jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۹۹۵۴۰   ۱۸ فروردين ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

بانک مرکزی با صدور بخشنامه‌ای در راستای اجرای قانون جدید چک، بانک‌ها را ملزم به درج کد رهگیری در گواهینامه‌های عدم پرداخت چک‌های برگشتی کرد که این امر موجب کاهش چشمگیر دوره زمانی فرآیند پیگیری قضایی این چک‌ها می‌شود.

به گزارش فارس، یکی از ابتکارات مهم قانون اصلاح قانون صدور چک که در ۱۳ آبان ۹۷ به تصویب رسید، کاهش اطاله دادرسی از طریق صدور مستقیم اجراییه است. برای اجرایی‌شدن این بخش از قانون نیاز بود تا بانک مرکزی بخشنامه‌ای را مبنی بر درج کد رهگیری در گواهینامه‌های عدم پرداخت صادر کند. در همین راستا، اداره اطلاعات بانکی مدیریت کل اعتبارات بانک مرکزی بخشنامه مرتبط را در سه بند و در ۲۸ اسفند ۹۷ ابلاغ کرد. این بخشنامه سه نکته مهم دارد:
الف- در بند اول این بخشنامه آمده است: «به محض صدور گواهینامه عدم پرداخت، اطلاعات چک برگشتی باید به سامانه چک‌های برگشتی بانک مرکزی ارسال شود».
تا قبل از این، در صورتی که عملیات برگشت چک را همان بانکی که دسته چک از آن صادر شده انجام می‌داد، بانک مربوطه ده روز مهلت داشت تا اطلاعات این چک برگشتی را در سامانه چک‌های برگشتی بانک مرکزی ثبت کند اما به موجب این بخشنامه، این مهلت لغو شده و بانک باید به صورت آنی اطلاعات را ثبت کند.
ب- در بند دوم این بخشنامه تاکید شده است که تمامی اطلاعات گواهینامه‌های عدم‌پرداخت در سامانه بانک مرکزی ثبت شود.
این در حالی است که تا قبل از این، تنها دلیل «کسر یا فقدان موجودی» در این سامانه ثبت می‌شد.
ج- در بند سوم به عنوان مهم‌ترین بند این بخشنامه آمده است: «شناسه چک برگشتی که در سامانه چک‌های برگشتی بانک مرکزی تولید می‌شود، همان کد رهگیری بوده و بانک واگذارنده می‌بایست تمهیدات لازم را برای درج شناسه یادشده برروی گواهینامه عدم پرداخت صادره تحت عنوان «کد رهگیری» اتخاذ نماید».

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تازه اول کار است

تازه اول کار است

دوستی صاحب‌نظر را جایی دعوت کرده بودند برای جلسه بارش افکار طرح و ایده برای سالگرد شهادت عزیز دل‌مان حاج قاسم سلیمانی.

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

استراتژی مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی‌ های غرب موجب عقب‌نشینی آنها در برابر مقاومت ملت ایران شده است.

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

شنبه گذشته در افغانستان روز ملی سرباز بود. بسیاری از مسؤولان آنجا هم در رثای سربازان حرف‌هایی زدند. در استان‌های مختلف محافل بزرگداشت برایشان برگزار شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر