jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۳۲۱۷۷   ۱۶ مهر ۱۳۹۸  |  ۰۸:۰۰

احسان حسینی‌نسب،‌ روزنامه‌نگار و نویسنده کتاب «به سفارش مادرم» که بیست و چند روایت از ماموریتی خانوادگی در عراق را بازگو می‌کند، دو کتاب را به سلیقه خود برای ما معرفی کرده‌است: نسبت ما با اسطوره‌ای به نام «سیاوش» و تطبیق افسانه سیاوش با واقعه تاریخی عاشورا و کشف وجه مشترک اسطوره‌ای چون سیاوش و رهبری چون امام حسین (ع) شاید جذاب‌ترین بخشی باشد که در «سوگ سیاوش» می‌توان دید و خواند. البته، این همه ماجرا نیست.

شاهرخ مسکوب، روشنفکر مغموم و تنهای معاصر قلمی شگفت‌انگیز دارد. تسلط او به زبان فارسی و عاطفه زبانی او یک‌طرف و نسبت روشن او با شاهنامه و اساطیر آن در طرف دیگر،‌ یک موازنه ماندگار در کتاب سوگ سیاوش ایجاد کرده است؛ دو کفه سنگین، که یکی نثر دلپذیر مسکوب است و دیگر، نگاه جامع او به اسطوره‌ای به نام سیاوش و این دو کفه گرچه سنگین هستند، اما هر دو توامان برابرند.
سوگ سیاوش نگاهی است به ماجرای سیاوش، واکاوی جایگاه اساطیری او در فرهنگ ایران‌زمین و جستن ریشه‌های جنگ‌های مهم شاهنامه. مسکوب در سوگ سیاوش از پرداختن به امر اخلاقی تغافل نمی‌کند. او گرچه پژوهشگری انسان‌گراست، اما در سوگ سیاوش، امر اخلاقی را - اقلا در ماجرای سیاوش - به‌عنوان یک عنصر معنوی - الهی به ما معرفی می‌کند.
اگر یک ماه پیش قرار بود این معرفی مختصر را درباره کتابی خواندنی بگویم، حتما از «باقی‌مانده‌های آشوویتس» نوشته جورجو آگامبن یاد می‌کردم. حالا هم بد نیست از آن کتاب یادی کنم و بگذرم؛ در این حد که بنویسم آگامبن در آن کتاب، با نگاهی فلسفی با ماجرای آشوویتس روبه‌رو شده ‌است. او در آن کتاب، به تکرار از یادداشت‌های کسی به نام «پریمو لوی» یاد می‌کند. پریمو لوی، یک شیمیدان است که مدتی را در آشووتیس می‌گذراند. او پس از آزادی غیرقابل‌انتظارش، خود را ناگزیر و ناچار از روایتگری آنچه می‌داند که در آنجا تجربه کرده و زیسته است. گرچه مشهورترین یادداشت‌ها و روایت‌ها درباره آشوویتس را «بورفسکی» و «سلان» نوشتــه‌اند، اما یادداشت‌های پریمو لوی به‌لحاظ ساختار فلسفی و مواجهه روایتگرانه او با ماجرای اردوگــاه‌های کــار اجبــاری، متفاوت‌تر و موثرتر و ظاهرا مهم‌تر است. «اگر این نیز انسان است» تاکنون در ایران ترجمه نشده بود و حالا به همت انتشارات ماهی و به ترجمه نرم، روان و خوشخوان سپاس ریوندی روی پیشخوان کتابفروشی‌هاست.

شیما آشتیانی

روزنامه‌نگار

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تازه اول کار است

تازه اول کار است

دوستی صاحب‌نظر را جایی دعوت کرده بودند برای جلسه بارش افکار طرح و ایده برای سالگرد شهادت عزیز دل‌مان حاج قاسم سلیمانی.

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

استراتژی مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی‌ های غرب موجب عقب‌نشینی آنها در برابر مقاومت ملت ایران شده است.

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

شنبه گذشته در افغانستان روز ملی سرباز بود. بسیاری از مسؤولان آنجا هم در رثای سربازان حرف‌هایی زدند. در استان‌های مختلف محافل بزرگداشت برایشان برگزار شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر