Logo jame jam online for Site - SVG - Positive
بازار عمومی کد خبر: ۱۲۳۲۵۹۴ ۲۰ مهر ۱۳۹۸  |  ۱۴:۲۶

سر زدن به بناهای باشکوه، معاشرت با مردمان خونگرم و سوغات ها و خوراکی های خوشمزه و... تنها گوشه ای از جذابیت هایی است که در سفر به اصفهان با آن رو به رو می شوید. بسیاری از با ارزش ترین جاذبه های گردشگری اصفهان که شهرتی جهانی دارند، متعلق به دوره صفویه است.

اماکن دیدنی ناشناخته اصفهان

جاذبه های گردشگری اصفهان زبانزد خاص و عام است، با این حال بسیاری از آن ها از دید گردشگران پنهان مانده است.

در این مطلب شما را با این دیدنی ها آشنا می کنیم. برای سفر هوایی به این شهر دوست داشتنی، می توانید بلیط هواپیما تهران اصفهان، بلیط هواپیما مشهد اصفهان و بلیط هواپیما اصفهان تهران را از گت بلیت تهیه کنید.

اصفهان در یک نگاه

اصفهان یکی از کلان شهرهای ایران سومین شهر بزرگ و پرجمعیت کشورمان است و هر ساله گردشگران بسیاری از ایران و سایر نقاط دنیا آن را به عنوان یکی از مقصد گردشگری انتخاب می کنند.

جالب است بدانید در سال 2015 اصفهان به همراه رشت در شبکه شهر خلاق که زیر نظر یونسکو فعالیت می کند، قرار گرفت. همچنین بیش تر آثار تاریخی این شهر ثبت جهانی شده اند و به همین دلیل از جمله شهرهای ایرانی با بیش ترین توریست خارجی است.

تاریخ شناسان قدمت اصفهان را به دوران هخامنشیان و ساسانیان نسبت می دهند، با این حال از آن جایی که این شهر با توجه به موقعیت جغرافیایی این سلسله ها ارزش استراتژیک نداشت، چندان مورد توجه نبود و نام دیگری غیر از اصفهان داشت. رفته رفته با روی کار آمدن حکومت های اسلامی این شهر مورد توجه قرار گرفت.

اما اوج شکوفایی اصفهان را باید به دوره ی صفویه مربوط دانست. در این بازه زمانی اصفهان به عنوان پایتخت ایران انتخاب و از آن جایی که در اطراف زاینده رود قرار داشت، به سرعت مورد توجه قرار گرفت و از آن پس به یکی از مهم ترین شهرهای ایران تبدیل شد. بسیاری از بناهای با ارزش کنونی نیز از دوره صفویه به جای مانده است.

اصفهان در دامنه ی رشته کوه زاگرس و در کنار زاینده رود واقع شده که از کوه زاگرس در ناحیه چهارمحال و بختیاری سرچشمه می گیرد و به تالاب گاوخونی می ریزد. متاسفانه در حال حاضر زاینده رود تنها در فصول پر بارش آب دارد و در بیش تر روزهای سال خشک است.

آب و هوای اصفهان گرم و خشک نسبتا معتدل است؛ بنابراین سفر به این شهر کم باران در همه ی فصول سال می تواند جذابیت های خاص خود را داشته باشد.

برای سفر به اصفهان هم می توان از اتوبوس و خودرو شخصی استفاده و هم بر روی قطار حساب کرد، با این حال راحت ترین و سریع ترین راه استفاده از هواپیما است. برای خرید بلیط هواپیما تهران اصفهان، بلیط هواپیما مشهد اصفهان و بلیط هواپیما اصفهان تهران، با مراجعه به گت بلیت از میان چندین پرواز چارتری، بهترین ها را انتخاب کنید.

دیدنی های ناشناخته اصفهان

پل خواجو، میدان نقش جهان، سی و سه پل، منارجنبان و... از جمله منحصر به فردترین جاذبه های گردشگری با شهرتی جهانی است. اما شاید دوست داشته باشید این بار در سفر به اصفهان، علاوه بر این دیدنی ها به بعضی از جاذبه های ناشناخته و مهجور اصفهان نیز سر بزنید. در ادامه شما را با بعضی از آنها آشنا خواهیم کرد.

خانه مشروطه

اصفهان در دوران مشروطیت یکی از کانون های اصلی مبارزه بوده و عجیب نیست اگر بتوان آثاری از این دوران را در شهر دید. خانه مشروطه یکی از جالب ترین و با ارزش ترین بناهای به جای مانده از دوران مشروطه است.

جالب است بدانید این خانه پس از به توپ بستن مجلس، یکی از اصلی ترین کانون های مشروطه و محل ملاقات مشروطه خواهان اصفهان و ایل بختیاری بود. همچنین این خانه تا دوره مشروطه دوم محل زندگی حاج آقا نورالله اصفهانی، یکی از روحانیون تراز اول ایران بوده است.

در حال حاضر این خانه زیبا به موزه مشروطه تبدیل شده و بسیاری از اسناد و مدارک این جنبش را می توان در بخش های مختلف آن دید. همچنین معماری این بنا در نوع خود منحصر به فرد است با دو حیاط بیرونی و اندرونی و دو شاه نشین و خصوصا اُرسی های گره چینی شده، بهشت عشاق معماری و عکاسی است.

برای سر زدن به خانه مشروطه می توانید هر روز از ساعت 8 تا 14 و 16 تا 20 به خیابان نشاط، کوچه چهاردهم مراجعه کنید.

عصارخانه شاهی

سر زدن به کارگاه های سلطنتی، همیشه جذابیت ویژه ای دارد، با این حال متاسفانه بسیاری از این بناها از بین رفته اند و در حال حاضر مرجعی برای شناخت فعالیت های صنعتی پیشینیانمان وجود ندارد. عصارخانه شاهی از جمله معدود کارگاه های سلطنتی است که نه تنها سالم است بلکه تقریبا تمام تجهیزات مورد نیاز در آن وجود دارد!

عصارخانه به معنای روغن کشی است و قدمت آن به اوایل دوره صفویه نسبت داده می شود. در این بنا دو آسیاب بزرگ وجود دارد که در گذشته به منظور له کردن دانه های روغنی استفاده می شد.

جالب است بدانید این کارگاه تا 100 سال پیش دایر بود و هم زمان با صنعتی شدن جوامع، به کار خود پایان داد. در حال حاضر نیز به شهرداری تعلق دارد و در بعضی از روزهای سال پذیرای علاقه مندان است.

بنابراین اگر خوش شانس باشید در سفر به اصفهان می توانید به ضلع شمال شرقی میدان نقش جهان، بازار مخلص مراجعه و از این عصارخانه دیدنی، بازدید کنید.

مجموعه علی قلی آقا

علی قلی آقا یکی از خواجه های دوران شاه سلیمان و شاه سلطان حسین صفوی بود که با وقف بخشی از اموال خود این مجموعه عظیم و ارزشمند را برای استفاده های عام المنفعه بنا کرد. مجموعه علی قلی آقا شامل مسجد، حمام، بازارچه و چهارسوق است.

حمام این مجموعه در حال حاضر به موزه مردم شناسی تبدیل شده و با بازدید از آن در کنار لذت بردن از معماری بی نظیر این حمام تاریخی می توان با گذشته و آداب و رسوم مردم این خطه نیز آشنا شد. بعد از سر زدن به حمام، پیشنهاد می کنیم از بازار و سقاخانه و چهارسوق این مجموعه نیز دیدن کنید و در حال و هوای دوران صفوی قدم بزنید.

این مجموعه مسجد کوچکی دارد که معماری و کاشیکاری آن در نوع خود بی نظیر است و می تواند علاقه مندان به هنر و معماری را چند ساعت سرگرم نگه دارد.

پس در سفر به اصفهان، دوربینتان را بردارید و به محله بیدآباد و مجموعه علی قلی آقا سر بزنید و فارغ از شلوغی های زندگی شهری چند ساعت در حال و هوای ایران قدیم و عصر صفویه، خیابان ها و گذرها را پرسه بزنید.

آدرس: اصفهان، میدان شهدا، خیابان جامی، گذر علی قلی آقا

پل مارنان

اصفهان علاوه بر پل خواجو و سی و سه پل، پل های معروف دیگری هم دارد که در سایه این بناهای با ارزش قرار گرفته اند و بسیار مهجورند. پل مارنان یکی از این بناها است که قدمت آن به دوره سلجوقیان و صفویه نسبت داده می شود.

از روی این پل می توان کوه آتشگاه و قریه ماربین اصفهان را دید و از آن جایی که گردشگران آن را نمی شناسند، تقریبا خلوت است و جان می دهد برای قدم زدن و عکاسی. برای سر زدن به پل مارنان کافی است به خیابان صائب، فلکه صائب بروید.

در این مطلب سعی کردیم شما را با بعضی از دیدنی ترین بناهای اصفهان که از دید گردشگران پنهان مانده آشنا کنیم؛ بنابراین با تهیه بلیط هواپیما تهران اصفهان ، بلیط هواپیما مشهد اصفهان و بلیط هواپیما اصفهان تهران از گت بلیت، در سفر به این شهر دوست داشتنی در کنار بناهای معروف، به این آثار نیز سر بزنید و غرق در لذت کشف ناشناخته ها شوید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: