jamejamnashriyat
نشریات کلیک کد خبر: ۱۲۱۷۱۷۲ ۲۳ تير ۱۳۹۸  |  ۰۸:۰۰

ایران به دلیل قیمت پایین تعرفه برق، بهشت استخراج (ماینینگ) بین‌کوین در جهان به حساب می‌آید، به‌طوری که گاوداری‌ها و سوله‌های متروکه کم‌کم و بی‌سر‌و‌صدا در سراسر کشور به محلی برای استخراج ارز دیجیتال تبدیل شده‌اند.

همین استقبال باعث شده مسؤولان واکنش نشان دهند: به‌عنوان مثال آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به‌تازگی گفته برای استخراج‌کنندگان بیت‌کوین، پروانه قانونی صادر خواهیم کرد تا ابهامات این حوزه تاحدی رفع شود. این در حالی است که طبق مصوبه شورای عالی مبارزه با پولشویی، معامله رمز ارزها در کشور ممنوع است، اما هنوز قانون مدون و مصوبه‌ای رسمی درباره استخراج آنها وجود ندارد. از سوی دیگر، علی بخشی، رئیس سندیکای صنعت برق هفته گذشته در نشستی خبری اعلام کرد قیمت هر کیلووات ساعت برق فارم‌های استخراج رمز ارز، هفت سنت خواهد بود که البته این تعرفه هنوز به‌صورت رسمی ابلاغ نشده است. این رقم را اگر با توجه به قیمت فعلی دلار تبدیل کنیم، حدود ۹۰۰ تومان خواهد شد. به گفته سپهر برزی‌مهر، دبیر سندیکای برق به ازای استخراج هر واحد بیت‌کوین، ۷۲ هزار کیلووات ساعت برق مصرف می‌شود که با احتساب نرخ واقعی برق، استخراج‌کنندگان باید ۳۶ میلیون تومان پرداخت کنند.
او توضیح می‌دهد: «یارانه هر کیلووات ساعت برق ۵۰۰ تومان است، یعنی تولید یک واحد بیت‌کوین حدود ۳۵ تا ۳۶ میلیون تومان برای صنعت برق هزینه دارد. در حالی که در حال حاضر استخراج‌کنندگان برای تولید یک واحد بیت‌کوین حدود پنج تا شش میلیون می‌پردازند.»

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حساسیت اروپا نشانه درستی کار ایران است

حساسیت اروپا نشانه درستی کار ایران است

در روزهای اخیر شاهد اقدام هماهنگ سه کشور اروپایی در احضار سفرای جمهوری اسلامی ایران بوده‌ایم و این مساله نشان می‌دهد ما دقیقا روی موضوع حساسی دست گذاشته‌ایم که این‌گونه باعث واکنش اروپایی‌ها شده‌ است.

رقص کرونا مقابل چشمان بسته ناظران

رقص کرونا مقابل چشمان بسته ناظران

از دو هفته پیش که با افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در کشورمان مواجه شدیم، این انتظار وجود داشت رفته‌رفته رشد قابل‌توجهی را نیز در موارد مرگ‌ومیر ناشی از این بیماری مشاهده کنیم؛ اتفاقی که دیروز رخ داد و مجدد آمار جان‌باختگان ناشی از کرونا از مرز200 نفر در روز تجاوز کرد.

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر