jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۲۶۳۷۷۳ ۲۵ فروردين ۱۳۹۹  |  ۰۹:۳۴

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی و عضو ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: تراز سطح آب دریاچه ارومیه در هم سنجی انجام شده نسبت به سال گذشته ۳۶ سانتی متر و نسبت به اول مهرماه آبی جاری ۴۱ سانتی متر افزایش یافته است.

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، یوسف غفارزاده روز دوشنبه  اظهار کرد: تراز کنونی آب دریاچه ارومیه ۱۲۷١.٧١ متر ‌است که در مقایسه با متوسط درازمدت ۲۹۱ سانتی متر کاهش دارد.
 
وی افزود: وسعت دریاچه در تراز یاد شده حدود سه هزار و ۱۰۰ کیلومتر مربع است که نسبت به مشابه سال قبل حدود ۲۳۷.۴ کیلومتر مربع افزایش داشته و در مقایسه با متوسط درازمدت بیش از یکهزار و ۴۱۱ کیلومتر مربع کاهش دارد.
 غفارزاده همچنین ادامه داد: ‌حجم آب دریاچه در تراز یاد شده ۴.۶۵ میلیارد مترمکعب برآورد می‌شود که نسبت به مشابه سال قبل یک میلیارد و ۷۰ میلیون متر مکعب افزایش یافته است.
 
وی اضافه کرد: این مقدار در مقایسه با اول مهر سال آبی جاری ١.٢٢ میلیارد متر مکعب افزایش دارد و حجم کنونی دریاچه در مقایسه با متوسط دراز مدت ١١.٣٩ میلیارد مترمکعب کاهش دارد.
 
طی زمستان ۱۳۹۷ و بهار ۱۳۹۸ به واسطه افزایش میزان آب ورودی به دریاچه، تراز آن طی چند ماه بیش از یک متر افزایش یافت و امید زیادی را در راستای احیای این دریاچه ایجاد کرد؛ اگرچه در ماه‌های بعدی و به واسطه کاهش آب‌های ورودی و تبخیر آب، تراز دریاچه روند کاهشی داشت، ولی سطح آن در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته همچنان بالاتر بوده است.
 
با وجود این افزایش نسبی تراز، نمودار تغییرات ۳۰ ساله دریاچه ارومیه بر پایه داده‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهد که این دریاچه هنوز با روزهای خوب خود فاصله زیادی دارد و افزایش بارش‌ها و استفاده بهینه از منابع آبی بر اساس سیاست‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه می‌تواند ضمن ادامه روند افزایش تراز آب این دریاچه، به احیای کامل آن بیانجامد.
قبل از تشکیل این ستاد تراز دریاچه سالانه به طور متوسط ۴۰ سانتی‌متر کاهش می‌یافت اما در سایه برنامه‌ریزی، تخصیص اعتبار و تلاش دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه، روند خشک شدن آن متوقف شد و بارندگی‌ها هم به کمک دریاچه آمد.
 
هرچند تراز یک‌هزار و ۲۷۴ متر به عنوان ارتفاع اکولوژیک دریاچه ارومیه اعلام شده‌، ولی این دریاچه در تراز یک‌هزار و ۲۷۲ متر هم شرایط مطلوب خواهد داشت و بیش از ۹۵ درصد کانون‌های ریزگرد آن رفع خواهد شد.
دریاچه ارومیه در قالب طرح‌های ستاد احیا قرار است ظرف مدت ۱۰ سال /از ۱۳۹۴/ به تراز اکولوژیک خود برسد که حدود یک‌ونیم تا ۲ سال از برنامه عقب است؛ این دریاچه از اواسط دهه ۱۳۸۰ شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین‌المللی تا سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۸۰ درصد از مساحت آن خشک شد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر