jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۴۰۴۴۲   ۱۲ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

چند هفته‌ای است که بسیاری از هموطنانمان در نقاط مختلف کشور درگیر ویروس آنفلوآنزا هستند و تا کنون بیش از 50 نفر نیز بر اثر ابتلا به این بیماری فوت شده‌اند؛ ویروسی که رعایت نکردن صحیح مسائل بهداشتی از سوی افراد مختلف باعث فراگیر شدن سریع آن در سطح کشور شده و موجی وسیع از نگرانی را ‌در جامعه ایجاد کرده است.

ویروس آنفلوآنزا انواع مختلفی دارد که این بار یکی از شدیدترین انواع آن در کشورمان شایع شده است. اما با وجود شدت این بیماری، نمی‌توان گفت هر کس به این بیماری مبتلا می‌شود، نیاز قطعی به بستری شدن در بیمارستان دارد. البته این نیاز را فقط پزشکان متخصص عفونی تشخیص می‌دهند، اما اگر این پزشکان دستور بستری بیمارانی که علائم شدید آنفلوآنزا را دارند بدهند و بیمارستان‌ها از این بستری بیماران به هر دلیلی پرهیز کنند، در این شرایط باید گفت بیمارستان مرتکب تخلف شده است. زیرا بیمارستان باید تحت هر شرایطی بیمارانی را که به تشخیص پزشک متخصص باید بستری شوند، پذیرش کند حتی اگر بیمارستان مجبور شود برای این کار تخت‌های اضافه‌ای را در اورژانس یا بخش‌های دیگر قرار دهد. وقتی بیماری واگیرداری همچون آنفلوآنزا در سطح وسیع فراگیر می‌شود، مشکل کمبود تخت‌های بیمارستانی در کشورمان بیشتر خود را نشان می‌دهد. همچنین چون آنفلوآنزا یک بیماری واگیردار است و مبتلایان به آن باید در بخش‌های جداگانه بستری شوند، شرایط برای پذیرش این بیماران در بیمارستان‌های مختلف دشوارتر و تخت‌های مناسب برای بستری این بیماران در سطح کشور کمیاب‌تر می‌شود؛ چراکه نمی‌توان مبتلایان به آنفلوآنزا را در کنار دیگر بیماران بستری کرد و بیمارستان‌ها اگر بخواهند مبتلایان به این بیماری را بپذیرند، ابتدا باید یک بخش خود را خالی کنند. مساله‌ای که به کمبود ظرفیت بیمارستان‌ها برای بستری بیماران آنفلوآنزا دامن می‌زند. در این شرایط، تنها راه چاره به منظور حل معضل کمبود تخت‌های مورد نیاز برای بستری مبتلایان به آنفلوآنزا در سطح کشور، این است که وزارت بهداشت به صورت سراسری به همه بیمارستان‌های دولتی و خصوصی دستور دهد همه بیمارانی را که فوریت درمانی آنها کمتر است، ترخیص کنند و در زمان دیگری به درمان آنها بپردازند. البته این در شرایطی رخ خواهد داد که مسؤولان این وزارتخانه به این نتیجه برسند که ابتلا به آنفلوآنزا در سطح کشور به مساله‌ای حاد و بحرانی تبدیل شده است. اما از صحبت‌های مسؤولان نظام بهداشت و درمان این‌طور برمی‌آید که آنها هنوز به چنین نتیجه‌ای نرسیده‌اند.

دکتر حسینعلی شهریاری
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یقینا «خیر» است

یقینا «خیر» است

نشست خبری آقای رئیسی به عنوان رئیس‌ جمهور منتخب در فاصله کوتاه بعد از پیروزی در رقابت‌ های انتخاباتی آن هم با حضور تعداد زیادی از خبرنگاران داخلی و خارجی که به طور معمول سوالات چالش‌ برانگیز در حوزه‌های بین‌المللی و موضوعات مرتبط با سیاست داخلی ایران را مطرح می‌کنند، در نوع خود حاکی از شجاعت بالای اوست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر