jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۲۶۴۷۸۸   ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۱۵:۱۱

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه تهران هیچ سلاح اتمی یا موشکی با قابلیت حمل آنها را ندارد، گفت: آمریکا از سال ۲۰۱۷ علیه قطعنامه ۲۲۳۱ به همه کشورها زورگویی می‌کند.

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (جمعه) به انتقاد مجدد از سیاست‌های زورگویانه آمریکا درخصوص توافق هسته‌ ای و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل پرداخت.

ظریف با انتقاد از دنباله‌روی اروپا از فشارهای آمریکا علیه ایران، در صفحه توئیتر خود نوشت: «آمریکا از سال ۲۰۱۷ مشغول تحکم کردن به همگان علیه قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است. اروپا به جای قطعنامه ۲۲۳۱، از آمریکا تبعیت کرد».

وی با تاکید مجدد بر عدم وجود تسلیحات اتمی در ایران، افزود: «نه اروپا و نه آمریکا نمی‌توانند بر مبنای خوانش‌های نادرست و سست از قطعنامه ۲۲۳۱ برای ایران نطق کنند».

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در پایان با کنایه به تسلیحات اتمی آمریکا و رژیم صهیونیستی تصریح کرد: «ایران نه سلاح اتمی دارد و نه موشکی که برای حمل چنین تسلیحات دهشتناکی طراحی شده باشد. حدس بزنید چه کسی دارد؟»

 

اروپا به جای قطعنامه ۲۲۳۱، از آمریکا پیروی می‌کند

 

«مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا هفته قبل در توئیتی، از شورای امنیت سازمان ملل خواسته بود به بهانه جلوگیری از آغاز رقابت تسلیحاتی جدید در غرب آسیا، تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید کند.

طبق یکی از بندهای قطعنامه ۲۲۳۱ که از سال ۲۰۱۶ میلادی اجرایی شد، ایران تا پنج سال از خرید تسلیحات تهاجمی منع شده است. این بند از قطعنامه در اکتبر سال ۲۰۲۰ (مهر ماه ۱۳۹۹) منقضی می‌شود و پس از آن ایران این امکان را خواهد داشت که از کشورهای خارجی جنگ‌افزار بخرد.

مقام‌های آمریکایی بارها ضمن ابراز نگرانی از لغو تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران خواستار جلوگیری از این مسئله شده‌اند. پیش از این، «ولادیمیر ارماکوف» مدیر اداره کنترل تسلیحاتی و عدم اشاعه وزارت خارجه روسیه تأکید کرد که تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران موقت هستند و اکتبر ۲۰۲۰ منقضی می‌شوند.

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین نیز در واکنش به درخواست پامپئو گفته بود: «خطر رقابت تسلیحاتی را به سختی می‌توان از طریق اعمال تحریم بر یک کشور از بین برد. این امر به تلاش‌های جمعی از طریق مذاکرات نیازمند است»

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر