jamejamsima
سیما رادیو کد خبر: ۱۲۰۰۲۹۱   ۲۱ فروردين ۱۳۹۸  |  ۱۹:۰۰

آیین افتتاح رادیو امداد امروز (۲۱ فروردین ماه ) با اجرای فاطمه آل عباس در استودیوی ۲۹ ساختمان شهدای رادیو برگزار شد.

آیین افتتاح رادیو امداد، صدای امداد و مهربانی برگزار شد

به گزارش جام جم آنلاین از روابط عمومی معاونت صدا، «رادیو امداد» کار خود را از ساعت ۲۴شب گذشته روی موج اف ام ردیف ۹۵.۵ مگاهرتز و نیز بر بستر اپلیکیشن ایرانصدا و گیرنده ها‌ی دیجیتال تلویزیونی (رادیو نما) آغاز کرده است تا درباره وضعیت مناطق سیل زده اطلاعات مهم و کاربردی را به صورت ۲۴ ساعته در اختیار مردم قرار دهد.

این مراسم به صورت زنده از رادیو امداد به روی آنتن رفت.

دکتر حمید شاه آبادی، معاون صدا و حجت الاسلام و المسلمین موسوی مقدم، قائم مقام صدا و سیما و علیرضا حبیبی، مدیر رادیو امداد و جمعی از مدیران شبکه های رادیویی در این مراسم حضور داشتند.

رادیو نقش اساسی در شرایط بحرانی ایجاد می کند

حجت الاسلام والمسلمین موسوی مقدم قائم مقام سازمان صدا و سیما بیان کرد: آغاز رادیو امداد را تبریک می گویم و امیدوارم بتواند در کنار این حادثه به کسانی که درگیر این حادثه هستند، کمک کند. این رسانه گرم، اصلی ترین همراه مخاطب است؛ به خصوص در بحران و شرایط سخت. جایگزینی نمی توان برای رادیو در میان رسانه ها پیدا کرد. زمانی که مخاطب با مشکلاتی مواجه و حادثه رخ می دهد، بهترین همراه رسانه ای رادیو است. در تمام حوادث بزرگ دنیا کارکرد رادیو بهترین کارکرد را داشت. رادیو نقش اساسی در شرایط بحران ایفا می کند و نقش موثر دارد. همچنین این رسانه در پیشگیری کاهش آسیب ها نقش بالایی داشت‌.

او ادامه داد: کارکرد اطلاع رسانی به موقع از طریق رادیو انجام می شود که می تواند در پیشگیری حوادث موثر باشد‌. رسانه هایی که سرعت العمل دارند نتوانستند جای رادیو را بگیرند چون اصل درست گویی را نتوانسته اند به دست آورند که به اعتماد مخاطب برمی گردد. در فضای مجازی که اطلاعات سریع در اختیار مردم قرار می گیرد چون مبالغه دارند و برخی حرف ها را نمی گویند اعتماد لازم را نتوانسته اند کسب کنند اما رادیو جایگاه خود را دارد.

موسوی مقدم اظهار کرد: مخاطب در شرایط بحرانی در شرایط سردرگمی قرار می گیرد و از سویی با اخبار ی مواجه می شود که در همکاری برای کمک و تصمیم بعدی او موثر است. اگر مخاطب در جایی قرار نگیرد که بتواند تکیه دهد هزینه حادثه چند برابر خواهد شد.

او ادامه داد: جنس حادثه به گونه ای است که اگر راه حلی قبل از وقوع ارائه و پیش بینی شود بازهم آثار مخرب جا می گذارد. این حادثه سیل پیش بینی و اقدامات انجام شد اما عمقش به گونه ای بود که خسارت وارد کرد‌. در چنین شرایطی آن چیزی که همراه آسیب دیدگان خواهد بود، رادیو است.

قائم مقام صدا و سیما اضافه کرد:رادیو در حاشیه حادثه نیست بلکه در متن است و نقش اصلی دارد‌. نقش اطلاع رسانی آن بسیار اثرگذار است. آموزش دهی در بخش رسانه در کاهش ضررها موثر است. رسانه‌های عمومی به خصوص رادیو می تواند در ابهام زدایی موثر باشند. بسیاری از رسانه ها در این حادثه نگاه همکاری ندارند و می خواهند به اهداف خود برسند.

او بیان کرد: سیل آمد و در حال حاضر باید به حفظ جان و مال پرداخت و خدمات دهی و امداد رسانی کنند.گاهی در این شرایط روحی نامناسب مردم اخبار کذب منتشر می شود که اثرات مخرب روحی و روانی را بیشتر می کند. بنابراین اطلاع رسانی درست و سریع نقش اصلی را در رادیو ایفا می کند.
موسوی مقدم بیان کرد :شاید بگویید افتتاح این رادیو با تاخیر بود اما از ابتدا در متن حادثه بودیم. برخی معتقدند بیان بسیاری از اخبار از صدا و سیما حمل بر بزرگنمایی است اما اینطور نیست. این رسانه باید مشکل را مطرح کند تا مسوولان اقدام کنند.

او گفت: اولین نکته با اهمیت هنگام وقوع حادثه، آرامش بخشی است و باید آرامش خود را حفظ کنیم. اگر آرامش نباشد خطر حادثه بیشتر می شود و مردم ممکن است به کارهای عجیبی دست بزنند‌. به نظرم رادیو آرامش بخشی روانی و عاطفی انجام می دهد.

رادیو امداد نخ تسبیحی برای همکاری های مشارکت‌های مردمی

دکترشاه آبادی در ادامه مراسم گفت: همکاران ما باید به نقشی که رادیو داشته باشد توجه کنند البته گامی که رادیو باید بردارد را برداشته اند، بنابرابن از تمام همکارانم تشکر می کنم که در زمان محدود تلاش کردند تا امروز در خدمت شما و مردم باشیم.او ادامه داد: حادثه سیل و عظمت آن به گونه ای است که مشابه آن را ندیده ایم بنابراین باید در قامت این حادثه با آن برخورد کرد. ما زندگی خود را داریم اما باید برای هموطنان خود کاری کنیم. حداقل در این چهار دهه گذشته همه ما حس کردیم اگر موضوعی بخواهد حل شود جز با مشارکت ملی همه مردم اتفاق نمی افتد.در حال حاضر ۲۰ استان متاثر از حادثه سیل است و باید دید که در این کشور با حس مودت و انسان دوستانه مردم چگونه می توان چنین مساله ای را حل کنیم؟ رادیو باید به این نقش خود توجه داشته باشد و برای مثال وقتی سیل در خوزستان پیش می آید به گونه ای ترسیم کند تا افرادی که در شهرهای دیگر هستند، احساس مردم آن شهر را داشته و درگیر باشند. اگر مردم پای کار نیایند و از دستگاهی انتظار داشته باشیم نمی شود حادثه سیل را حل کرد‌. رادیو باید برای مردم ایران که علاقه مند به کشور و مردم هستند تعهد ایجاد کند که به عنوان حامی آنچه دارد در اختیار مردم قرار دهد. رادیو در کنار اطلاع رسانی و اقدامات به لحظه نخ تسبیحی برای آحاد ملت است. رادیو باید وضع مردم را به درستی اعلام کند و بسترساز کمک مردمی باشد. یک رادیو ۲۴ ساعته مانند «رادیو امداد» باید خبرنگار اعزام کند و لحظه به لحظه گزارش دهد. انتظار ما از رادیو امداد این است که گزارشگر اعزام و از امکانات منطقه استفاده کند. البته دستگاه های مسئول هم کار می کنند. خوشبختانه همه شبکه های رادیویی و تلویزیونی به خوبی وارد کار شدند‌.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر