jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۲۱۱۰۰۹ ۲۱ خرداد ۱۳۹۸  |  ۲۳:۰۲

پرواز با هواپیما علاوه بر جنبه‌های مثبت، برخی ویژگی‌های جالب دارد که از شنیدن آن تعجب می‌کنید.

حیرت آورترین دانستنی‌ها از پرواز

به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران جوان، هواپیما یا همان طیاره‌ قدیمی چند صد سالی می‌شود که جای خود را در میان مردم باز کرده‌ است،؛ وسیله‌ حمل و نقل عمومی با ویژگی و قابلیت‌های بسیار که سفرهای طولانی مدت را برای شما آسان می‌کند.

در این خبر به معرفی برخی از ویژگی‌های منحصر به فرد هواپیما‌های مسافربری می‌پردازیم،‌ اطلاعاتی که مطمئن هستیم بسیاری از شما از آنها بی‌خبر هستید.

اگر سرماخورده‌اید سوار هواپیما نشوید

همه افراد هنگام سفر کردن با هواپیما دچار گرفتگی گوش می‌شوند و این موضوع به دلیل فشار هواست؛ برخی از مسافران برای رهایی از این مشکل هنگام سفر آدامس جویده و غذا می‌خورند، اما افرادی که سرماخورده‌اند و یا تب دارند باید تا حد ممکن از سفر کردن با هواپیما پرهیز کنند، زیرا در این حالت گوش‌های آنها بیش از دیگر مسافران می‌گیرد تا جایی که حتی ممکن است به مشکلات شنوایی دچار شوند.

اتاقی مخفی برای استراحت خدمه پرواز

در هواپیما اتاقی وجود دارد که مختص مهمانداران و خلبان‌هاست، این اتاق مخفی که هیچ یک از مسافران آن را نمی‌بینند محلی برای استراحت خدمه پروازی است و اغلب هواپیما‌های بزرگ که سفر‌های طولانی مدت را انجام می‌دهند این اتاق را دارند.

پرواز هواپیما حتی با یک موتور روشن

اگر هنگام سفر با هواپیما و در حین پرواز متوجه شدید که یکی از موتور‌های آن دچار نقص فنی شد به هیچ وجه نگران نباشید، زیرا هواپیما حتی با یک موتور هم قادر است پرواز کند.

۲ موتور تعبیه شده در هواپیما تنها برای سفر‌های طولانی مدت است و در سفر‌های کوتاه حتی با یک موتور هم می‌توان پرواز کرد.

دریچه فرار داخل کابین خلبان

در هواپیما چندین دریچه فرار وجود دارد که مهمانداران پیش از شروع پرواز محل آنها را به مسافران نشان می‌دهند، اما شاید برایتان جالب باشد بدانید در کنار این دریچه‌ها، یک دریچه فرار مخفی در کابین خلبانی و بالای سر کاپیتان وجود دارد که خلبان در زمان‌های خطرناک می‌تواند از طریق آن فرار کند.

چرا غذایی که داخل هواپیما می‌خوریم شیرین است؟

اغلب مواد غذایی که در هواپیما به مسافران داده می‌شود همان غذاهایی همیشگی است که مصرف می‌کرده‌اند اما مسافران گمان می‌کنند این غذاها شیرین هستند؛ دلیل این اتفاق به تغییر فشار هوا و در نتیجه تغییر طعم زبان و ذائقه مربوط می‌شود.

سوراخ کوچک پنجره هواپیما

سوراخ کوچک روی پنجره هواپیما‌ به دلیل ایجاد تعادل هوایی در طول پرواز تعبیه شده است؛ این سوراخ کوچک دمای محیط داخل هواپیما را با بیرون آن یکی کرده و از شکستگی شیشه پنجره هواپیما جلوگیری می‌کند.

دردسر‌ سیفون دستشویی هواپیما

حواستان باشد هیچ زمان در هنگام سفر با هواپیما و استفاده از دستشویی داخل آن از سیفون توالت فرنگی استفاده نکنید؛ دستشویی هواپیما مانند یک وکیوم و مکش بسیار قوی عمل کرده و ممکن است به آسیب اعضای داخلی بدن و خارج شدن آن‌ها از بدن منجر شود به همین دلیل اگر به دنبال استفاده از دستشویی هستید هر زمان که از توالت فرنگی دور شدید سیفون را بکشید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: