jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۳۷۵۹۴ ۲۶ آبان ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

کمردرد بیماری شایعی است که ۸۰ درصد افراد جامعه حداقل یک‌بار آن را تجربه می‌کنند. ستون فقرات کمر از مجموعه پنج مهره استخوانی تشکیل شده است که با عضلات و لیگامان‌ها که شبیه طناب‌های محکمی هستند به یکدیگر متصل می‌شوند.

در وسط هر مهره یک سوراخ وجود دارد که با قرار گرفتن مهره‌ها کنار هم کانال نخاعی ایجاد می‌شود و در داخل این کانال نخاع وجود دارد. آسیب در هر قسمت از ستون فقرات کمری می‌تواند سبب ایجاد کمردرد شود. این آسیب می‌تواند به‌صورت کشیدگی بافت‌های نگهدارنده ستون فقرات، اسپاسم عضلات، فتق یا پارگی دیسک‌های بین‌مهره‌ای یا آسیب به بافت استخوانی مهره و فشار به نخاع باشد. اقدامات اولیه‌ پس از وقوع کمردرد حاد شامل استفاده از کمپرس سرد یا گرم می‌شود که تاثیر زیادی در کنترل درد و جلوگیری از اسپاسم‌های ثانویه به ایجاد درد دارد. استراحت مطلق و طولانی که قبلا برای بیماران تجویز می‌شد در حال حاضر به جز در موارد محدودی توصیه نمی‌شود و انجام فعالیت‌های سبک با افزایش خون‌رسانی سبب افزایش التیام در بافت‌های آسیب‌دیده می‌شود. درمان دارویی با داروهای ضدالتهاب، شل‌کننده‌ها و داروهای کاهش‌دهنده تحریکات عصبی در بیماران مبتلا به کمردرد حاد سبب بهبود درد، افزایش عملکرد، کاهش اسپاسم و انحراف ستون فقرات و بهبودی خواب و درمان سریع‌تر می‌شود.
تزریق استروئید در محل ایجاد آسیب در ستون فقرات، روش موثری است که با از بین بردن سریع التهاب چرخه بازسازی را در ناحیه آسیب‌دیده فعال ساخته و برگشت بیمار به فعالیت‌های عادی را تسریع می‌کند.
روش اپیدورال که قبلا بدون تصویر‌برداری و با سوزن‌های ضخیم و حجم زیاد دارو انجام می‌شد، اخیرا جای خود را به تزریق ترانس فورامینال با وسایل بسیار ظریف داده که در کلینیک‌های درد انجام می‌شود و به‌عنوان یکی از روش‌های اولیه و موثر درمان دیسک کمر قابل انجام است. بیمارانی که در آنها وقوع کمردرد با درد و بی‌حسی در پا، ضعف حرکتی پاها، بی‌حسی ناحیه نشیمن‌گاه یا اختلال در عملکرد اسفنگتر ادرار و مدفوع همراه است و باید هر چه سریع‌تر جهت انجام اقدامات تصویر برداری و درمان به پزشک مراجعه کنند.
وجود روش‌های کم‌تهاجم مانند عمل دیسک با لیزر یا دیسکوژل در کلینیک‌های درد می‌تواند از دو سوم جراحی‌های ستون فقرات جلوگیری کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ورود بورسی پرابهام

ورود بورسی پرابهام

با گسترش بازار سرمایه و رکوردزنی شاخص بورس در ماه‌های اخیر، بسیاری از شرکت‌ها متقاضی حضور در بورس و عرضه عمومی سهام خود در بازار سرمایه هستند.

«برد - برد» واقعی

«برد - برد» واقعی

یکی از اصلی‌ترین وظایف دستگاه سیاست خارجی تدوین استراتژی کار با کشورهای مختلف و طراحی راهبردهای بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر