jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۱۸۷۸۱ ۳۱ تير ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

جنبش النهضه روز شنبه بیانیه‌ای را در شبکه‌های اجتماعی منتشر و اعلام کرد که این جنبش تصمیمات مهمی مانند نامزدی الغنوشی (۷۸ ساله) در رأس فهرست خود برای پایتخت اتخاذ کرده است.

انتخابات پارلمانی این کشور قرار است فصل پاییز (15 مهر) برگزار شود. عماد الخمیری، سخنگوی جنبش النهضه گفت هدف از تصمیم ورود الغنوشی به انتخابات پارلمانی این است که رهبران احزاب نقش اصلی را در این مرحله تعیین‌کننده از انتقال دموکراتیک در کشور بازی کنند. این در حالی است که از زمان انقلاب ۲۰۱۱ در تونس، الغنوشی در هیچ‌یک از دستگاه‌های اجرایی یا قانونگذاری تونس برای تصدی پست‌های رسمی وارد کارزار رقابت و انتخابات نشده است.
نامزد شدن الغنوشی برای ورود به پارلمان آینده این پیش‌‌بینی‌ها را تقویت می‌کند که وی سعی دارد نقش مهم‌تری را در مرحله آینده در تونس - ‌چه بسا به‌عنوان نخست‌وزیر یا رئیس پارلمان در صورت پیروزی - در انتخابات بازی کند. در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۴ حزب ندای تونس با کسب ۸۵ کرسی و حزب النهضه با به دست آوردن ۶۹ کرسی از ۲۱۷ کرسی پارلمان رتبه‌های اول و دوم را به دست آوردند. راشد الغنوشی، رهبر اسلام گرایان تونس و از مخالفان نظام سیاسی سابق تونس است. وی به دلیل مبارزات و فعالیت‌های سیاسی خود علیه حبیب بورقیبه و زین العابدین بن‌علی چند بار دستگیر شد.
الغنوشی چندی پیش در نامه‌ای خطاب به نشست ویژه سازمان جهانی اخوان‌المسلمین که در استانبول برگزار شد با اعلام جدایی راه النهضه از این گروه از اقدامات و تصمیم گیری‌های رؤسای اخوان در کشورهای عربی به‌خصوص نتایجی که بیداری اسلامی برای برخی کشورهای عربی به همراه داشت، انتقاد کرد و نسبت به توطئه‌ها برای فروپاشی و تجزیه و از بین بردن اتحاد و وحدت میهنی این کشورها هشدار داد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر