jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۶۳۹۷۸   ۲۷ فروردين ۱۳۹۹  |  ۱۰:۵۴

همزمان با شیوع ویروس کرونا خبرهای ضد و نقیض زیادی در سایت‌ها و فضای مجازی منتشر شد مبنی بر این که پیکر مبتلایان به این ویروس عامل انتقال آن است اما سازمان جهانی بهداشت با انتشار دفترچه‌ای این شایعه را تکذیب کرد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا، ترس از پیکرهای بیماران مبتلا به ویروس کرونا در ماه های اخیر باعث شده بود تا خویشاوندان و نزدیکان آنها از حضور و مشارکت از بیم مبتلا شدن به این ویروس در مراسم تدفین آنها اجتناب کنند که این هم ناشی از شایعاتی بود که در سایت ها و فضای مجازی منتشر می شد که سازمان جهانی بهداشت دیدگاه دیگری دارد. البته نباید فراموش کرد که شخصی که با پیکرهای بیماران کرونایی در تماس است، باید برای پیشگیری از انتقال بیماری از وسایل ضدعفونی و استریل استفاده کند. در صورت لمس آنها از طرف اعضای خانواده، باید احتیاط لازم را به کار گرفته و دستان خود را با پاک‌کننده‌ها شسته یا استحمام کنند.
شایعه
پیکر بیمارانی که به ویروس کرونا مبتلا می شوند خود عامل انتقال این ویروس به دیگران هستند.
تکذیب شایعه
پایگاه اینترنتی شبکه الجزیره قطر با انتشار«دفترچه راهنمای» سازمان جهانی بهداشت در خصوص پیکرهای متوفیان ناشی از ابتلا به ویروس کرونا (کووید ۱۹) آورد: این شایعه که اجساد افراد متوفی عامل انتقال این ویروس هستند، رد شده است.
 سازمان جهانی بهداشت در این دفترچه تاکید کرد: تاکنون هیچ گونه اطلاعاتی مبنی بر اینکه اجساد مردگان عامل انتقال ویروس کرونا است، دریافت نشده و همچنین هیچ موردی دال بر اینکه شخصی در اثر تماس با فرد متوفی به ویروس کرونا مبتلا شده، گزارش نشده است.
در دفترچه راهنما سازمان بهداشت جهانی همچنین آمده است که در تمام مدت باید کرامت فرد درگذشته و آداب و رسوم دینی و خواست و تمایل خانواده‌اش در خصوص دفن جسد مدنظر قرار گیرد. همچنین باید مدت زمان مورد نظر برای انجام اقدامات لازم و کفن و دفن جسد در نظر گرفته شود و از تعجیل در این خصوص اجتناب کرد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تهران سینوسی

تهران سینوسی

آمار مبتلایان روز گذشته در تهران نشان می‌دهد با این‌که تعداد بستری‌ها همچنان بالاست اما تهران روزهای تقریبا آرام‌تری را نسبت به چند روز گذشته می‌گذراند؛ البته آرام نه به معنای این‌که سیر نزولی داشته باشیم بلکه این روند کاملا سینوسی است؛ یعنی مدام در حال بالا و پایین‌شدن است و به هیچ‌کدام از موج‌های نزولی‌اش نمی‌شود اطمینان کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش