jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۲۹۸۴۶   ۰۲ مهر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

نمایشگاه گروهی عکس «آوای نگاه» در گالری آوای هنر به تماشاست.

این نمایشگاه با 68 اثر از 26 عکاس دانشجوی معماری و تعدادی هنرجوی آزاد توسط محمد‌مهدی شیروانیان گردآوری و نمایشگاه‌گردانی شده است.
آثار این نمایشگاه اغلب در اندازه کوچک و متوسط با قاب‌ها و پاسپارتوهای یکسان ارائه شده است؛ آوای نگاه با رویکرد خاصی نسبت به معماری و نشانه‌های هنر ایرانی اسلامی گردآوری شده‌. محمد شیروانیان دلیل این رویکرد را این‌گونه شرح داد: من در دانشگاه هنر به دانشجویان معماری درس عکاسی می‌دهم و افرادی که در این نمایشگاه شرکت کرده‌اند همگی دانشجویان رشته معماری هستند و طبیعی است که به نوعی غلبه این نوع نگاه را بر این آثار شاهد هستیم. در این آثار تلاش شده لایه‌های پنهان مانده در اقلیم ایران برای زندگی و لذت بردن از زندگی کشف و واکاوی شود. شیروانیان در خصوص آثار این نمایشگاه گفت: ما سعی کردیم عکاسی را به شکل متفاوتی ببینیم و بنیان عکاسی را بر مبنای فرهنگ و جامعه‌شناسی تصور کردیم. از این جهت فنون و روش‌های عکاسی در این کلاس‌ها تدریس نمی‌شد، زیرا معتقدم این اصول و پایه‌ها را می‌توان در کتاب‌ها و فضای مجازی جست‌وجو کرد. با گذشتن از بحث‌های فنی در عکاسی به بخش محتوای اثر می‌رسیم که از ایده به دست آمده است. بنابراین بر دو امر فرهنگ، جامعه‌شناسی و روابط انسانی متمرکز شدیم.
برای شکل دادن این نمایشگاه از سوی کیوریتور ایده‌هایی مد نظر بوده که محمد شیروانیان در این باره گفت: زمانی که ایده شکل‌گیری این نمایشگاه به ذهنم خطور کرد دو موضوع برای من از اهمیت زیادی برخوردار بود. اگر از دیدگاه جامعه‌شناسی و نشانه‌شناسی به این آثار نگاه کنیم به دو موضوع زندگی و رابطه میان انسان و معماری می‌رسیم. اگر کسی با این مولفه‌ها آشنایی داشته باشد قطعا از این نمایشگاه لذت خواهد برد.
او توضیح داد: برای این نمایشگاه 500 عکس به دست‌مان رسید، هیاتی پنج نفره در سه مرحله داوری کردند و 68 عکس از 26 عکاس راه‌یافته به مرحله نهایی از چند فیلتر مثل مسائل فنی عکس، محتوا و مرحله آخر بحث زیبایی‌شناسی عبور کردند.
هنرمندان حاضر در این نمایشگاه عبارتند از: محسن آشوری، آذین احتشامی، یگانه احمدیان، بهاره امانلو، محمد نصیر باجول‌زاده، مارال توتونچی، سارا حافظی، مریم حسینی، ایده خواجوند، پگاه خزایلی، هانیه ذوالفقاری، محمدرضا رحیم‌زاده، فرزاد زره‌داران، محمد‌مهدی شیروانیان، مریم شیروانیان، فردین طهماسبی، هادی فاضلی، سارا فتاحی، هدی فراهانی، سحر قادری، حسین قاضی، مهدی کامروا، ایمان محمدی، هانیه مددی‌کیا، زینب میرابیان و سرمه نیکو. نمایشگاه گروهی عکس با عنوان آوای نگاه تا 9 مهر در گالری آوای هنر به نشانی خیابان فرشته، خیابان بوسنی و هرزگوین، بنبست پناهی، شماره یک ادامه دارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

امروزه مشارکت مردم در صحنه انتخابات از مهمترین و متداول‌ترین نوع مشارکت سیاسی است. مقبولیت سیستم‌های مبتنی بر دموکراسی مدرن، اساسا به مشارکت‌ های مردمی که بیشتر در انتخابات معنا دارد مربوط می‌شود.

امنیت عراق در سایه گفتمان مقاومت

امنیت عراق در سایه گفتمان مقاومت

سفر پاپ فرانسس به عراق و دیدار او با مرجع‌عالیقدر جهان تشیع، حضرت آیت‌ا... سیستانی مورد توجه بسیاری از تحلیلگران حوزه منطقه غرب آسیا، جهان‌اسلام و جهان مسیحیت قرار گرفته‌است.

نباید دوباره معطل غرب شویم

نباید دوباره معطل غرب شویم

تحولاتی که در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران در روزهای اخیر در اروپا و با حمایت آمریکا در حال رخ دادن است عمدتا به‌دلیل موضع قاطع ایران در اجرای حرف قطعی است که مقام معظم رهبری اعلام کردند مبنی بر این‌که تا وقتی لغو تحریم‌ها به صورت کامل صورت نگیرد ما نیز به تعهدات برجامی خودمان باز نخواهیم گشت و فقط وقتی آمریکا به‌صورت عملی، تحریم‌ها را بردارد و این مساله راستی‌آزمایی شود آن زمان ایران هم حاضر است بار دیگر تعهدات برجامی خود را به‌صورت کامل اجرا کند.

گفتگو

بیشتر
یک دست‌ انداز نوروزی

گزارشی از پشت‌صحنه مجموعه نوروزی «دست‌ انداز» همراه گفت‌وگو با کارگردان، تهیه‌کننده و بازیگران آن

یک دست‌ انداز نوروزی

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

در گفت‌وگو با دکتر ایرج عبداللهی، عضو هیأت‌مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران با بهترین فعالیت‌ های ورزشی برای سالمندان آشنا می‌شویم

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

زمزمه‌های ناامیدکننده

گفت‌وگو با محمد مرندی درباره اخبار ضد و نقیض رسانه‌های خارجی مبنی بر «گفت‌وگو‌های امیدوار کننده ایران و غرب»

زمزمه‌های ناامیدکننده

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر