jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۶۴۹۴۸   ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۰۹:۵۰

این روزها، بیماری کووید-۱۹ نقل هر محفلی است و همگان در تلاشند تا راهکارهایی نو را برای مقابله یا سازگاری با آن بیایند. در این میان، وضعیت برخی افراد نظیر زنان باردار بایستی مورد عنایت ویژه قرار گیرد. در این راستا، محققان ایرانی، پیامدهای بارداری و تظاهرات بالینی بیماری ناشی از کروناویروس جدید را در زنان باردار بررسی کرده‌اند.

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، در اواخر دسامبر سال ۲۰۱۹، یک‌سری موارد غیرقابل توضیح در مورد پنومونی یا ذات‌الریه در ووهان چین گزارش شد و در ۲۱ ژانویه سال ۲۰۲۰ سازمان بهداشت جهانی، این ویروس را به‌عنوان کروناویروس نوین-۲۰۱۹ و سپس ۲-CoV-SARS نام‌گذاری کرد. سرعت انتشار ویروس به حدی بود که سازمان بهداشت جهانی آن را یک بیماری واگیر پاندمیک و عالم‌گیر معرفی کرد. در حال حاضر نیز، وضعیت همه‌گیری کووید-۱۹ در سرتاسر جهان شدید و نگران‌کننده است.

طبق گفته محققان، داده‌های علمی حاکی از یک دوره کمون ۲ تا ۱۴ روزه برای این بیماری است و یک‌سوم تا نیمی از بیماران بستری‌شده به دلیل این بیماری، دارای بیماری زمینه‌ای بوده‌اند. همچنین ابتلای کودکان به بیماری فوق، به‌ندرت گزارش شده است و مردان نیز موارد بیشتری از آن را نشان داده‌اند. اما یکی از نگران‌کننده‌ترین موضوعات در این خصوص، آن است که ابتلای مادران باردار به بیماری کووید-۱۹ نیز در حال افزایش است و پیشگیری و کنترل این بیماری در زنان باردار و خطر بالقوه انتقال آن به جنین، به یک نگرانی اساسی تبدیل شده است.

این موضوع، محققانی از دانشگاه علوم پزشکی بابل را به انجام یک پژوهش مروری واداشته است. در این پژوهش، محققان با مرور آخرین پژوهش‌های انجام‌شده در این حوزه، پیامدهای بارداری و تظاهرات بالینی بیماری کووید-۱۹ را در زنان باردار مورد بررسی قرار داده‌اند.

نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که معیارهای مربوط به علائم بالینی، نتایج آزمایشگاهی و تصویرهای رادیوگرافی در زنان باردار مبتلابه کووید-۱۹ مانند سایر بزرگسالان غیر باردار مبتلا است.

بر این اساس، فرشته بهمنش از مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت پژوهشکده سلامت دانشگاه علوم پزشکی بابل و همکارانش در این تحقیق می‌گویند: «تظاهرات شایع بیماری کووید- ۱۹ در زنان باردار شامل تب، سرفه و درد عضلانی بوده است. همچنین شایع‌ترین نتایج آزمایشگاهی، کاهش لنفوسیت خون و افزایش شاخص CRP خون است. این شاخص، مربوط به پروتئین واکنشی سی است که برای بررسی وجود عفونت مورد آزمایش قرار می‌گیرد».

بنا بر یافته‌های این مطالعه، در زنان باردار به‌طورکلی، به علت ضعف سیستم ایمنی بدن و تغییرات فیزیولوژیک سیستم تنفسی نظیر کاهش ارتفاع دیافراگم، افزایش مصرف اکسیژن و ادم مخاطی دستگاه تنفسی، تحمل آنان به هیپوکسی یا همان سطح اکسیژن پایین، کاهش می‌یابد. به همین دلیل، انتظار می‌رود در زنان باردار مبتلا به کووید ۱۹ مشکلات تنفسی افزایش یابد. اما عمده مطالعاتی که بالاخص توسط محققان چینی انجام شده است، نشان می‌دهد که علائم بالینی مبتلایان باردار با غیر باردار تفاوت خاصی در این مورد نداشته است.

بهمنش و همکارانش اظهار کرده‌اند: «علاوه بر این‌ها، عوارض بارداری و زایمان در زنان باردار شامل افزایش زایمان زودرس و افزایش میزان سزارین بوده است. البته بایستی به این نکته اشاره کرد که تعداد مطالعات انجام‌شده در این خصوص، محدود و عمدتاً از کشور چین بوده‌اند و لذا، بازهم نیاز به مطالعات بیشتر و از کشورهای مختلف جهان برای اظهار نظر قطعی حس می‌شود».

یافته‌های این مطالعه مروری در مجله علمی پژوهشی «طب نظامی» که پس از بروز کروناویروس جدید، به شکلی فعال به انتشار نتایج پژوهش‌های داخلی در این مورد پرداخته است، منتشر شده‌اند. این نشریه به‌صورت ماهنامه توسط دانشگاه و پژوهشگاه علوم پزشکی بقیة‌الله (عج) انتشار می‌یابد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خطر کاهش سن ابتلا به کرونا

خطر کاهش سن ابتلا به کرونا

این روزها با شیب کمی شاهد افزایش ابتلا، مراجعه به بیمارستان‌ها و نیز مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا در بازه سنی ۵ تا ۱۷سال هستیم. افزایش ابتلا و بستری در بیمارستان‌ها و مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا می‌تواند به‌خاطر ویروس جهش‌یافته انگلیسی در کشور باشد.

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

برای کنترل و مهار یک بیماری که تبدیل به اپیدمی شده باید ماهیت بیولوژیک عامل بیماری‌زا را به‌خوبی بشناسیم و نسبت به وضعیت اپیدمیولوژیک آن بیماری نیز آگاهی نسبی داشته باشیم.

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

درست از زمانی که دو خواهر یا دو برادر دوقلوی همسان به دنیا می‌آیند از طرف پدر و مادر و دیگر افراد تناسباتی برایشان در نظر گرفته می‌شود؛ لباس‌های شبیه هم، هدیه‌های کاملا مشابه و برخوردهایی یکسان. در واقع به‌طور ناخودآگاه دو فرزند دوقلو با همدیگر بزرگ می‌شوند در صورتی که ممکن است از خیلی جهات تفاوت‌هایی با هم داشته باشند.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش