jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۲۴۶۷۴   ۰۲ شهريور ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

مقامات آمریکایی تایید کردند که تعرضات اخیر به حریم هوایی عراق زیر سر اسرائیل بوده است

ملت عراق منتظر واکنش دولت

بالاخره رازها از پرده برون افتاد و معلوم شد حملات مشکوک طی یک ماه گذشته به مواضع و مقرهای حشد الشعبی عراق، کار رژیم صهیونیستی بوده است. صهیونیست‌ها به کمک آمریکایی‌ها، ناتوان از ضربه زدن مستقیم به ایران مواضع بعضی از احزاب و گروه‌های مدافع محور مقاومت در منطقه را هدف قرار می‌دهند. حملات اخیر خشم و اعتراض یکپارچه عراقی‌ها را برانگیخته و از دولت و مجلس این کشور خواستند در مقابل این تعرضات واکنش جدی نشان دهند. آیا حملات اخیر دور تازه‌ای از جنگ و تنش را در عراق دامن خواهد زد؟

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، منابعی در واشنگتن تایید کردند که عامل انفجارهای اخیر در برخی پایگاه‌های نظامی عراق، رژیم صهیونیستی بوده است. روز پنج شنبه دو مقام ارشد آمریکایی به این روزنامه گفتند طی روزهای اخیر اسرائیل چندین بار علیه انبارهای تسلیحاتی و زاغه‌های مهمات در عراق حمله هوایی انجام داده است. نیویورک تایمز در ادامه نوشت این تجاوزات می‌تواند عراق را بی‌ثبات کرده و بیش از پیش این کشور را در مناقشات بین آمریکا و ایران درگیر کند.
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی چند روز پیش در جریان سفر به اوکراین مدعی شده بود اسرائیل در هرجایی که بتواند منافع ایران را هدف قرار خواهد داد. وی پنجشنبه گذشته نیز در گفت‌وگو با شبکه ۹ تلویزیونی اسرائیل گفت: « ما علیه جمهوری اسلامی در همه منطقه اقدام می‌کنیم؛ از جمله در عراق. خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در این رابطه نوشت:«دو مقام آمریکایی که نامشان را فاش نکردند گفتند، اسرائیل در ماه ژوئیه حمله‌ای را به یک انبار تسلیحاتی در عراق صورت داده و در این حمله «دو فرمانده نظامی ایرانی» کشته شده‌اند.»
اعلام جنگ علیه عراق
احمد الاسدی، نماینده پارلمان عراق می‌گوید ورود رژیم صهیونیستی به حریم هوایی عراق به مثابه اعلام جنگ ضدعراق است. تحلیلگران می‌گویند در واقع رژیم صهیونیستی با گشودن یک جبهه جدید خود را درگیر جنگی جدید در منطقه خواهد کرد و طبعا نیروهای آمریکایی در عراق نیز از ترکش این حملات مصون نخواهند ماند. این‌گونه اقدامات خودسرانه حتی می‌تواند به برافروختن یک جنگ جدید در منطقه منجر شود. بنابراین به گفته الاسدی: «سکوت درباره تجاوز، موضع عقلانی نیست و عقلانیت و واقع‌بینی سیاسی اقتضا می‌کند که از همه گزینه‌های دیپلماتیک استفاده شود. باید برای دفاع از حاکمیت عراق که از سوی اسرائیل و متحدان آن نقض می‌شود، تحرک بین‌المللی انجام شود.» الاسدی تاکید دارد گزینه پاسخ و واکنش نشان دادن به این حملات باقی و برقرار است زیرا آنها جنگ را خواستند. باید به این جنگ‌طلبی و اعلام جنگ واکنش کوبنده‌ای داده شود و وظیفه شرعی و ملی ما ایجاب می‌کند هرکس جنگی را علیه ما به راه انداخت با واکنش روبه‌رو شود.
ادامه این حملات کورکورانه و خارج از عرف بین‌الملل که بیشتر به راهزنی‌های هوایی شباهت دارد با واکنش تند و سریع نیروهای حشد الشعبی نیز مواجه شده است. آنچنان که منابع خبری عراق روز گذشته اعلام کردند نیروهای حشد الشعبی موفق شدند یک پهپاد ناشناس را هدف قرار داده و سرنگون کنند. به گفته نصر الشمری، معاون دبیرکل جنبش النجباء عراق این پهپاد در حال پرواز بر فراز مقر تیپ ۱۲ حشد الشعبی بود که پدافند این تیپ آن را سرنگون کرد. قبلا ابومهدی المهندس، معاون رئیس هیات حشد الشعبی گفته بود هر هواپیمایی که بدون مجوز دولت عراق بر فراز مقرهای حشد الشعبی به پرواز درآید بی‌درنگ ساقط خواهد شد. سرنگونی این پهپاد موجب خرسندی عراقی‌ها و جوانان بحرینی شد و آن را در راستای «متوقف کردن قلدری آمریکا و اسرائیل» دانستند.
دهن‌کجی آمریکایی‌ها
محدی الامرلی، عضو کمیسیون امنیت و دفاع در پارلمان عراق طی سخنانی گفت اگر یک بار دیگر، مواضع سازمان حشد الشعبی هدف حمله قرار گیرد، پارلمان، دولت را مجبور خواهد کرد تا توافق با ائتلاف بین‌المللی آمریکا را لغو کند. زیرا تحقیقات نشان می‌دهد ائتلاف بین‌المللی به جنگنده‌های اسرائیلی اجازه داده است که مواضع حشد الشعبی را بمباران کند.
از سوی دیگر قصی عباس، یکی از نمایندگان ائتلاف فتح در پارلمان عراق با اشاره به دهن‌کجی آمریکا نسبت به تصمیم دولت عراق و این‌که هواپیماهای آمریکایی بدون موافقت بغداد در آسمان عراق جولان خواهند داد، می‌گوید: «دوگانگی و تناقض در مواضع آمریکایی‌ها مشاهده می‌شود. آنها در ابتدا از تصمیم عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق مبنی بر ممنوعیت هر پروازی بر فراز عراق بدون موافقت بغداد استقبال کردند اما امروز مجدد اعلام کرده‌اند که وقعی به این خواسته نمی‌نهند و این نگران‌کننده است. » به گفته قصی عباس این برخوردها نشان می‌دهد تصمیمات عراق درباره حاکمیت و امنیت ملی خود از سوی طرف خارجی مورد بی توجهی قرار می‌گیرد.
روز پنجشنبه گذشته پس از اعتراض دولت عراق، جیمز راولنسون سخنگوی ائتلاف آمریکایی گفته بود پروازهای ویژه نیازی به موافقت دولت عراق ندارد. برای هر حادثه فردی نمی‌توان مجوز جداگانه گرفت. شرایطی وجود دارد که با دشمن درگیری پیش می‌آید و باید فورا اقدام کرد و نمی‌شود منتظر مجوز ماند.
معنای این سخنان نقض کامل حاکمیت عراق است. زیرا دولت آمریکا می‌گوید هرگاه تشخیص داد باید پروازی صورت گیرد لزومی به اجازه از دولت عراق نمی‌بیند. این درحالی است که تاکنون آمریکایی‌ها در مذاکرات رسمی خود بارها بر حق حاکمیت عراق تاکید کرده و گفته بودند به حفظ حریم هوایی این کشور متعهد خواهند بود. روز پنجشنبه، برهم صالح رئیس‌جمهور عراق به همین مناسبت نشستی خاص را با عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر و محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان در کاخ دارالسلام بغداد ترتیب داد. در این نشست اوضاع امنیتی کشور به‌ویژه انفجارهای اخیر مورد بررسی کامل قرار گرفت و حاضران بر اهمیت پایبندی ائتلاف بین‌المللی به حفظ امنیت حریم هوایی عراق در قبال هرگونه نقض یا هدف قرار گرفتن کشور تاکید کردند.
تحولات اخیر عراق نشان می‌دهد که دولت عادل عبدالمهدی باید سکوت خود را شکسته و واکنشی جدی و سخت در برابر تجاوزات هوایی صهیونیست‌ها نشان دهد. این خواست همه گروه‌های عراقی است . در غیر این صورت باید شاهد تجاوز بیشتر صهیونیست‌ها بود. مردم عراق هنوز حمله 38 سال پیش هواپیماهای رژیم صهیونیستی را فراموش نکرده‌اند که با کمک کشورهای عربی بزرگ ترین نیروگاه اتمی عراق در استان بابل هدف قرار گرفت و منهدم شد. تجربه ثابت کرده سکوت در برابر صهیونیست ها ممکن است خسارت‌های سنگینی را به همراه داشته باشد .

رحیم محمدی

بین‌الملل

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بحران بی‌تدبیری

بحران بی‌تدبیری

تعداد قربانیان کرونا چند روزی است دوباره سه‌رقمی شده است و دیروز ۳۹۸ ایرانی قربانی کرونا لقب گرفتند.

راه مقاومت ادامه دارد

راه مقاومت ادامه دارد

عروج ملکوتی سردار محمد حجازی، جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، همه محبان و طرفداران جبهه مقاومت را مغموم کرده است.

یک انقلابی کارآمد

یک انقلابی کارآمد

سردار حجازی نمونه یک انسان متخلق بود. آشنایی ایشان با پدرم شهیدهمدانی به دوران دفاع‌مقدس بازمی‌گردد و در یک بازه زمانی یکساله از ۶۶ تا ۶۷ ارتباط و دوستی میان سرداران جعفری، همدانی و حجازی بیشتر می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر