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر