jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۲۶۳۳۵   ۱۱ شهريور ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

صادق عاشورپور، نویسنده و پژوهشگر از انتشار هفت جلد از مجموعه «نمایش‌های ایرانی» توسط انتشارات سوره‌مهر خبر داده و به هنرآنلاین گفته است: هشت جلد باقی مانده این مجموعه 15 جلدی در دست آماده‌سازی است.

این کتاب‌ها به نمایش‌های ایرانی در اواخر سلسله قاجار و دوره پهلوی اول و دوم اختصاص دارد و سه جلد آن مربوط به دوران جمهوری اسلامی است که از نخستین دوره برگزاری جشنواره تئاتر فجر تا سال 1393 را دربر می‌گیرد. همچنین هشت جشنواره‌ مهم و اثرگذار همچون آیینی - سنتی، کودک و نوجوان، دانشگاهی و دفاع ‌مقدس مورد بررسی قرار گرفتند. جلد 15 نیز مختص نمایه و فهرست است.
این نویسنده همچنین از نگارش کتاب «دختر شاه پریان» خبر داد و گفت: این اثر شامل یک نمایشنامه و طرح تحقیقی براساس روزنامه «تیاتر» است. این روزنامه را میرزا رضاخان طباطبایی‌نایینی در زمان ناصرالدین‌شاه منتشر می‌کرد. میرزا رضاخان تحت‌تاثیر میرزا آقا تبریزی و فتحعلی آخوندزاده قرار گرفت و این روزنامه را نشر داد. این کتاب را به سعدی افشار تقدیم کرده‌ام.
عاشورپور که نمایشنامه «منصوره» را نیز آماده نشر دارد، تصریح کرد: این کتاب روایتگر زندگی بانویی است که می‌خواهد تعزیه اجرا کند ولی اجازه این کار را به او نمی‌دهند. منصوره با شرایط سخت در تعزیه حضور پیدا می‌کند ولی اتفاقات ناگواری پیش روی اوست.
او نمایشنامه «عالیه» را با محوریت زنی با همین نام نوشته است که در جنگ آواره شده و نمایشنامه «اژدها» را نیز براساس قصه‌ای از شاهنامه فردوسی که به زندگی فریدون و همراهی او با کاوه در جنگ با ضحاک اختصاص دارد به نگارش درآورده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر