روندی که فوق‌لیسانسه‌ها به عنوان یکی از تازه‌نفس‌های مجموعه‌های چند فصلی در پیش گرفته، باعث شد ما به دنبال گفت‌وگو با عوامل آن برویم؛ ماجرایی که در طول آن به دلایل مختلفی مدام به در بسته می‌خوردیم و درست زمانی که خیلی از عوامل و بازیگران ما را از این گفت‌وگوها ناامید کرده بودند رضا جودی، تهیه‌کننده در گپ کوتاهی درباره موضوعات و نقدهای مطرح شده پیرامون فوق‌لیسانسه‌ها با ما صحبت کرد.
کد خبر: ۱۲۴۱۰۰۷

جودی بیشتر از 20سال است در تلویزیون در مقام تهیه‌کنندگی حضور دارد و مجموعه‌هایی چون غیرعلنی،صاحبدلان، پشت کوه‌های بلند، سی امین روز، سریال فاکتور هشت، اغما و... را روی آنتن برده است. او جزو تهیه کننده‌هایی است که خیلی اوقات بدون ترس به قالب‌های تازه در سریال سازی و محتوا تن می‌دهد و به قول خودش اغلب در تلاش است اثر نو و تازه تری نسبت به دیگر مجموعه‌هایی که همیشه روی آنتن می‌رود را بسازد. فوق‌لیسانسه‌ها هم به عنوان مجموعه اخیر او در همین گروه قرار می‌گیرد، از جنس طنز آن گرفته تا ساختار و شیوه نقش آفرینی بازیگرانش. با این حال این سریال در مقایسه با فصل‌های گذشته خود در این سری مورد نقدها و نظراتی از جمله نداشتن قصه منسجم یا شوخی‌های خاص و مختلفی که در آن به چشم می‌خورد، قرار گرفته است.
طنزی متفاوت
رضا جودی، تهیه‌کننده این سریال درباره انتقاداتی که به فضای داستانی مجموعه می‌شود، به جام‌جم می‌گوید: مگر هر مجموعه و کاری که روی آنتن می‌رود باید داستان و ضرباهنگی مثل همه کارها داشته باشد؟ اگر این‌طور است هر کس که به دنبال همان جریان ثابت است می‌تواند سریال‌های دیگری را که از شبکه‌های مختلف پخش می‌شود، ببیند.
در مورد فوق‌لیسانسه‌ها همان‌طور که دیده‌اید، ساختار و فضای تازه و متفاوتی وجود دارد، چرا که ما به دنبال آن بودیم تا کار نویی انجام دهیم، اتفاقی که برای بعضی‌ها جذاب است و برای برخی دیگر نه. اما این موضوعی است که در مورد همه فیلم‌ها و سریال‌ها صدق می‌کند و همیشه عده‌ای هستند که کاری را دوست دارند و برخی هم آن را نمی‌پسندند. درباره فوق‌لیسانسه‌ها نیز به همین ترتیب، طبیعتا همه نمی‌توانند آن را دوست داشته باشند و با جنس طنزی که در آن وجود دارد مثل یکدیگر ارتباط برقرار کنند. او در پاسخ به این که برخی بر این باورند فصل‌های قبلی خط داستانی منسجم‌تری داشت، بیان می‌کند: واقعیت این است تفاوت چندانی بین این فصل و سری‌های قبل وجود ندارد و اصل ماجرا همان بوده که هست. شوخی‌ها، اتفاقات و داستان‌های کوچک و بزرگی که در جریان قصه رخ می‌دهند، همه و همه از جنس همان فضایی است که قبلا هم بوده.
شوخی ممنوع!
اما یکی دیگر از موضوعاتی که جودی در این گپ کوتاه از آن نام برد، بحث محدودیت‌هایی بود که در حوزه تولید سریال‌های طنز وجود دارد، او در این‌باره می‌گوید: مدت‌هاست مدام از سریال‌سازان می‌خواهند که مجموعه‌های طنز تولید کنند اما مسأله‌ای که وجود دارد و در چند جلسه‌ای که با مسؤولان این فضا داشتیم مطرح کردم این است که ما نمی‌توانیم با اغلب موضوعات و افرادی که وجود دارند، شوخی کنیم، حتی در مقطعی یکی از مسؤولان وقت آن موقع گفت شوخی کردن را از ما شروع کنید ولی زمانی که در سریال ساختمان پزشکان اشاره‌ای به آن شخص شد، در زمان پخش کار‌، خواستار حذف آن شدند. این جریانی است که همچنان وجود دارد و با همه اینها ما تلاش کردیم در بستر تازه‌ای به سراغ خیلی از موضوعاتی که امکان پرداخت به آن وجود دارد، برویم.

فاطمه شهدوست

رسانه

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها