jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۰۸۷۱۱ ۰۷ خرداد ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

با توجه به بالا رفتن سن ازدواج و دیر اقدام کردن زوجین برای بچه‌دار شدن، عوامل مختل‌کننده بارداری رو به افزایش است. علل ساختاری در ارگان‌های بارداری از جمله رحم مادر و همچنین اختلال در تعداد اسپرم‌ها و تخمک‌ها و بد شدن کیفیت ژنتیکی آنها بروز بارداری موفق را کاهش داده است به گونه‌ای که درصد قابل توجهی از زوجین درگیر مشکلات ناباروری هستند.

در اکثر موارد، علل ناباروری و سقط‌های مکرر مشخص نیست و صرفا با افزایش سن والدین به‌خصوص مادر مرتبط است. از شاخص‌های‌ موثر در کیفیت اسپرم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: سن پدر، وزن، مصرف سیگار، قلیان، الکل و رژیم غذایی ناسالم، وضعیت و اندازه بیضه‌ها و وجود واریکوسل و هیدروسل و سابقه جراحی بیضه نزول نکرده، سابقه ابتلا به عفونت مجاری ادراری و پروستات، عملکرد هورمونی بدن شامل هورمون‌های تیروئید، پرولاکتین و...، مصرف داروهای موثر در اسپرم‌سازی مثل مصرف استروئیدها در بدن‌سازی و سابقه شیمی‌درمانی و پرتو‌درمانی، سابقه جراحی در کشاله ران و سابقه ابتلا به عفونت‌های ویروسی با درگیری بیضه مثل اوریون، بیماری‌های ژنتیکی و اختلالات کروموزومال.
نحوه برخورد با ناباروری
با توجه به امکان ارزیابی راحت‌تر شاخص‌های مردانه در ناباروری در این زوج‌ها، ابتدا توصیه می‌شود مرد بررسی و در صورت طبیعی بودن، شاخص‌های زنانه موثر ارزیابی شود. لذا در این موارد به عنوان اولین اقدام، توصیه می‌شود مرد به اورولوژیست مراجعه کند تا بعد از اخذ شرح حال دقیق و معاینه بیضه‌ها، آزمایش اسپرم و در صورت لزوم سونوگرافی بیضه‌ها درخواست شود.
در صورت وجود اختلال در شاخص‌های مردانه، بسته به نوع و شدت آن، نقشه درمانی توسط پزشک ترسیم می‌شود که می‌تواند شامل درمان‌های دارویی خوراکی و تزریقی، عمل جراحی یا انجام اقدامات کمک باروری مثل IUI و IVFباشد. خوشبختانه با توجه به پیشرفت‌های اخیر در زمینه برخورد با ناباروری در کلینیک‌های اورولوژی و درمان‌های متنوع دارویی و ابداع روش‌های نوین جراحی مثل واریکوسلکتومی میکروسکوپی و همچنین روش‌های کمک باروری IUI و IVF، تقریبا در بیشتر موارد فرآیند بارداری موفق رخ می‌دهد و در حال حاضر کلینیک‌های قوی و موفق در زمینه ناباروری با همکاری متخصصان اورولوژی و زنان در سطح کشور در حال فعالیت هستند. ولی در مجموع می‌توان با اقدامات مناسب مانند کم کردن سن اقدام به بارداری و کاهش وزن ورژیم غذایی سالم و مراجعه زودهنگام به پزشک، هزینه‌های درمانی خانواده و جامعه را کاهش داد.

دکتر سلمان اسلامی

متخصص اورولوژی کلیه و مجاری ادرار

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر