jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۱۵۶۷۹ ۱۵ تير ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

اگر مبنای توقیف نفتکش ایرانی آنگونه که اسپانیا اعلام کرده در خواست آمریکا باشد به این معناست که این اقدام مغایر با قوانین بین‌المللی بوده است چرا که تحریم‌های آمریکا علیه ایران مغایر با موازین بین‌المللی است، تحریم آمریکا تحریم‌هایی یکجانبه علیه ایران است و پایه حقوقی و بین‌المللی ندارد، بنابراین عمل آمریکا و هر کشور دیگری که با آمریکا در این مسیر همکاری کند خلاف موازین بین‌المللی است.

نکته دیگر این که انگلیس معتقد است توقیف نفتکش ایران در چارچوب تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه بوده است، در این صورت هم دو ایراد مطرح می‌شود، اول این‌که همه کشورها اطلاع ندارند چه کشوری توسط چه کشور و یا گروهی از کشورها مورد تحریم قرار گرفته است، ایراد بعدی این است که هیچ کشوری موظف به رعایت تحریم‌ها به غیر از تحریم‌هایی که در چارچوب منشور ملل متحد رخ می‌دهد نیست. همچنین باید از پیش اعلام شود که ممکن است کشتی‌هایی که به مقصد سوریه در حال حرکت هستند مورد بازرسی قرار گیرند تا این کشورها نسبت به نوع رفتار خود اطلاع داشته باشند. بنابراین از جنبه‌های اخلاقی و حقوقی این اقدام انگلیس در معرض سوال قرار دارد.
جمهوری اسلامی ایران در برابر این اتفاق چند راه حل دارد، یک راه حل حقوقی است و ایران می‌تواند از طریق نهادهای بین‌المللی مانند دیوان لاهه و سایر نهادهای حقوقی این موضوع را پیگیری کند، چرا که اگر قرار باشد هر کشوری در قلمرو سرزمینی خود و یا مناطق دریای آزاد رفتار غیردوستانه‌ای علیه کشور دیگری داشته باشد روابط بین‌الملل آرام و مسالمت آمیز نخواهد بود. همچنین جمهوری اسلامی ایران می‌تواند از طریق راه حل سیاسی این موضوع را پیگیری کند زیرا اگر این اتفاق حل نشود می‌تواند بر ادامه مناسبات دو کشور لطمه وارد کند.
راه‌حل سوم اقدام متقابل است. اگر قرار است کشتی‌های کشوری در دریای آزاد و آبهای سرزمینی کشور دیگر مورد تعرض واقع شوند برای ایران هم به‌سادگی این امکان وجود دارد، زیرا روابط بین‌الملل بر اقدام متقابل استوار است و اگر امنیتی وجود دارد برای همه است و اگر نیست برای هیچ کسی وجود نخواهد داشت.

نوذر شفیعی

استاد دانشگاه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ورود بورسی پرابهام

ورود بورسی پرابهام

با گسترش بازار سرمایه و رکوردزنی شاخص بورس در ماه‌های اخیر، بسیاری از شرکت‌ها متقاضی حضور در بورس و عرضه عمومی سهام خود در بازار سرمایه هستند.

«برد - برد» واقعی

«برد - برد» واقعی

یکی از اصلی‌ترین وظایف دستگاه سیاست خارجی تدوین استراتژی کار با کشورهای مختلف و طراحی راهبردهای بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر