jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۳۳۷۱۷   ۲۴ مهر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

از شعار نژادپرستی تا حمایت از نظامیان ترکیه

شب سیاه فوتبــال اروپــا

مقامات فیفا و یوفا همواره سعی می‌کنند به اشکال و روش‌های مختلف تماشاگران و فوتبالیست‌ها را به مبارزه با نژادپرستی ترغیب کنند و به آنها بگویند که فوتبال نباید هرگز و در هیچ زمانی رنگ و بوی سیاسی به خود بگیرد. اما گاهی اوقات اتفاقات و حواشی تنها یک یا دو بازی تمام این تلاش‌ها را زیر سوال می‌برد. اتفاقاتی که دوشنبه‌شب در مرحله مقدماتی یورو 2020 رخ‌داد، نشان داد که نهادهای فوتبالی در این مسیر راه طولانی پیش روی خود دارند.

بیشترین حاشیه‌ها مربوط به بازی تیم ملی انگلیس در زمین بلغارستان بود که با نتیجه 6 بر صفر به نفع سه شیرها به پایان رسید. حاشیه اصلی این بازی شعارهای نژادپرستانه طرفداران بلغارستان بود که داور مسابقه را مجبور کرد چند بار این بازی را متوقف کند. این اتفاق تلخ با واکنش‌های منفی زیادی رو‌به‌رو شد. رحیم استرلینگ، مهاجم انگلیسی‌ها در واکنش به این موضوع گفت: من واقعا با بلغاری‌ها همدردی می‌کنم که چنین احمق‌هایی در ورزشگاه دارند. سرمربی و کاپیتان تیم ملی انگلیس نیز این نوع رفتار هواداران بلغارستان را غیر قابل قبول خوانده و خواستار برخورد شدید یوفا شدند. اتحادیه فوتبال انگلیس هم از این نوع رفتار به یوفا شکایت کردند.
در این میان نوع رفتار مسؤولان فوتبال بلغارستان به این مساله با هم متفاوت بود. در این میان، کراسیمیر بالاکوف، سرمربی تیم ملی بلغارستان مدعی شد که هیچ شعار نژادپرستانه‌ای را در جریان بازی نشنیده است. بالاکوف به شبکه ITV گفت: من آن شعرهایی را که اکثر شما دارید به آن اشاره می‌کنید، نشنیدم. با این حال باید بگویم که رفتارهای ناشایست فقط از جانب هواداران بلغارستان نبود بلکه هواداران انگلیسی هم وقتی که سرود ملی ما داشت پخش می‌شد سوت می‌زدند و آن را هو می‌کردند. در همین حال، بویکو بوریسوف، نخست‌وزیر کشور بلغارستان خواهان برکناری بوریسلاف میهایلوف از سمت ریاست اتحادیه فوتبال این کشور شد.
او همچنین به وزیر ورزش بلغارستان دستور داده هرگونه ارتباطی میان دولت و اتحادیه فوتبال از جمله روابط مالی قطع شود تا زمانی که بورسیلاف میهایلووف از ریاست این سازمان استعفا کند.
حادثه تلخ دیگر، مربوط به بازی ترکیه و فرانسه بود که تیم ملی ترکیه پس از کسب تساوی 1-1 در پاریس باز هم به نشان حمایت از عملیات نظامی ترکیه در سوریه، به آنها سلام نظامی دادند.
روکسانه ماراسینانو، وزیر ورزش فرانسه بعد از این اتفاق،‌ خواهان آن شد که اتحادیه فوتبال اروپا اعضای تیم مهمان را مجازات کند. حمایت از نظامیان ترکیه، یک حاشیه دیگر هم به همراه داشت. چند روز پیش جنک شاهین، بازیکن ترکیه‌ای باشگاه سن پائولی، در صفحه اجتماعی‌اش به نوعی حمایت خود را از حملات نظامی ترکیه به سوریه اعلام کرده بود. حالا این باشگاه آلمانی بعد از چند روز تحقیق و بررسی اعلام کرد شاهین از سوی این باشگاه به عنوان بازیکن آزاد معرفی شده است.

حسین خلیلی

ورزش

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حضور پرشور و انتخاب درست، علاج دردهای مزمن کشور

حضور پرشور و انتخاب درست، علاج دردهای مزمن کشور

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌ جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا به همراه انتخابات میاندوره‌ای مجلس شورای اسلامی و همچنین خبرگان رهبری در تعدادی از حوزه ها، جمعه 28خرداد امسال برگزار می‌شود.

تابستان با واكسن ایرانی- كوبایی می‌آید

تابستان با واكسن ایرانی- كوبایی می‌آید

براساس آخرین برنامه‌ها، روند تولید و كارآزمایی بالینی فاز3 واكسن تولید انستیتو فینلای كوبا با مشاركت انستیتو پاستور ایران، در كشورهای ایران و كوبا به‌خوبی پیش می‌رود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر