بانک مرکزی با صدور بخشنامه‌ای در راستای اجرای قانون جدید چک، بانک‌ها را ملزم به درج کد رهگیری در گواهینامه‌های عدم پرداخت چک‌های برگشتی کرد که این امر موجب کاهش چشمگیر دوره زمانی فرآیند پیگیری قضایی این چک‌ها می‌شود.
کد خبر: ۱۱۹۹۵۴۰

به گزارش فارس، یکی از ابتکارات مهم قانون اصلاح قانون صدور چک که در ۱۳ آبان ۹۷ به تصویب رسید، کاهش اطاله دادرسی از طریق صدور مستقیم اجراییه است. برای اجرایی‌شدن این بخش از قانون نیاز بود تا بانک مرکزی بخشنامه‌ای را مبنی بر درج کد رهگیری در گواهینامه‌های عدم پرداخت صادر کند. در همین راستا، اداره اطلاعات بانکی مدیریت کل اعتبارات بانک مرکزی بخشنامه مرتبط را در سه بند و در ۲۸ اسفند ۹۷ ابلاغ کرد. این بخشنامه سه نکته مهم دارد:
الف- در بند اول این بخشنامه آمده است: «به محض صدور گواهینامه عدم پرداخت، اطلاعات چک برگشتی باید به سامانه چک‌های برگشتی بانک مرکزی ارسال شود».
تا قبل از این، در صورتی که عملیات برگشت چک را همان بانکی که دسته چک از آن صادر شده انجام می‌داد، بانک مربوطه ده روز مهلت داشت تا اطلاعات این چک برگشتی را در سامانه چک‌های برگشتی بانک مرکزی ثبت کند اما به موجب این بخشنامه، این مهلت لغو شده و بانک باید به صورت آنی اطلاعات را ثبت کند.
ب- در بند دوم این بخشنامه تاکید شده است که تمامی اطلاعات گواهینامه‌های عدم‌پرداخت در سامانه بانک مرکزی ثبت شود.
این در حالی است که تا قبل از این، تنها دلیل «کسر یا فقدان موجودی» در این سامانه ثبت می‌شد.
ج- در بند سوم به عنوان مهم‌ترین بند این بخشنامه آمده است: «شناسه چک برگشتی که در سامانه چک‌های برگشتی بانک مرکزی تولید می‌شود، همان کد رهگیری بوده و بانک واگذارنده می‌بایست تمهیدات لازم را برای درج شناسه یادشده برروی گواهینامه عدم پرداخت صادره تحت عنوان «کد رهگیری» اتخاذ نماید».

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها