رئیس سازمان صدا و سیما در هشتمین نشست سالانه «افق رسانه» راهبردهای رسانه ملی در موضوع گام دوم، انتخابات و مسائل روز کشور را تبیین کرد:

برخی‌ها برنمی‌تابند زبان مردم باشیم

هشتمین دوره همایش«منشور رسانه» که به نشست سراسری مدیران رسانه ملی معروف است، روز گذشته در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار شد. در این نشست که مدیران رسانه ملی از سراسر کشور و چهره‌ها و شخصیت‌های مهمان حضور داشتند، دکتر علی عسکری راهبرد‌ها و سیاست‌های صداوسیما را در جهت تحقق اهداف «بیانیه گام دوم انقلاب» تبیین کرد. گام دوم انقلاب بیانیه رهبر خطاب به جوانان ایران اسلامی است که هم زمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی صادر و منتشر شد، مقوله ای که در آن علاوه بر تبیین دستاورد‌های چهل ساله انقلاب، راهبرد‌های مهم با هدف جهاد بزرگ برای ساختن ایران اسلامی بزرگ ارائه شده است. رئیس رسانه ملی در هشتمین دوره این رویداد ضمن تبیین فرازهایی از بیانیه گام دوم انقلاب از همراهی کامل رسانه ملی با دولت در اطلاع‌رسانی از تغییر قیمت بنزین و راهبردهای صداوسیما در یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی‌برای ترغیب مردم به شرکت در انتخابات و حفظ بی‌طرفی تمام بخش‌های رسانه ملی در این رویداد ملی سخن گفت. در ادامه این نشست هم به رسم هر دوره که یک مهمان مدعو از مسؤولان کشور حضور دارد، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان به عنوان مهمان ویژه این دوره صحبت‌هایی را مطرح کرد. کدخدایی، بالا بردن مشارکت مردم در انتخابات، راهنمایی مردم برای انتخاب شایسته، نگاه ملی به انتخابات، حساسیت نسبت به تبعات هزینه کرد پول‌های کثیف و مبارزه با فساد را از وظایف رسانه ملی در انتخابات پیش رو بر شمرد. اجرای سه قطعه توسط محمد معتمدی و گروهش نیز بخشی از مراسم بود.
کد خبر: ۱۲۴۰۶۰۲

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان به عنوان مهمان ویژه هشتمین نشست منشور رسانه در سخنانی ضمن قدردانی از تلاش و همراهی رسانه ملی در برگزاری انتخابات در تمامی دوره‌ها با اشاره به همزمانی برگزاری این نشست با سالروز تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، قوانین اساسی کشور را دو دسته خواند که یک دسته از آنها ارزش‌هایی هستند که به خودی خود و چه در کتاب قانون اساسی باشند یا نباشند برای مردم جامعه ارزش محسوب می‌شوند.
ارزش‌هایی چون مبانی نظام دینی جمهوری اسلامی‌که همه مردم جامعه به‌عنوان یک مسلمان به آن اعتقاد دارند یا اصل ولایت فقیه که اگر در قانون اساسی کشور هم نبود مردم و علمای دینی بر آن اتفاق نظر دارند و از آن تبعیت می‌کنند.
کدخدایی دسته دوم قوانین را مواردی خواند که پس از نوشته شدن در کتاب قانون برای مردم آن جامعه ارزش می‌شوند.
قوانینی چون انتخابات که در دوران معاصر، دولت‌های مدرن از طریق آن شکل می‌گیرند، متکی به آرای مردمی‌که قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز آن را پذیرفته است.
لزوم مراقبت از روش انتخابات
سخنگوی شورای نگهبان با بیان این‌که انتخابات به عنوان یک روش ارزشمند برای ما اهمیت دارد گفت: این مهم نیازمند پاسداری و صیانت است و باید مراقب باشیم این روش صحیح از مسیر اصلی‌اش منحرف نشود.
کدخدایی انتخابات را یک روش ارزشمند برای تحقق اهداف و آرمان‌های مردم که در قانون اساسی لحاظ شده خواند و گفت: اجرا و نظارت بر انتخابات الزامی است که هم حضرت امام (ره) و هم مقام معظم رهبری همواره بر آن تاکید داشته و دارند.
عباسعلی کدخدایی با برشمردن اثرات انتخابات گفت: اولین اثر انتخابات امتیاز اداره جامعه به دست مردم است و تضمینی است برای آزادی‌های سیاسی، اجتماعی و راهکاری عملی برای حل اختلافات است.
سخنگوی شورای نگهبان با طرح این سوال که آیا هر انتخاباتی می‌تواند چنین اثراتی را داشته باشد گفت: انتخابات باید شاخصه‌ها و ویژگی‌هایی داشته باشد که از جمله عدالت محور بودن، اعتمادزا و اطمینان‌بخش بودن آن است.
سخنگوی شورای نگهبان با بیان این‌که هیچ انتخاباتی بدون ابزار نظارت صحیح انجام نمی‌گیرد گفت: باید برای برگزاری یک انتخابات تعیین کننده اقتضائات روز را در نظر بگیریم و مشکلی که امروز در کشور ما وجود دارد و ما از مجلس گله‌مندیم بحث اصلاح نشدن قانون انتخابات است.
کدخدایی افزود: قانون انتخابات ایران، قانون انتخابات دهه 60 است و قطعا نظام انتخابات ما نمی تواند پاسخگوی دهه 90 باشد. وی افزود: از مجلس خواستیم در این باب کاری کند اما مجلس آن را به بوته فراموشی سپرد.
شایستگی باید اصل باشد
سخنگوی شورای نگهبان با بیان این‌که انتخابات باید به گونه ای باشد که شایستگی به عنوان یک اصل در انتخاب افراد مد نظر باشد گفت: دهه 60 دهه استقرار نظام بود و دهه 70 دوره تثبیت اما در دهه‌های 80 و 90 رقابت‌های سیاسی شدیدتر شده است و در همین چند روز گذشته چند برابر دوره‌های گذشته افراد برای ورود به مجلس ثبت نام کرده‌اند. کدخدایی افزود: اگر قبول داریم که زمانه تغییر کرده است و رقابت‌های سیاسی شدیدتر شده است باید قبول کنیم که آن قانون نوشته شده دهه 60 دیگر مفید نیست.
پاسخگو نبودن نمایندگان مجلس بعد از اتمام دوره مسؤولیت‌شان درباره عملکردی که داشتند خلایی بود که کدخدایی به آن اشاره کرد و گفت: این مهم باید در اصلاح قانون انتخابات دیده شود و مشخص کنیم کسی که وارد مجلس می‌شود باید نسبت به عملکرد خود پاسخگو باشد.
تقدیر از رسانه ملی
سخنگوی شورای نگهبان با تشکر و قدردانی از زحمات رسانه ملی در تمام دوره‌های انتخابات گفت: صدا و سیما در این دوره هم با تمام قوا به میدان خواهد آمد و در کنار شورای نگهبان و وزارت کشور انتخاباتی پرشور را برگزار خواهد کرد. مشارکت مردم در انتخابات، راهنمایی مردم برای انتخاب شایسته، نگاه ملی به انتخابات داشتن، حساسیت نسبت به تبعات هزینه کرد پول‌های کثیف و پول‌های پاک و مبارزه با فساد از جمله مواردی بود که عباسعلی کدخدایی از وظایف صدا و سیما در انتخابات پیش رو برشمرد.
دکتر علی عسکری در این همایش که با عنوان «گام دوم انقلاب و رسانه ملی» برگزار شد، برضرورت شناخت ترسیم کننده منشور گام دوم انقلاب تاکید کرد و با ذکر ویژگی‌های رهبر‌معظم‌انقلاب از ایشان به عنوان فردی آشنا به تاریخ ایران و جهان در ادوار مختلف یاد کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب در مسیر امام راحل(ره) همگام با ایشان برای تحقق انقلاب اسلامی و بنیانگذاری جمهوری اسلامی فداکاری کردند و با ادبیاتی راهگشا منشوری ناب، متنوع و عمیق ارائه نمودند. وی افزود: ایشان ملت ایران را ملتی شایسته تمدن سازی بزرگ دانسته‌اند و بیانیه گام دوم را با اشراف به تحولات منطقه و جهان، برای تحقق این امر نگاشتند.
رئیس رسانه ملی از بیانیه گام دوم به عنوان منشوری ملی یاد کرد و گفت: چشم امید رهبر‌معظم انقلاب به جوانان است، جوانانی که در همه عرصه‌ها در کشور تلاش می‌کنند.
دکتر علی عسکری درادامه با اشاره به تحلیل رهبر‌معظم انقلاب از دوران حکومت قاجار و پهلوی در این بیانیه از عقب ماندگی 300ساله ملت ایران یاد کرد و از فراز دیگری از این بیانیه که به دستاوردهای نظام، پس از انقلاب اسلامی‌پرداخته است سخن گفت و افزود: پس از چهل سال که از انقلاب اسلامی‌گذشته با وجود تلاش‌های فراوان هنوز آثار این عقب‌ماندگی باقی مانده است و بنا به فرمایش رهبر‌معظم انقلاب ما باید گام دوم انقلاب را در 40سال آتی برای تمدن سازی برداریم. وی سپس با اشاره به سرفصل‌های انتخاب شده ازاین بیانیه به تبیین فرازهایی از منشور گام دوم انقلاب پرداخت.
او تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب از مردم ایران به عنوان مردمی انقلابی و تمدن ساز یاد کرده‌اند که در طول تاریخ از دوران پیش از اسلام تا پس از آن و دوران حکومت صفوی این ویژگی‌را دارا بوده و در انقلاب خود به اوج شکوفایی رسیده است.
جوشش انقلابی در نظام سیاسی
وی با بیان این‌که مردم ایران اینک وارد مرحله خودسازی، جامعه پردازی و تمدن‌سازی شده‌اند، گفت: اگر تاریخ را بررسی کنیم کشور ما پیش از این نیز در دوران صفوی کشوری قوی در جهان بود اما استعمار در دوران قاجار و پس از آن دوران پهلوی این قدرت را از بین برد و ایران را به کشوری منفعل تبدیل کرد. رئیس سازمان صداوسیما با برشمردن ویژگی‌های نقل شده در بیانیه گام دوم درباره انقلاب اسلامی‌گفت: بنا به گفته معظم‌له انقلاب ما انقلابی خاص است که چون در باطن آن عنصر حق وجود دارد انقلابی ماندگاراست و ارزش‌های آن هیچگاه از بین نخواهد رفت. وی افزود: شعارهای انقلاب ما که عدالت، اخلاق، معنویت، استقلال، عزت و... است بر فطرت انسان‌ها دلالت دارد و تاریخ مصرف هم ندارد و همین امر موجب استمرار انقلاب ما شده است.
دکترعلی عسکری بر این‌که مردم هیچگاه از چنین شعارها و آرمان‌هایی دلزده نمی‌شوند تأکید کرد و با اشاره به عدم مشارکت مردم در سیاست در سال‌های پیش از انقلاب گفت: قبل از انقلاب مردم در جریانات سیاسی دخیل نبودند و انتخابات فرمایشی بود و انقلاب اسلامی مشارکت مردم و بینش آنها را به مسائل بین‌المللی بالا برد و همچنان که می‌بینید مردم از سنین مختلف با آگاهی درباره مسائل گوناگون اظهارنظر می‌کنند.
رئیس رسانه ملی همچنین به موضوع جوشش انقلابی در نظام سیاسی کشور پرداخت و گفت: نظام اسلامی، نظامی انقلابی است که خود پایه و مایه استمرار انقلاب است. و همواره به ما ثابت شده است که اگر از خط اصیل انقلاب فاصله بگیریم از مسیر پیشرفت عقب می‌‌مانیم.
لزوم توجه به تولید داخلی
دکتر علی عسکری سپس با یادآوری عقب‌ماندگی‌های کشور پیش از انقلاب در زمینه تولید و صنعت بومی از پیشرفت‌های کشور پس از انقلاب خصوصا ظهور و رشد شرکت‌های دانش بنیان سخن گفت و افزود: اکنون بیش از 4700شرکت دانش بنیان در داخل کشور مشغول کارند و سال گذشته بیش از 9میلیارد فروش داشته اند که آمار بی‌نظیری است و حکایت از پیشرفت و گام بلند کشور دارد.
رئیس سازمان صداوسیما با تأکید بر این‌که کشور ما پس از انقلاب از زیر سلطه دشمن بیرون رفت گفت: باید مواظب باشیم تولید داخلی تعطیل نشود چون اکنون که به لطف تحریم از فروش نفت کم شده و واردات نیز بالطبع کاهش یافته است آنها می‌کوشند تا هرطور شده این چرخه را برگردانند و به ما پول دهند تا واردات کنیم و تولید داخلی ما بازهم بخوابد.. وی افزود: کشور ما به طور نسبی دچار فقر است و این موضوع در خیلی کشورهای دیگر نیز وجود دارد و نباید مانع زندگی شرافتمندانه ما و مسیری که برای پیشرفت در پیش گرفته‌ایم بشود.
دکترعلی عسکری با اشاره به تأکید بیانیه گام دوم در زمینه اهمیت دانش و علم، به عنوان ارکان پیشرفت و اقتدار، گفت: دنیای غرب توانسته به برکت دانش و علم قدرت نفوذ 200ساله خود را فراهم کند و با وجود تهیدستی در اخلاق و ارزش‌ها سبک زندگی غربی را به جوامع استعمارزده تحمیل کند. وی به راه حل مقام معظم رهبری در این بیانیه برای عبور از این بحران اشاره کرد و گفت: اقتصاد مقاومتی با تکیه بر کار علمی جوانان راهبرد عبور از این بحران است و باید به معنای واقعی به آن عمل کنیم.
دکتر علی عسکری با تأکید بر این‌که باید انقلابی عمل کرد گفت: در این برهه خصوصا انتخابات پیش روی مجلس میدان را به جوانان انقلابی بدهیم.جوانان انقلابی که تخصص دارند و با تمام وجود خالصانه تلاش می‌کنند و تجربه ریش سفیدان و پیشکسوتان را نیز چراغ راه خود می‌کنند.
وی همچنین از داشتن امید صادق و متکی به واقعیت عینی به فرموده مقام معظم رهبری، سخن گفت و افزود: سیاست تبلیغی دشمن همواره ایجاد یأس و ناامیدی در مردم ایران، انتشار اخبار دروغ و ارائه تحلیل‌های مغرضانه، وارونه نشان دادن واقعیت‌ها، بزرگ کردن عیوب کوچک و انکار محسنات بزرگ بوده است که با تکیه بر هزاران رسانه صوتی، تصویری، اینترنتی و ماهواره‌ای با مطالعه دقیق از روش‌های تبلیغ و اقناع سعی بر آن داشته و برخی نیز در داخل کشور در امتداد این راهبرد رسانه‌ای حرکت کرده‌اند تا این روح ناامیدی را در کشور ایجاد کنند و باید با داشتن امید صادق متکی بر واقعیت این توطئه دشمن را خنثی کرد که این وظیفه ما در رسانه ملی است.
آمریکا و جلوگیری از پیشرفت
با ایجادناامنی
دکتر علی عسکری سپس از فراز دیگری از این بیانیه سخن گفت که از جوانان انقلابی به عنوان محور تحقق نظام پیشرفته اسلامی یاد کرده است. وی همچنین به خبر احتضار قریب الوقوع آمریکا در این بیانیه اشاره کرد و با ارائه آماری از بدهکاری‌های دولت آمریکا، فروپاشی این دولت را حتمی دانست. وی با نوید فروپاشی امپراتوری آمریکا بر اساس این آمار از برتری این کشور در اینترنت سخن گفت و افزود: آمریکا بااین حربه می‌کوشد باایجاد ناامنی در کشورهای دیگر و بر هم ریختن نظام آنها از پیشرفت کشورهای دیگر جلوگیری کند تا فروپاشی خود را پنهان و فاصله خود را با این کشور‌ها حفظ کند.
فراز سنگین کردن کفه عدالت در بیانیه گام دوم فراز دیگری بود که رئیس سازمان صداوسیما به آن پرداخت و سپس مأموریت‌های رسانه ملی را برای تبیین گام دوم انقلاب در سه فصل مأموریت رسانه ملی برای شکستن محاصره دشمن، گسترش فکر و اندیشه گام دوم انقلاب در میان دست‌اندرکاران رسانه ملی و برنامه‌سازان و حمایت از قوای سه گانه و دیگر نهادها و دستگاه‌های کشور برای تبیین این بیانیه تشریح و ذیل هرکدام از آنها وظایف مشخصی را تبیین کرد.
رئیس رسانه ملی در ادامه درباره موضوع انتخابات پیش رو و عملکرد رسانه ملی در اطلاع‌رسانی از تصمیم دولت برای بالا بردن قیمت بنزین سخن گفت.
بی‌طرفی اصل اول در انتخابات
رئیس رسانه ملی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری که از انتخابات به عنوان رویدادی عالی و شیرین یاد کرده‌اند، گفت: دموکراسی انتخابات برای مردم ایران جشنواره‌ای ملی و حادثه‌ای شیرین است و ما باید کاری کنیم که مردم از این مشارکتشان لذت ببرند و کاری کنیم آنچه می‌خواهند عملی شود؛ اما مهم‌ترین موضوع پیش روی ما مقابله با تلاش دشمن برای کاستن از مرجعیت رسانه ملی است.
وی افزود: آمریکا و رسانه‌های استکبار می‌کوشند با استفاده از رسانه‌هایشان، ماهواره‌ها و فضای مجازی اعتماد مردم به رسانه ملی را خدشه‌دارکنند و از هر سویی به ما ضربه بزنند اما ما حتی فرصت نگاه کردن به آنها را هم نداریم و باید جهادگونه با سرعت به پیش برویم.
افزایش شایعه پراکنی و اخبار جعلی در فضای مجازی موضوع دیگری بود که رئیس رسانه ملی در زمینه انتخابات به آن پرداخت و گفت: با وجود فضای مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای، اخبار دروغ هنگام انتخابات شایع می‌شوند و دشمن تلاش می‌کند با ایجاد کنشگری منفی در چهره‌ها در بحبوحه انتخابات، سوء استفاده از رسانه‌های اجتماعی در فرآیند انتخابات به عنوان تخریبگر و معاند، تخریب نامزدهای انتخابات و افزایش التهابات در جامعه با پرده‌دری، برنامه ریزی برای ناآرام سازی جامعه در برخی مناطق برای برگزاری انتخاباتی پرشور و مشارکت حداکثری مردم مانع ایجاد کند.
تبیین مردم‌سالاری دینی به عنوان میراث گرانقدر امام راحل(ره)، تلاش برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر اولین انتخابات در 40ساله دوم انقلاب، زمینه سازی برای تعامل و هم‌افزایی قوای سه گانه و دستگاه‌های کشور، ایجاد فضای امیدبخش و افزایش نشاط و خوشبینی از آینده نظام و انقلاب، زمینه سازی برای دستیابی به مجلسی انقلابی و کارآمد با مشیء مقاومت در برابر نظام سلطه، جلب مشارکت حداکثری مردم برای برگزاری انتخاباتی پرشور، آگاهی بخشی و بصیرت افزایی برای انتخاب اصلح، خنثی سازی توطئه دشمن برای کاهش مشارکت مردم، آگاهی بخشی درباره نقش مجلس به عنوان رکنی از ارکان نظام برای پیشبرد اهداف گام دوم و اتخاذ مشیء بی‌طرفی در همه ارکان و بخش‌های سازمان صداوسیما از برنامه‌هایی بود که رئیس رسانه ملی برای انتخابات پیش رو از آن یاد کرد و از همکارانش خواست تا با ستاد انتخابات سازمان که از مدت‌ها قبل تشکیل شده در این زمینه همکاری کنند. رئیس سازمان صداوسیما تاکید کرد: باید دست‌به‌دست هم حضور پر شور مردم برای انتخابات مجلس را فراهم کنیم و مجلسی انقلابی با کیفیت و با نیروهای جوان از طیف‌های مختلف فکری در چارچوب نظام تشکیل دهیم.

روایت دکتر علی‌عسکری از همکاری دولت با رسانه ملی

دکتر علی عسکری با بیان این‌که موضوع سهمیه‌بندی سوخت و تغییر قیمت بنزین بر اساس قانون بود، گفت: بر این اساس دولت موظف به بالا بردن قیمت بنزین بود و در دو سال گذشته چند بار تصمیم به عملی کردن این قانون گرفت.
وی افزود: دولت اولین بار در نیمه آبان سال 97 تصمیم گرفت این قانون را عملی کند و صداوسیما نیز بنا به این تصمیم برای اطلاع‌رسانی و فراهم کردن آن برنامه ریزی کرد اما این تصمیم در آن تاریخ عملی نشد. رئیس سازمان صدا و سیما از تکرار این اتفاق در روزهای پایانی سال 97، اردیبهشت سال 98 و شهریور امسال یاد کرد که در همه این تاریخ‌ها رسانه ملی برنامه‌ریزی دقیقی برای همراهی با دولت کرده بود که به دلیل عملی نشدن این قانون به انجام نرسید. وی با بیان این‌که 23آبان آخرین باری بود که دولت اعلام کرد مبلغ بنزین افزایش می‌یابد گفت: روز چهارشنبه پس از بازگشت رئیس جمهور از سفر یزد در جلسه هیأت دولت اعلام شد که این تصمیم قطعی است اما زمان اعلام آن هنوز قطعی نبود با این وجود بعد از ظهر همان روز در جلسه‌ای با معاونان سازمان برنامه‌ریزی‌های لازم در رسانه ملی برای اطلاع‌رسانی و همراهی با دولت برای اجرای درست و موفق این طرح انجام شد.
دکترعلی عسکری از برنامه‌ریزی معاونت‌های صدا، سیما، سیاسی و همه بخش‌های سازمان برای آماده کردن افکار عمومی و مردم برای مواجهه با این خبر سخن گفت و افزود: ما کاملا مطابق برنامه‌ریزی دولت و آنچه وزیر کشور در این زمینه اعلام می‌کرد عمل کردیم و هیچ‌گونه کوتاهی نداشته ایم.
وی با تأکید بر این‌که دولت برای پیشگیری از ایجاد صف‌های طولانی مقابل پمپ‌ بنزین‌ها سیاست اعلام خبر ناگهانی بالا رفتن قیمت بنزین را در پیش گرفته بود گفت: ظهر روز پنجشنبه به ما اعلام شد که قرار است این خبر ساعت 24پنج شنبه شب روی آنتن برود و ما نیز درست مطابق آنچه وزیر کشور و دولت از رسانه ملی خواسته بودند عمل کردیم و در این امر هیچ‌گونه کوتاهی نداشته‌ایم. دکتر علی عسکری با تأکید بر این‌که صداوسیما نقشش را آن‌طور که باید در این رویداد به خوبی ایفا کرد گفت: معاون سیاسی رسانه ملی مسؤولیت تبلیغات این رویداد را قبول کرد و لحظه‌به‌لحظه هر اطلاعیه‌ای که اعلام می‌شد اطلاع‌رسانی کردیم. وی با بیان این‌که در این رویداد وظیفه رسانه ملی همراهی با دولت بود گفت: مشیء رسانه ملی همراهی با دولت و حمایت از قوای سه گانه است اما در این میان ما زبان مردم نیز هستیم و باید حرف و دغدغه آنها را بازگو کنیم و اخبار را به اطلاعشان برسانیم که این وظیفه ما را برخی نادیده می‌گیرند و آن را برنمی تابند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها