jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۲۲۷۵۶۵   ۱۷ شهريور ۱۳۹۸  |  ۲۰:۵۷

چند وقت پیش بود که ماجرای دفاع‌های لاکچری از پایان نامه کارشناسی ارشد و دکترا در فضای مجازی سر و صدای زیادی به پا کرد.

دفاع لاکچری از پایان نامه + تصاویر

به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران جوان، به اعتقاد کاربران پذیرایی جلسات دفاع از رساله آن قدر جدی گرفته شده و بر اجرای لاکچری آن اصرار شده که به مانعی بزرگ برای دانشجویان ارشد و دکترا تبدیل شده بود.

توئیت بعضی کاربران هم که استفاده برخی دانشجویان از تشریفات هتل را گوشزد کرده بودند و کاربر‌های بسیاری که مدعی شده بودند به دلایل پذیرایی کم یا وجود شیرینی بدون خامه در پذیرایی، استاد نمره کم کرده است که البته صحت و سقم آن باید بررسی و سنجیده شود باعث شد برخی از مسئولان دانشگاه آزاد بخشنامه ویژه‌ای برای برخورد با این پدیده در دانشگاه‌ها ابلاغ کنند. بخشنامه‌ای که برخی به آن لقب«رهایی نامه» داده بودند.

این بخشنامه اجباری بودن پذیرایی و تهیه هدیه برای استاد را ممنوع کرده بود و باعث خوشحالی جوان دانشجو از این موضوع شده بودکه برای دفاع از پایان نامه دیگر لازم نیست نگران هزینه‌های بالای پذیرایی باشد، اما به تازگی تصویری از یک جلسه دفاع با پذیرایی آن چنانی در فضای مجازی منتشر شد که خبر از بازگشت دفاعیه‌های لاکچری را می‌داد و کاربران زیادی به آن واکنش نشان دادند. ماهم امروز سعی کرده ایم، صحت بازگشت جلسات دفاع لاکچری را بررسی کنیم و به جلسات دفاع از پایان نامه دانشگاه‌های خارج از ایران نگاهی بیندازیم.

بازگشت جلسات دفاع لاکچری!

برای این که مطمئن شویم که آیا این جلسات دفاعیه لاکچری هنوز پابرجاست یا نه، کافی است فقط چند کلیک و جست وجو در گوگل داشته باشیم تا ما را به جواب برساند. با دیدن فروشگاه‌هایی که با تبلیغ‌های رنگارنگ از بسته‌های پذیرایی برای جلسات دفاع با قیمت‌های مختلف می‌گویند می‌توان به احتمال وجود جلسات لاکچری پی برد. عکسی که یکی از این فروشگاه‌های آنلاین برای تبلیغ بسته پذیرایی دفاع انتخاب کرده یک جعبه که شامل کیک، آب‌میوه، سه نوع میوه، نسکافه و حلوا ست و در زیر تصویر تبلیغی اش نوشته: «می‌توانید این بسته را سفارش دهید و روز دفاع در دانشگاه خود تحویل بگیرید.» سایت یک فروشگاه دیگر که همین بسته‌های پذیرایی را می‌فروشد نوشته: «شما دانشجویان گرامی می‌توانید با استفاده از این بسته‌ها از استرس و نگرانی‌های بیهوده خلاص شوید و به جای استرس پذیرایی می‌توانید با خیال راحت روی جلسه دفاع خود تمرکز کنید.»

وجود این چنین فروشگاه‌هایی و خواندن تجربیات کاربرانی که به تازگی در توئیتر از جلسات دفاع شان قرار داده اند خبر از بازگشت جلسات دفاع لاکچری می‌دهد و به نظر می‌رسد بخشنامه‌ای که توسط دانشگاه آزاد ابلاغ شده بود خیلی زود و کمتر از چند ماه از سوی برخی به فراموشی سپرده شده است. البته طبق آن بخشنامه هم پذیرایی در جلسات دفاع اجباری نیست و هیچ ممنوعیتی ندارد! و همین ممنوع نبودن، مجوزی شده برای بازگشت جلساتی که بیشتر به یک جشن عروسی شباهت دارند تا جلسه‌ای برای دفاع از تلاش‌ها و تحقیقات یک دانشجوی کارشناسی ارشد یا دکترا.

پدیده‌ای جهانی نه فقط ایرانی

اولین سوالی که درباره پذیرایی در جلسات دفاع از رساله مطرح می‌شود این است که آیا در دانشگاه‌های دیگر کشور‌ها هم در جلسات دفاع پذیرایی وجود دارد یا نه؟ پاسخ به این سوال کمی سخت بود، چون در این باره مطالب زیادی در اینترنت وجود ندارد، اما با کمی تلاش و پرس و جو با دانشجویانی که در دیگر کشور‌ها مدرکشان را گرفته اند می‌توان به این نتیجه رسید که پذیرایی در جلسات دفاع از پایان نامه در بیشتر دانشگاه‌های دنیا وجود دارد. یکی از دانشجویانی که پایان نامه اش را در دانشگاه تکنولوژی مالزی که از بهترین دانشگاه‌های دنیا با رتبه ۲۵۳ است دفاع کرده می‌گوید: «در دانشگاه تکنولوژی مالزی پذیرایی‌ها عجیب و غریب نیست و برای پذیرایی معمولا یک نوشیدنی با شیرینی یا میوه استفاده می‌شود البته به ندرت پذیرایی با کیک یا خوردنی‌های دیگر هم داریم.» هر چند بیشتر پذیرایی‌ها در دانشگاه‌های دیگر کشور‌ها ساده و در حد شیرینی و چای است، اما در بعضی از تصاویر مشخص است که آن طرف آبی‌ها هم جلسات دفاع لاکچری دارند و برای یک جلسه دفاع پول زیادی خرج می‌کنند.

چرا پذیرایی

البته پذیرایی برای رفع خستگی از استادان، دوستان و همراهانی که برای چند ساعت وقت شان را به گوش دادن حرف‌های فرد می‌دهند امر پسندیده‌ای است. اما این کار تا زمانی پسندیده است که اجباری نباشد، شبیه جشن‌های لاکچری نشود و بر اصل موضوع سایه نیندازد. موضوعی که باعث شکل‌گیری و رونق کسب و کار‌هایی حول محور پذیرایی این جلسات شده است و انبوه تبلیغات آن را دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا بار‌ها و بار‌ها دیده اند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

معاملات ربوی و نظم عمومی

معاملات ربوی و نظم عمومی

مشاهدات عینی و نتایج حاصل از رصد فضاهای مجازی، حکایت از افزایش تبلیغات برای اعطای وام‌هایی دارد که سرمایه‌گذاران ناشناس روی اموال منقول و غیرمنقولی همچون ملک، خودرو، طلا، سکه، ارز و حتی سیمکارت به متقاضیان ارائه می‌کنند.

ویروس جهش‌یافته زیر ذره‌بین

ویروس جهش‌یافته زیر ذره‌بین

آخرین خبرها درباره تغییرات وضعیت کرونا در کشور از این حکایت دارد که این روزها ۹شهر خوزستان، در وضعیت قرمز قرار دارد و به‌تازگی هم اولین فرد مبتلا به ویروس جهش‌یافته انگلیسی در استان قزوین، جان خود را از دست داد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر