jamejamonline
سیاسی مجلس کد خبر: ۱۲۲۶۹۱۶   ۱۴ شهريور ۱۳۹۸  |  ۱۰:۴۵

عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس با بیان اینکه گام سوم ایران برای مواجه با آمریکا بود گفت: البته می‌توانستیم گام‌های محکمتری در این زمینه برداریم.

اروپایی‌ها از خود اختیاری ندارند

به گزارش جام جم آنلاین از تسنیم ، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس شورای اسلامی درباره اجرایی شدن گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران از 15 شهریور، گفت: جمهوری اسلامی سعی کرد گام سوم را به‌گونه‌ای بردارد که تحریک‌ برانگیز نباشد و به عبارتی ملاحظات دیپلماتیک را در این گام لحاظ کرد.

وی ادامه داد: به طور طبیعی پیشنهادی که فرانسوی‌ها برای رسیدن به یک سازوکار مذاکرات ارائه کردند در گام سومی که ایران برداشت تاثیر‌گذار بود، ولی افکار عمومی در ایران منتظر برداشته شدن یک گام اساسی‌تر در این برهه از زمانی بود.

نماینده اسلام‌آباد غرب در مجلس با اشاره به برداشته شدن منع تحقیق و توسعه در زنجیره برنامه هسته‌ای ایران در گام سوم کاهش تعهدات برجامی، اظهار داشت: پیام این گام این بود ایران نمی‌خواهد جهان را بترساند اما زمینه پیشرفت در برنامه هسته‌ای خود را فراهم کرده است، دانشمندان هسته‌ای ما باید این آمادگی را داشته باشند زمینه هرگونه تولید هسته‌ای که نیاز کشورمان است را فراهم کنند.

عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس درباره زمان دو ماهه ایران به طرف‌های غربی برای برداشتن گام چهارم کاهش تعهدات برجامی، اضافه کرد: این زمان‌های که اعلام می‌شود نوعی گفت‌وگوی غیر مستقیم و هشدار به آمریکاست چون اروپایی‌ها عملاً نشان دادند که در برنامه هسته‌ای ایران طرف مستقلی نیستند و بدون اجازه آمریکا نمی‌توانند گامی را بردارند.

فلاحت‌پیشه تصریح کرد: از زمانی که موضوع اینستکس مطرح شد هر پیشنهادی که اروپایی‌ها برای حفظ برجام داشته‌اند با وزارت خزانه‌داری آمریکا هماهنگ شده است به همین دلیل است که عملاً صافی‌های پیش مذاکره با ایران مانع این می‌شود که طرح قابل قبولی ارائه شود.

وی با بیان برداشتن گام سوم واکنش ایران به اقدامات آمریکا و اروپا بود ، گفت: آمریکا‌ها نشان داده‌اند با اعمال تحریم‌ها سعی دارند با استراتژی مبتنی بر فشار با ایران برخورد کنند که به همین دلیل به نظر بنده باید گام سوم در مواجه با آمریکا برداشته می‌شد.

عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس افزود: می‌توانستیم در گام سوم از ظرفیت‌های که در" NPT" داشتیم استفاده کنیم که این کار صورت نگرفت، چون به اعتقاد بنده نباید بیش از این زمان را هدر داد چون الان بازی به ضرر ایران در حال چرخش است.

نماینده اسلام آباد غرب در مجلس اظهار داشت: به اعتقاد بنده باید در گام چهارم از ظرفیت‌های خود در قالب " NPT" استفاده کنیم و آنها را فعال کنیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

یک نکته مثبت و خوب مذاکرات وین این است که مسؤولان دولت با یک موضع عقلانی و مبتنی بر سیاست قطعی نظام در مذاکرات سطح کارشناسی حاضر شده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر