jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۲۶۲۷۰۴ ۱۰ فروردين ۱۳۹۹  |  ۱۲:۰۸

یک تحلیلگر در گفتگو با جام جم آنلاین:

آمریکا در صندوق بین المللی پول حق وتو دارد

محمدعلی بصیری تحلیلگر مسائل امریکا ، درباره باز شدن کانال سوئیس برای تهیه دارو و غذا گفت: این رفتار نیز جزو بازی های دوگانه آمریکا حساب می شود. در رسانه ها تبلیغ می کنند ولی پول های ایران در بانک های اروپایی بلوکه شده و اجازه داده نمی شود که به کانال مبادلاتی در سوییس منتقل شود و عملا از این طریق چیزی به دست ایران نمی رسد و بیشتر جنبه فریب افکار عمومی را دارد و آمریکا از این مساله سو استفاده می کند.

title
گفتگوی بصیری با جام جم آنلاین را بخوانید:
 
*با توجه به اینکه ایران عضو صندوق بین المللی پول است و با توجه به شدت شیوع ویروس کرونا درخواست وام از این صندوق را داده است ولی با مخالفت امریکا روبرو شده است ارزیابی شما از این موضوع چیست؟

نحوه عملکرد بانک جهانی و صندوق بین المللی پول بر این اساس است که اعضای دارای سهام حداکثر به درخواست وام رای مثبت بدهند. تا جایی که من در جریان هستم سهم آمریکا در این صندوق سهمی بالا و بین 20 تا 30 درصد از سرمایه این دو نهاد است. بنابراین رای آمریکا نقش وتویی دارد. ایران و ونزوئلا جزو کشورهایی هستند که در شرایط تحریم و شیوع بیماری کرونا شاید مستحق ترین عضو بودند که می بایست با درخواست آنها موافقت می شد.

از این زاویه که آمریکایی ها در بسیاری از تعاملات بین المللی و پیمان ها و کنوانسیون ها چنین رفتاری دارند این مورد نیز مسثنی نبود. و در شرایط نیاز این دو کشور به کمک و خرید های بهداشتی و پزشکی مخالفت کردند و این مساله از بعد اخلاقی و عرفی وجهه آمریکا بخصوص ترامپ را در دنیا منفور تر می کند. آمریکا از طرفی در رسانه ها از کمک به ایران حرف می زند و در سوی دیگر عملکرد آمریکا به این شکل است و این بیانگر نفاق و دورویی آمریکا می باشد. از لحاظ جایگاه بین المللی و پرستیژ آمریکا و از منظر مسائل انسانی و اخلاقی و حقوق بشری بر وجهه این کشور ضربه ای دیگر وارد شد و ادعای آمریکا مبنی بر اینکه دولتی مدنی و حقوق بشری است زیر سوال رفت و این ادعای دولتمردان آمریکا دیگر قابل دفاع نیست.

*آمریکا عنوان کرده است دارو و وسایل بهداشتی و غذا جزو تحریم ها نیست و می توانیم این اقلام را از کانال سوییس تهیه کنیم ولی تهیه این اقلام نیاز به پرداخت هزینه دارد و پول ایران بلوکه و تحت تحریم است. این مساله را چگونه ارزیابی می کنید؟

این رفتار نیز جزو بازی های دوگانه آمریکا حساب می شود. در رسانه ها تبلیغ می کنند ولی پول های ایران در بانک های اروپایی بلوکه شده و اجازه داده نمی شود که به کانال مبادلاتی در سوییس منتقل شود و عملا از این طریق چیزی به دست ایران نمی رسد و بیشتر جنبه فریب افکار عمومی را دارد و آمریکا از این مساله سو استفاده می کند. تنها مساله ای که در این رفتار متضاد آمریکا وجود دارد این است که این کشور می خواهد چهره خود را در دنیا مثبت نشان بدهد همچنین در این زمینه آمریکا هدف معامله گری را دنبال می کند و پیشنهادات آمریکا صرفا انسان دوستانه و خالصانه نیست.

آنها در میان پیام های واسطه ای که مطرح کرده اند درخواست هایی داشتند از جمله آزادی جاسوسان آمریکایی و یا توقف حرکت هایی از سوی ایران در برخی از نقاط منطقه و در حقیقت آمریکا اهل مبادله و معامله بوده و آنچه در فضای بین الملل مطرح می کنند ناشی از اخلاق و انسانیت نیست. جمهوری اسلامی نیز در برخورد با آمریکا محاسبات هزینه فایده انجام می دهد و ظاهرا تا الان معامله ای نکرده است. حرکت دیپلماسی ایران می توان با فشار بر آمریکا وجهه آمریکایی ها را در دنیا افشا کند ولی تاثیر سریع و ضرب الاجلی ندارد.

*آیا در این شرایط ایران نباید رفتاری هوشمندانه از خود نشان بدهد؟

به نظر من، باید سیاست دیپلماسی عمومی فعال انجام شود و از طریق رسانه ها و نامه نگاری و سازمانها و درخواست های بین المللی باید حداکثر فشار را وارد کرد و اسناد و مدارکی که عدم عملیاتی بودن حرف آمریکا را نشان می دهد ارائه بدهند تا فشارها بر آمریکایی ها مضاعف شوند تا آمریکایی ها عقب بنشینند. ایران باید با دولت های دوست ارتباط حداکثری بگیرد و مسائل را تعقیب کند و اعتماد و انتظار و امید زیادی به باز شدن این مسیر از طرف آمریکایی ها نداشته باشند. در گذشته نیز همین بود و ایران باید هر سه گام را همزمان پیش ببرد تا نهایتا بتواند مشکل را برای خود به حداقل برساند.

*آیا ایران می توان با تعامل متقابل با چین تحریم ها را بی اثر کند یا فکوس ایران باید بر کشورهای همسایه باشد؟

ایران این مسیرها را تعقیب می کند . به هر جهت دور زدن همین است و به واسطه کشورهای بی طرف مسیر دور زده می شود ولی این روال زمان بر و هزینه بر است. ولی فعلا چاره ای جز این نیست.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر
مادر و دخترانه!

گفتگو با بازیگران سریال «مادرانه» که این روزها از آی‌فیلم بازپخش می‌شود

مادر و دخترانه!

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر