jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۴۱۶۹۴ ۲۱ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

مدت زمان زیادی است که در اغلب شبکه‌های مجازی بی‌هویت منتسب به طب سنتی ادعا می‌شود که بیماران مبتلا به ام‌اس تحت درمان حکیم می‌توانند با تهیه معجونی درمانگر از عطاری وی در مدت زمان کوتاهی بهبود یابند. این در حالی است که در طب رایج محققان معتبرترین کشورهای جهان و بزرگ‌ترین مراکز تحقیقاتی آمریکا و کانادا و ... هنوز در پی دارویی برای درمان ام اس هستند. حال سوال اینجاست آیا این یک معجزه است یا یک فریب تحت عناوین و پوشش‌های مختلف طب سنتی، اسلامی و ایرانی؟

در این خصوص با دکتر محمد باقر ملجایی متخصص تغذیه و محقق و پژوهشگر جوان ام‌اس آمریکا گفت‌وگویی مفید و مختصر در رد این شایعه انجام دادیم. این متخصص در گفت‌وگو با جام‌جم می‌گوید بیماری Multiple Sclerosis که به اختصار ام‌اس گفته می‌شود، بیماری التهابی سیستم عصبی است که طی آن سیستم ایمنی به اشتباه پوشش سلول‌های عصبی را تخریب کرده و علائم حسی حرکتی ظاهر می‌شود. این بیماری پیشرونده بوده و تشخیص به‌موقع و درمان مناسب نقش اساسی در کنترل بیماری دارد.
تبلیغات متعددی که تحت عناوین مختلف از طرف عطاری‌ها، سایت‌ها و کانال‌های وابسته فقط با هدف سودجویی و سوءاستفاده از اعتماد و باور مردم در مورد درمان بیماری‌هایی همچون ام اس، سرطان، آلزایمر، پارکینسون و... با استفاده از داروهای گیاهی مطرح است کذب محض بوده و عوارض متعددی به‌دنبال دارد. گرچه این معجون‌ها می‌تواند ضعف عصبی ناشی از بیماری را کاهش دهد و با مخفی کردن علائم ام‌اس، بیمار را فریب داده و نیاز او را به دارو کم کند، اما نکته قابل توجه این‌که این معجون‌ها درمان‌کننده یا متوقف‌کننده بیماری نیستند و تخریب عصبی و پیشروی بیماری همچنان ادامه دارد. همچنین برخی مطالعات حاکی از این است که داروهای گیاهی می‌تواند به عنوان آلرژن یا محرک سیستم ایمنی برعکس عمل کرده و پس از گذشت مدت زمانی روند بیماری و ناتوانی ناشی از آن را تسریع بخشد.
خبر امید بخش این‌که محققان دانشگاه اتاوای کانادا به نتایج مهمی در درمان بیماری ام‌اس با استفاده از سلول‌های بنیادی عصبی رسیده‌اند که مسیر تازه‌ای را در بهبود این بیماران با تکیه برعلم روز دنیا و مطالعات علمی نشان می‌دهد.

فاخره بهبهانی

سلامت

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر