jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۲۶۱۰۵۳ ۱۱ اسفند ۱۳۹۸  |  ۲۰:۴۸

دادستانی تهران اعلام کرد: طی هفته گذشته تعداد 10 فقره پرونده مهم در مورد سوداگران اقلام بهداشتی تشکیل و قریب به 4 میلیون عدد ماسک، دستکش و تب سنج کشف شد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دادسرای عمومی و انقلاب تهران؛ به اطلاع می رساندکه متاسفانه با شیوع بیماری کرونا در کشور و افزایش تقاضای مردم جهت خرید مواد ضد عفونی کننده، ماسک، دستکش و سایر اقلام بهداشتی برای مراقبت های شخصی متاسفانه عده ای از اشخاص سود جو و فرصت طلب به بهانه کسب سود دست به خرید و انبار کردن انبوه این قبیل کالاها و احتکار آنها نموده اند و توجهی به رنج و سختی مردم و هموطنان خود نداشته و به دنبال آن بودند که این اقلام را با قیمت گزاف به فروش رسانند.

در طی هفته گذشته تعداد 10 فقره پرونده مهم در این رابطه تشکیل شد و قریب به 4 میلیون عدد ماسک و نیز مقادیر زیادی از سایر اقلام از قبیل: دستکش و تب سنج کشف گردید.

متاسفانه دراین میان مشاهده می شود که عده ای از این قبیل سوداگران به دنبال قاچاق و خارج کردن این اقلام به کشور های دیگر می باشند که تعداد 21 نفر متهم در این رابطه تا کنون دستگیر و در میان آن ها تعدادی اتباع کشورهای خارجی نیز هستند. لازم به ذکر است در مرحله اول در خصوص تعداد 11 نفر از این اشخاص به اتهام اخلال در نظام اقتصادی از طریق احتکار مایحتاج عمومی کیفرخواست صادر و پرونده جهت رسیدگی به دادگاه انقلاب شعب ویژه رسیدگی به اخلالگران در نظام اقتصادی ارسال که به زودی جلسه دادگاه آنها برگزار و به اطلاع عموم مردم خواهد رسید.

در این خصوص القاصی دادستان عمومی و انقلاب تهران به کلیه کسانی که قصد سوداگری از شرایط سخت زندگی مردم را دارند هشدار داد که انجام اعمال مشابه و احتکار مایحناج عمومی مردم مصداق اخلال درنظام اقتصادی و چه بسا افساد فی الارض باشد. لذا ضمن رعایت و توجه به مسایل انسانی و عاطفی و شرایط زندگی و نیازمندی های اجتماعی هموطنان لازم است از این قبیل رفتار ها جداً پرهیز نمایند تا برای خود و خانواده های خود مشکلات قضایی ایجاد نکنند.

همینطور در خصوص افزایش نسبی قیمت ارز در بازار نیز به اطلاع می رساند: در طی روزهای گذشته و با توجه به افزایش نسبی قیمت ارز در بازار ارز ناشی از جو رسانه ای شبکه های معاند در پی موضوعات FATF وغیره عده ای از دلالان و سوداگران ارز که تصور می کردند می توانند با انجام فعالیت های زیر زمینی و پنهان در قهوه خانه ها یا از طریق فعالیت در فضای مجازی با انجام معاملات کاغذی و فردایی یا خرید و فروش غیر قانونی ارز، ضمن افزایش کاذب قیمت ها و سوء استفاده از این فضا، بازار ارز را مشابه سال های و دوره های گذشته به التهاب بکشانند ،که با دستورات دادستان تهران علی القاصی محل فعالیت تعدادی از این قبیل اشخاص شناسایی و با صدور دستورات قضایی با عملیات مشترک و هماهنگ نیروی انتظامی طی 5روز گذشته تعداد 37 نفر از این اشخاص دستگیر، که مقادیر قابل توجهی ارز، تعدادی دستگاه poS و پول شمار از آنها کشف گردید و با رسیدگی تمام وقت و خارج از نوبت در خصوص 21 نفر از این اشخاص به اتهام اخلال در نظام اقتصادی کشور از طریق قاچاق ارز، کیفر خواست صادر و پرونده جهت سیر مراحل بعدی امروز مورخ 11.12.1398 به دادگاه انقلاب شعبه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران در نظام اقتصادی ارسال که به زودی دادگاه این متهمین برگزار خواهد شد.

در این خصوص دادستان عمومی و انقلاب تهران به اشخاصی که در حوزه ارز و موضوعاتی از این قبیل فعالیت غیر قانونی و غیر مجاز دارند هشدار دادکه تمام فعالیت های آنها تحت رصد و کنترل است و هرگونه اقدام و فعالیت غیر قانونی در این رابطه می تواند مصداق اخلال در نظام اقتصادی قرار گیرد و مجازات های سنگینی را در پی داشته باشد.

هر چند که یقیناً با اقدامات کنترلی و دقیقی هم که از سوی بانک مرکزی انجام خواهد شد حوزه دلالی و خرید و فروش غیر قانونی ارز که حوزه پر ریسک از نظر اقتصادی می باشد، می تواند خسارت های مادی سنگین را نیز متوجه این اشخاص بنماید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر