jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۱۶۴۹۷ ۱۸ تير ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

در روزگاران قدیم مرد ثروتمندی زندگی می‌کرد که از دار دنیا - منهای اموال و املاک و مستغلات بسیار - یک پسر داشت. اما هرچه تلاش و کوشش می‌کرد او را درست تربیت کند، او درست تربیت نمی‌شد و همواره کارهای زشت و ناپسند انجام می‌داد و از کرده‌های خود نیز دلشاد بود. روزی پدر پسر او را برای خرید انگور، انجیر و انار به بازار میوه و تره‌بار فرستاد. پسر رفت و چندین ساعت بعد هنگام غروب در حالی‌که فقط انجیر خریده بود به خانه بازگشت.

پدر، پسر را کتک زد. پسر گفت: چرا می‌زنی؟ پدر گفت: به دو دلیل. اول این‌که تو را برای خرید سه چیز فرستادم و تو یک چیز خریدی و دو چیز دیگر را پیچاندی و دوم این‌که تا الان کدام قبرستانی بودی؟ پسر کتک‌ها را خورد و هیچ نگفت.
فردای آن‌روز پدر پسر به‌سختی بیمار شد، به حدی که در بستر افتاد و توان رفتن به درمانگاه نیز نداشت. در نتیجه پسر را صدا زد و گفت: ای پسر، برو دکتر خبر کن. پسر رفت و سه دقیقه بعد همراه چند نفر به خانه بازگشت. پدر گفت: چه زود برگشتی. اینها کی‌اند؟ پسر گفت: به من گفتی وقتی تو را پی کاری فرستادم اول این‌که زود بیا و دوم این‌که چند کار را بکن. من زود آمدم و این اولی پزشک عمومی است و در درمان بیماری‌های عمومی بسیار حاذق است و حتی کارتخوان نیز دارد. پدر گفت: خب. دومی کیست؟ پسر گفت: دومی طبیب سنتی است که اگر درمان‌های طب جدید بر تو اثر نکرد، با روش‌های سنتی از قبیل جوشانده، دمنوش و پمادهای دست‌ساز تو را درمان کند. پدر گفت: خب، سومی کیست؟
پسر گفت: سومی وکیل است که اگر درمان‌های امروزی و سنتی نتوانست تو را درمان کند و خدای‌نکرده زبانم لال بعد از صد و بیست سال، درباره اموال، املاک و مستغلاتت تصمیمات لازم را اتخاذ نماید. پدر گفت: ای بی‌شرف. چهارمی کیست؟ پسر گفت: چهارمی مدیر مؤسسه تکفین و تدفین سرای‌باقی‌گستران پویاست و او را آورده‌ام تا با مشورت خودت،‌ محل دفن و برنامه مراسم ترحیمت را طراحی کند. پدر که کلا توقع نداشت، بیماری را فراموش کرد و چوب را برداشت و به دنبال پسر و همراهان افتاد و نفری یک چوب به آنها زد و آنها را خاموش کرد.

امید مهدی‌نژاد

روزنامه‌نگار

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر