jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۳۶۹۷۷ ۲۲ آبان ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

رادیو نمایش با پخش نمایش جدید رادیویی «خط مقدم» یاد و خاطره شهید حسن تهرانی مقدم، پدر موشکی ایران را گرامی می‌دارد.

به گزارش جام‌جم، این اثر با اقتباس از کتاب «خط مقدم» نوشته فاطمه حدادی توسط سهیلا خدادادی به صورت نمایش رادیویی تنظیم شده است. سهیلا خدادادی، نویسنده نمایشنامه رادیویی «خط مقدم» ضمن اعلام این مطلب افزود: بخشی از این نمایش به زندگی شخصی و بخش اعظمی از آن به فعالیت‌های ایشان در زمینه ساخت و تجهیز موشک «اسکات بی» می‌پردازد
وی افزود: داستان از دهه 60 شروع می‌شود، زمانی که شهید حسن تهرانی مقدم رزمنده بود و ما فاقد تجهیزات پیشرفته بودیم. آن زمان کشور عراق تجهیزات موشکی داشت اما ما توانایی خرید و ساخت آن را نداشتیم تا این‌که ایشان به سوریه و لیبی سفر می‌کنند و ایران 12 موشک از لیبی خریداری می‌کند. اینجاست که شهید تهرانی مقدم تصمیم به ساخت موشک می‌گیرد؛ به همین دلیل از فرمانده اش می‌خواهد گروهی آموزشی را به سوریه بفرستند تا درباره موشک، اطلاعاتی را جمع آوری کنند و پس از آن از طریق مهندسی معکوس، تمام مراحل ساخت موشک را طرح‌ریزی می‌کند تا به ساخت برسند.
این نویسنده رادیویی تأکید کرد: بیشترین تاثیری که نوشتن این نمایش روی من گذاشت به تحقق رسیدن جمله «ما می‌توانیم» بود چرا که شهید حسن تهرانی‌مقدم، رویای ساخت و تجهیز توان موشکی در ایران را با تلاش محقق کرد و این نشان می‌دهد ما می‌توانیم با تلاش زیاد توانایی خودمان را در هر زمینه‌ای به اثبات برسانیم و با تکیه بر توانمندی خودمان باعث سربلندی کشورمان شویم.
نمایش رادیویی «خط مقدم» به کارگردانی مهرداد مهماندوست، روایت مهدی طهماسبی، هنرنمایی رضا عمرانی، مهدی نمینی‌مقدم، محمد رضاعلی، سعید سلطانی، بیتا خارستانی، کامیار محبی، علی زرینی، محمد آقامحمدی، محمد پورحسن، گویندگی میرطاهرمظلومی، افکتوری نرگس موسی‌پور، صدابرداری علی‌اکبر طاهری و تهیه‌کنندگی اشرف‌السادات اشرف‌نژاد، امروز ساعت 14 و 30 دقیقه از رادیو نمایش پخش می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر