مدیرکل محیط زیست خراسان رضوی از زنده‌گیری یک قلاده پلنگ در اقدامی کم‌نظیر خبر داد.
کد خبر: ۱۲۱۹۹۸۴
یک قلاده پلنگ در پارک ملی تندوره زنده‌گیری شد + عکس

به گزارش جام جم آنلاین از تسنیم ، تورج همتی اظهار داشت: درپی حملات متعدد یک قلاده پلنگ به سگ‌های گله دامداران در روستای درونگر واقع در حاشیه پارک ملی تندوره، بلافاصله تیم درمانی و نجات برای زنده‌گیری این پلنگ به منطقه اعزام شدند.

وی ضمن اشاره به اینکه پروژه بیهوشی به کمک بلو پایپ و زنده‌گیری این پلنگ نر 5 ساله که اقدامی بی‌نظیر در سطح کشور است با موفقیت انجام شد ادامه داد: خوشبختانه این سومین پلنگی است که ظرف یک سال گذشته از سوی تیم درمانی نجات حیات وحش استان وارد فرایند درمانی می‌شود.

همتی ادامه داد: آثار زخم روی بدن این پلنگ و خصوصا عفونت‌های ناشی از محل فرورفتگی دندان نیش بر قسمت‌هایی از بدن این حیوان گواه بر نزاع و درگیری با گراز بود و به نظر می‌رسد پس از مصدومیت ناشی از این نزاع پلنگ توان لازم را برای شکار در زیستگاه اصلی نداشته است و به ناچار به روستای حاشیه منطقه پناه آورده است.

همتی با ابراز خرسندی از اینکه روستائیان و بومیان منطقه که در اثر حمله پلنگ دچار خسارت‌هایی شده بودند از آسیب رساندن به این گونه ارزشمند خودداری و مراتب را به حفاظت محیط زیست استان اطلاع داده‌اند گفت: این برخورد از سوی اهالی درونگر گواه بر اثر بخشی دوره‌های آموزشی زیست محیطی جوامع محلی بوده است که اهمیت تنوع زیستی و خصوصا گونه پرچم پلنگ را در دوره‌های متمادی یاد آور شده است.

همتی با اشاره به انتقال موفق این پلنگ از شهرستان درگز به اداره کل حفاظت محیط زیست استان جهت آغاز مراحل درمانی گفت: دامپزشک این اداره کل، فرمانده یگان حفاظت و مسئول نظارت بر امور حیات وحش حیات وحش استان در تیم اعزامی با تجهیزات کامل حضور داشتند و پس از پایش منطقه به کمک اهالی روستا، پلنگ با موفقیت بیهوش و از طریق قفس زنده‌گیری به مشهد انتقال یافت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ضمن اشاره به اینکه امروز صبح پلنگ انتقال یافته که دچار ضعف شدید جسمانی است، آماده انتقال به دامپزشکی جهت انجام معاینات لازم است گفت: پس از آن این گربه‌سان ارزشمند برای گذراندن دوران نقاهت به باغ وحش مشهد منتقل می‌شود.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
یک عارف انقلابی

گفت‌وگوی جام‌جم با علی سرلک درباره ویژگی‌ های شخصیتی آیت‌ا... فاطمی‌ نیا

یک عارف انقلابی

نیازمندی ها