jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۴۲۳۹۳   ۲۵ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

نویسنده و کارگردان سینما یکی از دستاوردهای جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون را شناختن و معرفی استعدادها می‌داند.

آنطور که هنرآنلاین گزارش داده، کامبوزیا پرتوی، نویسنده و کارگردان سینما با بیان اهمیت جایگاه قصه‌ها در دنیای سینما و ادبیات گفت: واقعیت این است که سینما هیچ زمانی نتوانسته از دنیای قصه‌ها جدا شود و تمامی افرادی که در این حوزه کار می‌کنند همواره سعی دارند تا ارتباطشان را با دنیای قصه‌ها حفظ کنند. آنچه یک فیلم را جذاب و پرمخاطب می‌کند، قصه آن است و به همین دلیل باید سعی کنیم بیش از این، ارتباطمان را با دنیای قصه‌ها حفظ کنیم.
کارگردان فیلم «گربه آوازخوان» در ادامه یادآور شد: اگر به حوزه ادبیات هم نگاه کنیم، متوجه اهمیت نقش قصه‌ها در تربیت کودکان و نوجوانان می‌شویم. زبان ادبیات،‌ زبانی نرم است که سعی می‌کند آنچه را کودک باید بیاموزد با بیانی کودکانه و قابل درک برای او بیان کند. در اینجاست که متوجه قدرت قصه‌ها می‌شویم چراکه هرچقدر با قصه شیرین‌تری این آموزه‌ها به او منتقل شود تأثیر تربیتی بیشتر و عمیق‌تری دارد. استفاده از ابزار قصه و قصه‌گویی می‌تواند یکی از بهترین راه‌های انتقال پیام‌های تربیتی به کودک و نوجوان باشد.
پرتوی همچنین گفت: همه بچه‌ها قصه را دوست دارند و آن را می‌شناسند؛ بخصوص بچه‌های شرقی. سرزمین‌های شرق به‌واسطه فرهنگ دیرینه‌ای که دارند به‌نوعی مهد قصه‌ها هم هستند و امروز باید دقت داشته باشیم تا این میراث ارزشمند را هم حفظ کنیم و هم با شیوه‌های نوین آن را پرورش دهیم تا نسل امروز هم بتواند با آن ارتباط بهتری برقرار کند.
او در ادامه به نقش تکنولوژی در کمرنگ شدن علاقه کودکان به قصه‌ها کرد و گفت: ارتباط نسل امروز دیگر مانند نسل‌های قبل با دنیای قصه‌ها پررنگ نیست. نمی‌خواهم بگویم نسل امروز قصه را دوست ندارد و با آن ارتباط برقرار نکرده، اما آن علاقه‌ای که نسل‌های قبل به قصه داشتند، در آن‌ها دیده نمی‌شود. البته این اتفاق چندان هم دور از انتظار نیست چون در زمان‌های قبل نقش سینما، تلویزیون و یا تئاتر این‌قدر در زندگی‌ها پررنگ نبود و بچه‌ها وقتشان را با شنیدن قصه پر می‌کردند. شاید بتوان گفت که فیلم و سینما به‌نوعی جایگاه قصه‌گویی را پر کرده است. سینمایی که خود هنوز وابسته به قصه است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان شهید اهل سنت از روستای زیبای نران در قلب کردستان؛ شهیدی که در ظهر عاشورای یکصد سال قبل با دسیسه حکام مستبد وابسته به بیگانه بعد از چند سال مبارزه و ایستادگی در مقابل نفوذ بیگانگان روس و انگلیس و رد القاب و عناوین اهدایی عثمانی و مخالفت با ظلم و ستم خوانین محلی به شهادت رسید.

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

تحرکات دیپلماتیک منطقه‌ای با هر یک از کشورهایی که در مناطق آسیایی، آفریقایی و آمریکایی وجود دارد کاری پسندیده، مفید و منتهی به اثر خوب و نتایج درخشان برای کشورمان محسوب می‌شود. یکی از مهمترین همکاری‌ های اقتصادی با مجموعه کشورهایی است که در منطقه شرق آسیا قرار دارند و به سازمان همکاری اقتصادی شانگهای معروف هستند.

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

 بر اساس تجربیات سالیان گذشته چند نکته درباره آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی وجود دارد. نکته اول این است که آژانس یک محیط سیاسی است، به این معنا که اعضای شورای‌ حکام همیشه اکثریت غربی داشته و آژانس از این نظر یک ابزار سیاسی در دست کشورهای غربی بوده که هرگاه خواسته‌اند، فشار خود را نسبت به کشورهای دیگر افزایش یا کاهش داده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها