چین در سال 2019 حدود 15 میلیون تن نفت از ایران خرید

با وجود تحریم های آمریکا، چین در سال گذشته میلادی 14.77 میلیون تن نفت از ایران خرید.
کد خبر: ۱۲۴۶۱۲۲
چین در سال 2019 حدود 15 میلیون تن نفت از ایران خرید

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، چین علی رغم فشارهای آمریکا برای نخریدن نفت از ایران، در سال 2019 به خرید نفت از ایران ادامه داده اما احتمالا بیشتر این خریدها به ذخایر دولتی این کشور وارد شده است.

بر اساس آمارهای گمرک چین، پکن در دسامبر 2019 حدود 405 هزار تن نفت از ایران خریده است و به طور کلی در این سال 14.77 میلیون تن نفت از ایران خرید داشته که نسبت به سال 2018 حدودا نصف شده است.

آمارهای گمرک چین نشان داد واردات نفت این کشور از عربستان در سال 2019 نزدیک به 47 درصد افزایش یافته اما محموله های نفتی ماه دسامبر این کشور نسبت به سال پیش از آن ثابت مانده است.

این افزایش چشمگیر محموله های صادراتی نفت عربستان به چین، به دنبال اتخاذ یک استراتژی بازاریابی آرامکو صورت گرفت که بر اساس آن این شرکت حداقل دو قرارداد جدید با پالایشگاه های خصوصی چین امضا کرد. این قراردادها از اواخر سال 2018 اجرایی شد. آرامکو، پیش از آن، تنها با پالایشگاه های دولتی چین قراردادهای بلند مدت امضا می کرد.

بر اساس این آمار، محموله های نفتی روانه شده به سوی چین از سوی عربستان در سال 2019، در مجموع رکورد 83.32 میلیون تن برابر با 1.67 میلیون بشکه در روز را شکست. رقم صادرات در ماه دسامبر به رقم 6.99 میلیون تن رسید.

بر اساس این آمار، روسیه، دومین تامین کننده نفت چین، 77.64 میلیون تن نفت در سال 2019 به این کشور صادر کرده است که حدود 1.55 میلیون تن در روز به شمار می رود که 9 درصد بیش از سال پیش از آن است. تقاضا از سوی پالایشگاه‌های مستقل چین برای نفت ESPO روسیه، سبب این افزایش شده است.

واردات نفت چین از آمریکا به علت جنگ تجاری ادامه دار دو کشور به علت آسیب دید و در سال 2019 تقریبا نصف شد و به 6.35 میلیون تن رسید. پکن در ماه دسامبر هیچ خرید نفتی از آمریکا نداشت.

با این حال، انتظار می رود خرید نفت این کشور از آمریکا در سال 2020 افزایش یابد زیرا این کشور بر اساس فاز نخست توافق تجاری متعهد شده است در طی دو سال آینده 52.4 میلیون محصول انرژی آمریکا را بخرد.

افزایش واردات از آمریکا سبب خواهد شد تا واردکنندگان سفارش های مشابه یا گران تر از برزیل و غرب آفریقا را کاهش دهند.

در عین حال، خرید مستقیم چین از ونزوئلا برای سومین ماه متوالی برای جلوگیری از تحریم های آمریکا متوقف شده است.

آمارهای گمرک چین نشان می دهد واردات سالانه نفت از ونزوئلا حدودا به یک سوم کاهش یافته و به 11.39 میلیون تن رسیده است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
صعود به عشق مردم وطنم

گفت‌وگوی «جام‌جم» با امیرمحمد دانایی،جوان‌ترین ایرانی صعودکننده به اورست در آستانه سفر به کوه وحشی

صعود به عشق مردم وطنم

نیازمندی ها