jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۱۱۸۵۸   ۲۶ خرداد ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

اخبار و گمانه‌ها از افزایش حملات ضدآمریکایی در عراق حکایت دارد

خانه شیشه‌ای آمریکایی‌ها در عراق

خبرهایی مبنی بر حمله موشکی به نزدیکی سفارت آمریکا در عراق از سوی مقامات عراقی تکذیب شد. همزمان اعلام شد حملاتی نظامی به محل استقرار نیروهای نظامی آمریکا در منطقه بلد صورت گرفته است. یک ماه پیش نیز گزارش شد که خمپاره‌ای به منطقه سبز بغداد و نزدیکی سفارت آمریکا در این منطقه شلیک شده است. مجموع این خبرها آسیب‌پذیری شدید نیروهای آمریکایی مستقر در عراق را نشان می‌دهد. مقامات آمریکایی اما به جای تحلیل درست این حوادث بلافاصله بعد از هرگونه حمله‌ای «عوامل ایران» را متهم می‌کنند؛ ادعایی واهی که تا به حال ایران بارها به آن پاسخ داده است.

روز گذشته منابع امنیتی عراق حمله موشکی به ساختمانی در نزدیکی سفارت آمریکا در منطقه سبز (الخضراء) در مرکز بغداد را تکذیب کردند. پیش از آن شبکه سومریه نیوز عراق گفته بود اواسط شامگاه پنجشنبه موشکی از نوع کاتیوشا به منزلی در منطقه الجادریه در مرکز بغداد اصابت کرد. منطقه الجادریه در نزدیکی منطقه الخضراء قرار دارد که دربرگیرنده تعدادی سفارتخانه خارجی از جمله سفارت آمریکاست. این خبر بعد از السومریه نیوز در رسانه‌های عربی به‌خصوص العربیه بازتاب گسترده‌ای داشت و شبکه اسکای نیوز عربی نیز آن را منتشر کرد. با این حال دیروز محمد الربیعی، نایب‌رئیس کمیته امنیتی عراق گفت: آنچه رسانه امنیتی منتشر کرده را تکذیب می‌کنیم. هیچ موشکی به منزل مسکونی در منطقه الجادریه اصابت نکرده و وضعیت امنیتی بغداد بسیار خوب است.
شلیک به پایگاه نظامیان آمریکایی
این رویداد در حالی بود که خبرهای دیگری حکایت از شلیک سه خمپاره به پایگاه هوایی بلد در ۶۴ کیلومتری شمال بغداد داشت. براساس منابع عراقی این خمپاره‌ها منجر به آتش‌سوزی در علفزارهای اطراف شد، اما تلفاتی در پی نداشت. پایگاه هوایی بلد یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های استقرار نیروهای آمریکایی است که هم زمان با سال نو میلادی دونالد ترامپ و همسرش به صورت سرزده و به شکلی توهین آمیز مخفیانه به این پایگاه سفر کردند و با سربازان آمریکایی عکس یادگاری گرفتند.
منابع خبری می‌گویند در مجموع ۵۲۰۰ سرباز آمریکایی در عراق مستقر هستند. البته در این‌باره آمارهای دیگری نیز وجود دارد و تعداد این سربازان را تا 7000 نفر تخمین می‌زند. اواخر سپتامبر ۲۰۱۷ پنتاگون، تعداد این سربازان را 8000 نفر اعلام کرد. آمریکایی‌ها مدعی‌اند حضور این سربازان برای ارائه حمایت‌ها و آموزش‌های لجستیک به سربازان عراقی است. لیکن مقامات سیاسی عراق تاکنون بارها خواستار خروج نیروهای آمریکایی از این کشور شده‌اند. آنها با این استدلال که جنگ با داعش در این کشور پایان یافته حضور نیروهای خارجی را غیر مشروع دانسته و از آمریکا می‌خواهند هرچه زودتر آنها را خارج کند. دولت دونالد ترامپ اما با بهانه قرار دادن بقایای داعش در سوریه مدعی است که این نیروها برای ادامه مبارزه با بقایای داعش ضروری‌اند. هم‌اکنون بخش دیگری از نیروهای آمریکایی در پایگاه‌های القائم، الخازر و التنف و بخشی از نیروهای آمریکایی نیز بدون اطلاع دولت مرکزی بغداد در اربیل کردستان مستقر هستند.
حملات رو به افزایش
این آخرین بار نیست که خبرهایی با محتوای حمله به سفارت آمریکا در بغداد منتشر یا تکذیب می‌شود و قطعا آخرین بار نیز نخواهد بود. اردیبهشت گذشته شبکه خبری اسکای‌نیوز عربی از وقوع انفجاری در منطقه سبز پایتخت عراق خبر داد. به دنبال آن منابع امنیتی عراق تاکید کردند موشک‌هایی که به منطقه سبز اصابت کرده، از منطقه الغدیر در بغداد شلیک شده بود. به دنبال این حادثه، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه لفاظی‌ها و فرافکنی‌های خود درباره ایران در حساب توییتری خود خطاب به ایران نوشت: «اگر ایران می‌خواهد بجنگد این رسما پایانش خواهد بود؛ هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید.»
منطقه بین‌المللی سبز به وسعت ۱۰کیلومترمربع در محله کرخ واقع در مرکز شهر بغداد پایتخت عراق واقع است. در این منطقه مهم، مراکز دولتی عراق، سفارتخانه‌های متعددی چون آمریکا و انگلیس، دفاتر نهادهای بین‌المللی همچون سازمان ملل و اتحادیه اروپا در آنجا قرار دارد. سال 2014 نیز همین منطقه هدف یک حمله موشکی دیگر قرار گرفت که طی آن سه موشک کاتیوشا به طرف سفارت آمریکا در بغداد شلیک شد. منابع عراقی گفتند از اینها یک موشک به ساختمان سفارتخانه و دو موشک دیگر در اطراف آن سقوط کرده است. اینها همه آسیب‌پذیری شدید آمریکایی‌ها را در عراق نشان می‌دهد. گویی آنها در خانه‌ای شیشه‌ای نشسته و هرلحظه بیم آن دارند که از جایی به آنها حمله شود. چنین وضعیت لرزان و هراسناکی موجب شده تا بعضی از منتقدان ترامپ نسبت به عواقب اقدامات جنگ افروزانه او به‌خصوص در ارتباط با ایران هشدار دهند. برای مثال وندی شرمن، مذاکره‌کننده سابق هسته‌ای آمریکا بعد از درج نام سپاه پاسداران از سوی آمریکا به عنوان یک سازمان تروریستی گفت این اقدام موجب به خطر انداختن جان سربازان این کشور در عراق خواهد شد. به گزارش نیویورک‌تایمز، وی تاکید کرد: «دولت اوباما به فکر درج نام سپاه پاسداران به‌عنوان یک سازمان تروریستی خارجی بود، اما این کار را نکرد، زیرا خطراتی که از این رهگذر متوجه آمریکایی‌ها می‌شد، مهم بود». پس از اقدام نابخردانه ترامپ، حکومت ایران نیز به صورت رسمی «فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به سنتکام» و تمامی نیروهای وابسته به این کشور در منطقه را در زمره گروه‌های تروریستی قرار داد تا نشان دهد در این باره کاملا جدی بوده و مقابله به مثل خواهد کرد. حال به نظر می‌رسد هرگونه تشدید تنش بین ایران و آمریکا می‌تواند به صورت مستقیم سربازان آمریکایی مستقر در عراق را هدف قرار دهد و بر تعداد کشته‌های آنها در این کشور بیفزاید.

آماری که هرگز روشن نمی‌شود

دولت آمریکا به عمد از انتشار گزارش‌های موثق درباره تعداد سربازان کشته‌شده خود در عراق یا افغانستان جلوگیری می‌کند. به همین دلیل نمی‌توان به طور دقیق آماری از این دست ارائه کرد. یک آمار منتشر شده از سوی روزنامه الاهرام مصر نشان داد دست‌کم 2015 سرباز آمریکایی در عراق کشته شده‌‌اند. این به‌جز هزاران عراقی دیگری است که در جریان سال‌های جنگ این کشور کشته یا مجروح شده‌اند. آمریکا همزمان جنگ دیگری را در افغانستان شروع کرده بود که آن هم خسارات سنگینی به دنبال داشت. آمریکایی‌ها به عمد آمار مطمئن و روشنی از کشته‌شدگان این کشور در افغانستان نیز ارائه نمی‌کنند. برای مثال در یک گزارش آمده بود طبق مطالعات پروفسور مارک هرولد در روزنامه گاردین فقط در سه ماه اول جنگ افغانستان بیش از ۴۰۰۰ سرباز آیساف و پیمانکاران غیرنظامی، ۱۵۰۰۰ نیروی امنیت ملی افغانستان و همچنین بیش از ۲۰هزار غیرنظامی کشته شدند.

علی باقری

بین‌الملل

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حضور هوشمندانه مردم در انتخابات

حضور هوشمندانه مردم در انتخابات

جمهوری اسلامی ایران دارای یک نظام مردم‌سالار دینی است و محصول انقلاب اسلامی ایجاد بزرگ‌ترین نظام دموکراتیک بر‌مبنای تفکر اسلامی در سطح دنیاست.

شعار زدگی در بهداشت و درمان

شعار زدگی در بهداشت و درمان

دیروز رئیس‌جمهوری گفت کارنامه هشت سال فعالیت دولت در زمینه بهداشت و درمان از زمان هخامنشیان تاکنون بی‌نظیر بوده است.

مشارکت مبنای اقتدار کشور

مشارکت مبنای اقتدار کشور

یک: انتخابات ۲۸خرداد از طرفی فریضه شرعی، ملی و حق قانونی آحاد ملت و از طرفی خروش عمومی و مصونیت بخش مردم بصیر ایران اسلامی در برابر دسیسه دشمنان است و از سوی دیگر مایه حفظ اعتبار نظام، تحکیم هرچه بیشتر آرمان‌های اصیل نظام اسلامی و منشأ خیرات و برکات ملموس در کشور است.

گفتگو

بیشتر
معروف، بزرگتر ماست

صابر کاظمی، ملی‌پوش والیبال در گفت‌وگو با جام‌جم: آرزوی هر بازیکنی هست که شاگرد آلکنو باشد

معروف، بزرگتر ماست

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر