jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۱۸۸۸۵ ۳۰ تير ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت بیش از یک میلیارد نفر در معرض ابتلا به بیماری سالک قرار دارند. گزش یک نوع پشه خاکی آلوده به انگل کافی است تا مشکلات بی‌شمار ناشی از ابتلا به «سالک» پدیدار شود.

هزینه‌های هنگفت ناشی از فرآیندهای درمان این بیماری، موجب شده است حوزه سلامت برای ریشه‌کن ساختن این بیماری آستین بالا بزند. شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی نیز در مسیر توسعه دانش و فناوری مقابله با این بیماری گام برداشته‌اند.
به گزارش جام‌جم و به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به‌تازگی یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی توانسته واکسن سالک را تولید کند که درانجام تست‌ها و آزمایشات بالینی موفق بوده است.
حمید دانشور مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان درباره اهمیت تولید واکسن کارآمد برای درمان این بیماری می‌گوید: تولید واکسن‌های مؤثر می‌تواند با کمک به کاهش شیوع این بیماری، ضمن ارتقای سلامت انسان، پرورش دام و طیور و همچنین تأمین پروتئین موردنیاز انسان را از مشکلات بعدی مصون کند.
این فعال فناور، از تولید واکسن بیماری «لیشمارنیوز احشایی» با دانش فنی بومی می‌گوید و ادامه می‌دهد: این بیماری انگلی مزمن است که در حیوانات وجود دارد و بر اثر گزش نوعی پشه خاکی از این حیوانات، انسان نیز به همین بیماری مبتلا می‌شود. با توجه به اهمیت جلوگیری از شیوع این بیماری واکسن یادشده را با استفاده از دانش فنی بومی در کشور تولید کردیم. این واکسن برای واکسینه کردن سگ مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند ضمن تأمین نیاز داخلی، با صادرات به دیگر کشورها، نیاز عمده و مبرم به درمان این بیماری را تأمین کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر