مدیرکل دامپزشکی استان‌ مطرح کرد:

ابتلای یک نفر به تب کنگو در اصفهان

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان عنوان کرد: به دلیل کشتار غیرمجاز یک فرد دامدار به تب کریمه کنگو مبتلا شده بود که در حال حاضر در وضعیت خوبی به سر می‌برد.
کد خبر: ۱۲۱۶۷۰۵
ابتلای یک نفر به تب کنگو در اصفهان

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا ، شهرام موحدی با بیان اینکه بیماری تب کریمه کنگو بیماری ویروسی، خطرناک و کشنده در انسان است، اظهار کرد: عامل این بیماری ویروس است و ویروس توسط کنه منتقل می‌شود. این کنه که در دام آلوده است، به انسان نیش زده و او را آلوده می‌کند و یا دام دیگری این ویروس را به بدن جانور دیگری انتقال می‌دهد.

وی با تاکید بر اینکه تب کریمه کنگو یک بیماری دامی نیست، ادامه داد: به غیر از تب زودگذر و نامشهود، هیچ علامت دیگری در دام مشاهده نمی‌شود. در نتیجه این بیماری را باید بیماری انسانی دانست. تب کریمه کنگو می‌تواند به عنوان مخزن ویروس در مدت هفت تا ۱۰ روز در بدن دام باشد و پس از آن پاک می‌شود.

مدیر کل دامپزشکی استان اصفهان در خصوص راه‌های انتقال این ویروس به بدن انسان، گفت: این ویروس از طریق گزش کنه آلوده و همچنین هنگام ذبح دام از طریق ملتحمی چشم یا زخم دست به بدن منتقل می‌شود. دامداران و قصابان باید از له کردن کنه‌های روی بدن دام جلوگیری کنند. همچنین پزشکان و دامپزشکان و پرستاران که در تماس با افراد و وسایل آلوده هستند، قصابان، سلاخان و کارگران کشتارگاه‌ها، دامداران و چوبداران و عشایر و در نهایت هرفردی که در معرض گزش کنه است، آلوده خواهد شد.

موحدی افزود: در افراد عادی که در فصل تابستان برای گشت و گذار به مراتع می‌روند نیز امکان ابتلاء به بیماری در اثر گزش کنه آلوده وجود دارد. برای مثال در سال ۹۵ فردی به علت چیدن قارچ وحشی بیابانی دچار گزش کنه شد.

وی در رابطه با علائم بیماری در حوزه انسانی، توضیح داد: این علائم شامل تب و لرز، سردرد، درد عضلانی، گلو درد، درد شکم، تهوع، اسهال و پرخونی ملتحمه چشم است و معمولاً سه یا چهار روز بعد از ابتلاء به بیماری دانه‌های قرمزرنگی مثل جوش بر روی سطح پوست در قسمت سینه و یا دست و پا مشاهده می‌شود. این دانه‌های قرمز شروع به خونریزی در زیر پوست می‌کنند و سپس در اثر خونریزی شدید در زیر پوست، فرد به خون دماغ، استفراغ خونی و مدفوع خونی دچار می‌شود و در صورت عدم درمان، بیمار فوت خواهد کرد.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان تاکید کرد: چنانچه فردی احتمال گزش کنه می‌دهد و علائم گفته شده را دارد، باید سریعاً به مراکز درمانی مراجعه کند، زیرا این بیماری تا هنگامی که از زمان مطلوب برای درمان نگذرد، قابل درمان است.

موحدی با بیان اینکه کنترل، پیشگیری و محافظت دربرابر گزش کنه‌ها با سم پاشی دام‌ها در اماکن دامی انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: قصابان، سلاخان و کسانی که در کشتارگاه‌ها کار می‌کنند، حتماً باید از عینک، چکمه، لباس کار و دستکش استفاده کنند، همچنین به هیچ عنوان تحت عنوان نذورات و یا کشتن گوسفند جلوی عروس و داماد و کسانی که به مکه می‌روند، دامی ذبح نشود، چرا که در صورت آلوده بودن دام ترشحات آن موجب آلودگی افراد آن منطقه می‌شود.

وی افزود: هنگام ذبح دام آلوده به کنه به علت کاهش درجه حرارت لاشه دام، این کنه‌ها از پوست جدا شده و به افرادی که درجه حرارت عادی دارند، منتقل می‌شوند. کنه‌ها را نباید با دست له کرد و درصورت گردش در مراتع، مراقبت و جلوگیری از گزش کنه لازم است.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان در خصوص اقدامات دامپزشکی برای مقابله با این بیماری، گفت: دامپزشکی در حد توان اعتباری، بدن ۲۴ هزار رأس دام سنگین، بیش از ۱۵۰ هزار رأس دام سبک و بیش از ۸۹۰ هزار مترمربع از اماکن دامی را در سال ۹۸ سم پاشی کرده است. با این وجود همواره نسبت به سم پاشی دام‌ها به دامداران، روستاییان و شورای شهر روستاها توصیه می‌کند، زیرا اعتبارات دولتی به تنهایی کفاف نخواهد داد.

موحدی ادامه داد: آموزش دامداران از جمله راه‌های جلوگیری از این ویروس است، بنابراین در تمام کشتارگاه‌ها بنرهایی نصب شده و قصابان و سلاخان آموزش چهره به چهره داده می‌شوند، همچنین بیش از حدود ۱۲ هزار پیامک بهداشتی و تعداد بسیار زیادی پمفلت و بروشور توزیع شده است.

شرایط مطلوب اصفهان در مقابله با تب کنگو

وی با تاکید بر اینکه استان اصفهان در ابتلاء به تب کریمه کنگو در شرایط بسیار مطلوبی به سر می‌برد، اظهار کرد: این به معنای فراموشی خطر تب کریمه کنگو نیست، زیرا این بیماری بومی کشور همیشه بوده و است، اما در استان اصفهان به علت شرایط مطلوب برای مقابله با این بیماری، در سال ۹۷ به هیچ عنوان بیماری در این زمینه نداشتیم و در سال ۹۸ تا به امروز تنها یک نفر مبتلا به این بیماری شده که اکنون در وضعیت خوبی به سر می‌برد.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان تاکید کرد: این فرد دامدار به دلیل کشتار غیرمجاز مبتلا به تب کریمه کنگو شده بود.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها