jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۲۶۳۷۲۰   ۲۵ فروردين ۱۳۹۹  |  ۰۷:۰۵

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: این روزها اپیدمی «کرونا» فرصت برخی تبلیغات درباره تاثیرات مصرف تریاک در پیشگیری از ابتلا به این بیماری را فراهم کرده که لازم است هر چه سریع تر متوقف شوند.

title

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، دکتر رضا ملک زاده در صفحه خود در اینستاگرام نوشت: باورهای کاملا غلط درباره شفابخشی تریاک سبب شده سالانه شاهد مرگ‌های فراوان ناشی از بیماری‌های مرتبط با مصرف مستمر این ماده مخدر باشیم.

وی افزود: مطالعه ما (مطالعه ۵۰ هزار نفری کوهورت گلستان) به عنوان مهم ترین و بزرگ ترین مطالعه جهان در زمینه سرطان زایی تریاک (به دلیل داشتن بیش از ۸ هزار شرکت کننده مصرف کننده تریاک، تنوع قومی و پیگیری طولانی مدت) نشان داد تمام باورها درباره شفابخشی تریاک نه تنها باطل، بلکه مصرف مستمر آن مرگبار بوده است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: مصرف مستمر تریاک خطر مرگ بر اثر بیماری‌های قلبی - عروقی، سرطان‌ها و بیماری‌های تنفسی را تا ۸۶ درصد افزایش می دهد. شانس مصرف کنندگان تریاک در ابتلا به سرطان دو برابر است.

ملک زاده در این مطلب یادآور شد: مصرف تریاک در بروز حداقل ۶ نوع سرطان «مری، معده، لوزالمعده، ریه، مثانه و حنجره» موثر است. مصرف تریاک در بروز سرطان مغز هم تاثیرگذار است و این نوع سرطان در استان گلستان که مصرف تریاک در آن بالاست به تدریج افزایش یافته است.

وی ادامه داد: مواد مخدر از طریق اختلال در عملکرد سیستم ایمنی و نیز نواحی عروقی، خطر بروز تومورها و زمینه ابتلا به سرطان را افزایش می دهد و در ارگان های مختلف بدن تاثیرگذار است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت همچنین نوشت: غلظت PAH (هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای) در بافت‌های سرطانی نسبت به بافت‌های دیگر بالاتر و در بافت‌های سرطانی مصرف کنندگان تریاک، حتی تا ۲۵ برابر بیشتر است.

ملک زاده تاکید کرد: تریاک خالص هم کاملا سرطان زاست! شواهد قوی علمی نشان داد ماده سرطان زا دقیقا در تریاک خالص است و این تصور که تریاک خالص سرطان زا نیست، کاملا نادرست است.

وی افزود: تریاک ماده ای بسیار قوی تر از سیگار در سرطان زایی و مرگ و میر ناشی از آن است و تاثیر تریاک در بروز سرطان حنجره، حتی از سیگار هم بیشتر است. افراد دیابتی مصرف کننده تریاک، بیشتر از سایر بیماران دیابتی دچار مرگ زودرس می شوند.

وی تاکید کرد: سهم مصرف تریاک در بیماری های قلبی عروقی بالا و شانس مصرف کنندگان دائمی در سکته های قلبی و مغزی دو برابر بیشتر است. تعداد مرگ‌های ناشی از سیروز کبدی در مصرف کنندگان تریاک نیز رقم قابل توجهی را نشان داد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ادامه داد: مصرف تریاک به دلیل تضعیف سیستم ایمنی و ابتلا به بیماری های تنفسی، ریوی و ...، افراد را بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های عفونی از جمله کرونا قرار می دهد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

ساعت چهار بار نواخت.../به مادرم گفتم: «دیگر تمام شد»/گفتم: «همیشه پیش از آن‌که فکر کنی اتفاق می‌افتد/باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم...»

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر